meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

LITE POSITIVT
av Per Lagerbäck
Publicerad 23 Apr 2023 - 22:03 

Matchen mot Sundsvall skapade en tro på framtiden som är mer positiv än på många år.

Plötsligt skulle ÖFK kunna segla upp som en kandidat till att slåss om de tre översta platserna i tabellen, om det blir seger mot Skövde, men jag ska skynda långsamt. Dock var spelet i Sundsvall på en nivå, som om den hålls skulle kunna ge det resultatet. Hur stora är då chanserna till det. Jag är nästan folycksbådande hoppfull. Det hänger nog till en ganska stor del på resultatet imorron (om nu matchen kan spelas). Det viktigaste att ta med sig från Sundsvall är nog självförtroendet, modet och inställningen. ÖFK-spelarna visade att kvalitén finns där. Och dessutom långt bredare än på de tidigare så viktiga fem-sex bästa spelarna.

När jag tittar på tabellen före dagens matcher så kan vi notera en del intressanta saker. T ex har GAIS vunnit tre av fyra matcher och spelat oavgjort i en. Mot ÖFK. Sundsvall har vunnit två av tre matcher, och förlorat en. Mot ÖFK. ÖFK har släppt in minst antal mål, tillsammans med Västerås. Endast fyra lag har gjort fler mål än ÖFK, och då har ändå sex lag spelat fyra matcher mot ÖFK:s tre. ÖFK har tredje bästa målskillnad. ÖFK tippades sist av media och nu finns alla chanser att bevisa att åtminstone det var helt fel.

ÖFK har nu ett gäng spelare under rejäl utveckling, och jag tycker att insatserna både mot GAIS och Örebro var mer än godkända, uppföljda av den väldigt bra matchen mot Sundsvall. Visst finns det skönhetsfläckar fortfarande, men det gör ju insatsen egentligen ännu mer spännande, då det finns klart utrymme att förbättra ytterligare. Och jag noterar igen att det finns minst en handfull spelare som hittills inte startat som kliver in utan att sänka standarden i någon nämnvärd utsträckning. T ex var Karlsson Grach någon cm ifrån att leda den interna skytteligan, då hans nick i ribban mot Örebro var värd ett bättre öde. Med Ghanoum, Outtara, Hedenquist, Novak, Musolitin m fl känns det helt lugnt när de beträder planen. Naturligtvis kommer det att komma bakslag, men jag är övertygad om att ÖFK inte kommer att komma i någon längre svacka, såsom vi nu har blivit vana vid att de gjort under några år.

Fortfarande nöjer jag mig med att tippa ÖFK på den övre halvan, och det bör vara den rimligaste målsättningen. Men naturligtvis så ska målet hela tiden vara att vinna varje match, och lyckas det till två tredjedelar, så finns laget riktigt högt upp i tabellen. Nu trotsar vi snön imorron och beträder läktarna välklädda för att stötta laget fullt ut!

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Visa alla tvivlare skrev | 23 Apr 2023 - 19:44
Bra analys och entusiasmerande skrivet! Stämningen är också mycket bättre än förra året och även Falkarna börjar sjuda av kraft igen! Kan rekommendera att titta på Staketvetarnas nya musikvideo! Nu är det väl bara snön på JK som kan hindra imorgon.
22
 
Sök på fotbollz.se
   
  Det finns anledning att känna en viss optimism  
  av Agne Svärd | Igår - 20:45  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt inför matchen mot Falkenberg  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:30  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Falkenberg har aldrig vunnit på Jämtkraft Arena trots fem försök  
  av Haldo Jonsson | Igår - 09:43  
 

Falkenberg är ett något annorlunda lag.

De kan bero på att de har ovanligt långa spelare i sitt lag.

Hela backlinjen består av spelare som alla är cirka 190 cm långa. Likaledes har de minst en anfallare med samma längd. På mittfältet är de något kortare spelare, men medellängden för startelvan är dock på 183 cm.

Den långa resan för Falkenberg upp till Östersund kan bli mera tung än vanligt.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Okt 2023 - 18:30 Det kan finnas läge under hösten att sätta in mera oprövade
1 Okt 2023 - 15:27 Följ Jönköping Södra - ÖFK via fotbollz.se
30 Sep 2023 - 10:54 Jönköpings Södra har släppt in näst mest mål i hela Superett
29 Sep 2023 - 11:00 Myroslav Mazur en dominant i försvaret - blev Trissvinnare
28 Sep 2023 - 22:12 Brages lagkapten Alexander Zetterström efter matchen mot ÖFK
28 Sep 2023 - 11:06 ÖFK - Brage 2-0 (1-0) Bilder från matchen
27 Sep 2023 - 23:05 Matchreferat Efterlängtad seger efter två frisparksmål
27 Sep 2023 - 23:05 Oj, så viktigt!
27 Sep 2023 - 22:27 Matchens prestation
27 Sep 2023 - 21:58 Matchens överraskning
27 Sep 2023 - 18:13 Startelvan
27 Sep 2023 - 18:04 Dagens match försenad
27 Sep 2023 - 17:02 Mittbacken Pontus Rödin i Brage
27 Sep 2023 - 13:24 Brages tränare Klebér Saarenpää uttalar sig inför matchen mo
26 Sep 2023 - 13:29 Följ ÖFK - Brage via fotbollz.se
25 Sep 2023 - 20:31 Kom igen nu ÖFK - Ni möter ett extremt dåligt bortalag.
25 Sep 2023 - 19:58 ÖFK kan bättre
25 Sep 2023 - 13:53 Korta nyheter om Patrick Kpozo
24 Sep 2023 - 17:51 Andra trissvinsten i följd för Calvin Kabuye - senast mot Sk
24 Sep 2023 - 11:26 Förbättring behövs på många områden