meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

USCH!
av Per Lagerbäck
Publicerad 4 Nov 2024 - 21:49 

Usch vad tungt att skriva ikväll. Trösten är att ett oavgjort resultat mot Brage ska räcka till kvalplats, men inte helt säkert.

Återigen en vändning mot ÖFK. Och förutom några enskilda missar, så tycker jag att ÖFK verkligen försökte idag. Tyvärr ledde missarna till två insläppta och ett missat i princip givet mål.

Jag kommer att hålla denna krönika extremt kort, och återkommer inom någon dag med ytterligare tankar. Men inför lördagen kan vi ändå konstatera att kämpaviljan finns i nästan alla kroppar, huvuden och fötter. Om det inte slutar med oavgjort 3- 3 eller högre mellan Sundsvall och Gefle ska det enligt min matematik räcka med oavgjort för ÖFK. Vinner Gefle gäller det att som värst förlora med samma siffror mot Brage. Det är lätt att med tungt huvud titta tillbaka på en mängd tappade poäng under säsongen, som med nästan minimalt flyt hade fyllt på tillräckligt för att också slippa kvala.

Men nu är vi där vi är, och nu ska vi alla ta oss till Arenan på lördag för att bära fram killarna mot ytterligare två matcher denna säsong!

Försök till betygsättning (och jag förstår om många tycker att jag är för positiv, men jag tycker faktiskt att ÖFK både skapade chanser och hade en i huvudsak fungerande defensiv. Men tillfälligheter, viss ouppmärksamhet och ett par enskilda missar ställde till det):

Origi 4 – Lugn och säker.

Hedenqvist 3 – Gör en helt ok match, och försöker vinna mark emellanåt.

Suljic 4 – Riktigt bra idag, men bör dirigera defensiven ännu mer.

Bonde 3 – Helt ok.

Adjoumani 4 – Är den som jobbar och sliter och fyller på offensivt. Och han lämnades alltför ensam vid 1- 1- målet

Brendon 3 – Händer för lite framåt för honom nu.

Sporrong 4 – Tycker att han tillsammans med Suljic är bäst i ÖFK idag.

Musolitin 3 – Kommer för lite med i spelet, men vilka skott.

Marklund 4 – Jobbar och sliter och skapar med bra bollkontroll.

Hopcutt 2 – Känns svårt att sätta en tvåa, då han gör sitt jobb, men det blir väldigt lite resultat tycker jag.

Ordonez 2 – Blir klart irriterad på bristande jobb hos honom, och sin stora chans SKA han bara sätta. Lika matchförlorande som en ev målvaktstabbe (som vi inte såg någon idag).

Bonnah 2 – Jobbade, men räcker inte till. Onödigt bjuda på frisparken(för visst var det han), även om jag uppfattade den som extremt petigt dömd.

Karlsson Grach 2 – Jobbade väldigt mycket bättre än Ordonez idag, men kom inte till.

Vi ses på Arenan på lördag, om vi har möjlighet!

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Acker P skrev | 5 Nov 2024 - 09:08
Varför byttes Ordonez och Hopcutt ut? Öfk hade sedan inte ett målskott. Grach hade bollen tre gånger men tappade bollen lika många gånger. Bonna såg jag inte till.
0
Gäst: rödsvatt sedan 2013 skrev | 5 Nov 2024 - 00:10
Möjliga scenarion för ÖFK på lördag:

Om ÖFK vinner:
Vi får garanterat kvalplats. Vi hamnar på 13:e plats om Sundsvall-Gävle slutar oavgjort eller om Sundsvall vinner, utan att vinna med fler mål än vi gör. Annars 14:e plats.

Om ÖFK spelar oavgjort:
Vi hamnar troligast på 14:e plats, så länge inte Sundsvall-Gävle slutar oavgjort OCH Sundsvall tar in minst 3 mål på oss, exempelvis att vår match slutar 0-0 och deras 3-3. I så fall 15:e plats och vi åker ur.

Om ÖFK förlorar:
Vi hamnar på 14:e plats om Gävle vinner med fler mål än Brage. Vi kan även hamna på 14:e plats om Gävle vinner med lika många mål som Brage UTAN att Sundsvall tar in 3 mål på oss i sin förlust. Ett exempel på scenario där Sundsvall tar in 3 mål på oss i sin förlust är att vi förlorar med 0-1 och Sundsvall förlorar med 3-4. Övriga scenarion där ÖFK förlorar leder till 15:e plats och vi åker ur.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Det var ÖFK- folk överallt - ja överallt  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:31  
   
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:23  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards matchens spelare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:21  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bråk på läkaren på NP3 Arena  
  av Haldo Jonsson | Igår - 12:04  
 

-Jag fick ett hårt slag på näsan så blodet rann, det säger ÖFK- supportern Stig Magnusson t.v till fotbollz.se. Han såg matchen tillsammans med sin kompis och arbetskamrat Nicke Bergman. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Nov 2023 - 15:17 Myroslav Mazur har varit pålitlig under hela säsongen - blev
6 Nov 2023 - 14:54 'P19 lyckades inte vinna över Karlbergs BK.'
5 Nov 2023 - 11:41 'ÖFK Akademi är i P17 Pojkallsvenskan 2024'
4 Nov 2023 - 22:28 ÖFK-are utmärkte sig på årets lokala Fotbollsgala
4 Nov 2023 - 17:07 Matchreferat ÖFK - Östers IF 1-2 (0-2)
4 Nov 2023 - 16:08 Matchens överraskning
4 Nov 2023 - 15:58 Slätstruket
4 Nov 2023 - 15:57 Matchens prestation
4 Nov 2023 - 13:54 ÖFK - Öster 0-2 i halvtid
4 Nov 2023 - 12:08 Startelvan i dag
3 Nov 2023 - 14:44 Följ ÖFK - Öster via fotbollz.se
3 Nov 2023 - 10:33 Bra tabellplacering ger ÖFK mer klirr i kassan
2 Nov 2023 - 18:03 Snömatcher med ÖFK som vi minns och som vi inte kan minnas
2 Nov 2023 - 14:22 ÖFK har inte förlorat på Jämtkraft Arena sedan den 4 juni
2 Nov 2023 - 09:21 'Kval till P19 Superettan 5 Nov, Jämtkraft Arena!'
1 Nov 2023 - 15:02 Förbud att ta med väska på matcher i Superettan
1 Nov 2023 - 14:17 ÖFK ställde in dagens träning - men går det att spela på lör
1 Nov 2023 - 10:46 Något att sträva efter ÖFK - en miljard kronor värdet av att
31 Okt 2023 - 17:15 'Kval till P17 Pojkallsvenskan 4 Nov, Jämtkraft Arena!'
30 Okt 2023 - 11:40 Mykola Musolitin fick förtroendet att starta - blev trissvin