meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VAD HAR HÄNT MED SPELET I ÖFK?
av Lars Larsson
Publicerad 29 Aug 2026 - 10:55 

Jag har funderat en del över varför ÖFK i de senaste seriematcherna gör så få mål. ( I svenska cup matchen mot Arlanda gjordes det däremot två mål. Båda var dock mål efter straffsparkar. Inga spelmål alltså.) I de fyra senaste seriematcherna har ÖFK totalt åstadkommit 3 mål i tre av dessa fyra matcher. Visserligen har det ändå inneburet totalt åtta poäng i dessa fyra matcher. I de fyra matcherna före de senaste fyra gjorde ÖFK 6 mål, och fick med det ihop sju poäng. Logiken blir då lite märklig. Man skulle tro att det inte spelar någon roll för poängens skull med hur många mål man gör.

För att vinna matcher måste man minst göra ett mål mer än motståndarna. Det är ett axiom. Alltså räcker det att göra ett enda mål om motståndarna inte gör något mål. Så har också de fyra senaste seriematcherna utvecklat sig. Med två 1-0 segrar och två oavgjorda. (1-1 och 0-0). Jag tror dock inte att detta är en medveten taktik. Bollinnehavet i matcherna tyder nämligen på annat. Visserligen sa Graham Potter att om ”vi” har bollen så kan inte motståndarna göra mål. Trots det så inbillar jag mig att syftet i nuläget av att äga boll är offensivt och inte defensivt.

Tittar man i statstiken från de senaste åtta matcherna vinner ÖFK i stort sett allt, ( bortsett från matchen mot IFK Norrköping), vad avser bollinnehav och skottstatistik, men spelar ändå tre oavgjorda, (2-2, 1-1 och 0-0). Varför vinner man då inte dessa matcher?

Svaren på denna fråga och varför det i nuläget görs så få mål står säkert att finna i skottstatistiken. Dels att det skjuts för litet, dels att kvaliteten i avsluten brister.

Det enklaste sättet att öka något är oftast att öka volymen. Det vill säga att skjuta mer. Att förbättra kvaliteten i avsluten kan vara knepigare. Det handlar om både spel- och målsinne hos den enskilde spelaren. Med andra ord talang. Något man har i någon grad eller inte alls. Mycket svårare att träna upp jämfört med att träna skott från alla möjliga lägen och situationer. Utöver detta kan tränaren instruera spelarna hur de skall agera när någon i laget skjuter, slår hörnor, inlägg, frisparkar och långa inkast. Det senare sker säkert i någon mån, men jag saknar bland annat spelare som rusar på eventuella målvaktsreturer.

Jag hoppas att tränarna löser denna Gordiska knut och jag hoppas på ett framtida sprudlande målskytte.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rapport från träningen - Alla tränade idag bortsett från Jabir  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:13  
 

Foto Micke Olofsson

Det var en ung provspelare som tränade med ÖFK idag. ÖFK vänta inte. Skriv genast kontrakt med honom när han blir18 år.

 
  Läs mer...  
 


 
  Spännande avslut på säsongen  
  av Per Lagerbäck | Idag - 10:49  
 

Ja, en väldigt spännande fortsättning på serien, och möjligen därpå ett kval, väntar. P g a omständigheter har jag missat och missar även framledes alldeles för mycket av detta på plats i Östersund.

 
  Läs mer...  
 


 
  Träning inför Sandvikens IF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:36  
   
  Läs mer...  
 


 
  Yannic Adjoumani trissvinnare mot Varberg  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:01  
 

Bilden: Yannic Adjoumani. Foto Haldo Jonssson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, tvåa är Sunday Anyanwu.

Hos Andreas Tipset leder Tobbe. Tvåa är Hanna Runsten Wedén.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Jul 2026 - 21:08 Matchens prestation
18 Jul 2026 - 17:38 Matchens överraskning
18 Jul 2026 - 16:54 Stabil laginsats
18 Jul 2026 - 13:33 Startelvan i eftermiddag mot Landskrona
17 Jul 2026 - 21:30 Sagt före matchen
17 Jul 2026 - 21:00 Följ ÖFK - Landskrona via fotbollz.se
16 Jul 2026 - 14:12 målvaktsproblem i ÖFK - Kort rapport från träningen -
15 Jul 2026 - 20:42 Landskrona har inte förlorat en match sedan den 18 maj, men
14 Jul 2026 - 10:46 Sammanfattning av vårsäsongen
13 Jul 2026 - 14:57 Träningstider ÖFK denna vecka:
11 Jul 2026 - 14:44 Matchreferat Örebro SK vände och vann
11 Jul 2026 - 13:37 Startelvan mot Örebro
10 Jul 2026 - 21:53 Träningsmatch mot Örebro SK
10 Jul 2026 - 11:08 GIF Sundsvall mister sin storsponsor som går till ÖFK?
9 Jul 2026 - 15:46 Abodi Qasem till norsk elitklubb?
8 Jul 2026 - 21:32 Träningsmatch i höst mot norska elitlaget Rosenborgs BK
6 Jul 2026 - 22:09 Träningsmatch innan seriestarten
5 Jul 2026 - 21:47 ÖFK gor träningsuppstart på måndag -Vi ser fram emot en bra
3 Jul 2026 - 22:36 Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall
3 Jul 2026 - 10:38 Debattkrönika
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst