meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

IDEELLT ARBETE SOM ORDFÖRANDE I ÖFK ÄR VIKTIGT, MEN KAN VARA EN EKONOMISK SINEKUR
av Haldo Jonsson
Publicerad 11 Dec 2024 - 20:41 Uppdaterad 11 Dec 2024 - 20:49

Anders Cederberg. Foto: Haldo Jonsson

Det finns olika insatser av en ordförande och styrelsemedlemmar i en ideell förening.

Att sitta på möten och besluta tar inte så mycket kraft, men att vara en arbetande ordförande eller styrelsemedlem kan vara mycket jobbigt och vara en ekonomisk sinekur.

Om vi tar ÖFK som exempel, så är det först och främst ett stort ansvar att ta på sig ordförandeposten i bolaget, eftersom ÖFK balanserar på branten till konkurs. Det är inte bara det. Det är även mycket annat att ta ställning till som kan vara svårt och om är arbetskrävande.

Det är bra gjort av nuvarande ordföranden Anders Cederberg.

I detta ansvar ligger även kravet att stärka ÖFK:s trovärdighet, så att sponsorerna finner det meningsfullt att satsa på ÖFK.

Den personliga balansgången kan ibland vara svår. Det finns en risk för att man tar på sig för mycket arbete och inte orkar distansen ut. Jag tror att Cederberg klarar det.

Arbetet som Cederberg och styrelsemedlemmarna i bolaget ska ägna sig åt, är bland mycket annat, att få in pengar från sponsorer. Det är ett tungt arbete som kräver sin man. Det har jag själv erfarenhet av, när jag var med i ÖFK:s föreningsstyrelse.

Jag tror det är viktigt att även styrelsen i föreningen måste ägna sig åt detta arbete, så viktigt är det i nuläget, med tanke på det stora underskottet som redovisats i budgeten

ÖFK har nu en sådan bolagsform, att de inte behöver ha någon vd för bolaget. Det är bra. Det har man haft i många år. Den tjänsten har varit relativt högavlönad och har tärt på ÖFK:s ekonomi.

En del tror att ordförföranden i bolaget Anders Cederberg är högavlönad. Tror man det så har man fel. Det är precis tvärt om.

Det kan i stället vara en ekonomisk sinekur. Arbetet kan inverka negativt på den personliga ekonomin, genom att det ideella arbetet tar tid av det ordinarie i anspråk.

Jag har hört att Cederberg redan nu har förlorat stora summor i arbetsinkomst, och så lär det fortsätta, om man kommer att ha kvar sin lidelse att åstadkomma förbättring för ÖFK.

Vi får hoppas att även andra i ÖFK och i styrelser dras med i hans vilja och entusiasm.

För att förenkla beslutsgången kan det ibland vara berättigat att Cederberg som ordförande, i inte alltför vidlyftiga ärenden fattar besluten själv istället för att dra det i långbänk vid sammanträden. Den erfarenheten har i varje fall jag, men det är en annan fråga.

Nu kör vi vidare!

 
 
8 Kommentarer:
Gäst: Sk skrev | 12 Dec 2024 - 13:15
Tack Cederberg för att du ställer upp för ÖFK
18
Gäst: DK skrev | 12 Dec 2024 - 11:06
Återigen påhopp och lögner om mannen som såg till att vi överhuvudtaget har en arena och ett elitlag. Sorgligt lågt att det får stå kvar.
19
Gäst: Tilo skrev | 12 Dec 2024 - 08:55
Cederberg är våran frälsare
4
Gäst: Tvivlande skrev | 12 Dec 2024 - 08:45
Har inte försäljningen kommit igång??? Har Öfk inget lärt sig? Det var ju det som man skyllde på tidigare. Stämmer det då är det sämre än någonsin.
6
Gäst: Tvivlande skrev | 12 Dec 2024 - 08:40
Att en ordförande ska ta beslut och köra sitt eget race är inget att rekommendera.
6
Gäst: Någon som vet skrev | 12 Dec 2024 - 08:39
Ryktet säger att det är turbulent inom ÖFK i dagsläget och att försäljningen inför nästa år inte ens är nära att kicka igång.
3
Gäst: Barca skrev | 11 Dec 2024 - 23:12
ndevalda. Detta oavsett om det är i idrottsförening (alla IF I Sverige är juridiskt demokratiska allmännyttiga ideella föreningar), idrotts utlägg kostnader i tjänsten.

Gäller att skilja på förtroendevalda och anställda och/eller verkställande organisation. Faktum är att de flesta inom svensk idrott verkar ideellt och betalar ofta även medlemsavgifter och verksamhetsavgifter.
Svensk idrotts rygggrad är de 800 000drn vaav dn stora majoriteten är ideella. Om de skulle avlönas för den tid de lägger ner med en fritidsledarlön skulle det kosta samhället 20 miljarder kronor. Detta är långt ifrån vad stat, landsting/region och kommun stöttar idrottsrörelsen med.
https://www.rf.se/idrott-i-samhallet/vardet-av-ideellt-arbete


En god marknadsgrpp plus nog skickliga penningindrivare (inte bara säljare) behövs. Ideela organisationer kan ha avlönade personer men sällan de förtroendevalda. De ska göra det som de gör av noblare och ädlare orsaker än pengar.

Pengar får de från annat håll som jobba, företagande, investeringar mm. Men inte från det ideella uppdraget.

En god styrelse ska vara bra på att rekryteraoch hitta rätt folk , bygga organisation, delegera mm. De ska inte inte göra annat än det. Det kan man lägga hur mycket tid som helst på.

Bygger man en nog bra organisation så ska man inte behöva göra annat o styrelsen än just bygga organisation rekrytera ledare och experter så.t utform den verkställande organisation så att de gör övrigt jobb med alla sina expertkunskap.

1
Gäst: Sanningen skrev | 11 Dec 2024 - 22:54
Det var samma för Tom Pripp. Han jobbade så mycket för ÖFKs bästa och fick inte ett öre för det. Och han fick mest skit för det, inte minst från han som orsakade det mest eländet för ÖFK, han som dessutom trots att han påstods vara ideell lyckades gynna sig själv både här och där…
16
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ett avslut på mål gav vinst för Öster trots kämpamatch av ÖFK  
  av Martin Nylander | Igår - 16:06  
 

Öster- ÖFK 1-0 (0-0)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 15:48  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 15:20  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Hjälteinsats trots förlust  
  av Per Lagerbäck | Igår - 14:45  
 

Om ÖFK kan bevara inställningen efter utvisningen så tror jag på en rolig säsong. Samtidigt hoppas jag på mod i laguttagningarna

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Aug 2023 - 19:20 Matchreferat ÖFK gick vidare i Svenska cupen - Rättvis vinst över Karlsta
23 Aug 2023 - 17:50 Startelvan
22 Aug 2023 - 13:40 Varning ÖFK - gör inte samma misstag i Karlstad som för någo
21 Aug 2023 - 11:44 Simon Marklund kom in och dominerade - blev Trissvinnare
20 Aug 2023 - 18:39 Matchreferat Bra byten och bra upphämtning
20 Aug 2023 - 18:30 Matchens överraskning
20 Aug 2023 - 18:10 Matchens prestation
20 Aug 2023 - 17:01 Simon Marklund!
20 Aug 2023 - 14:02 Startelvan
19 Aug 2023 - 18:57 ÖFK har bra förspänt inför både Örgryte och Karlstad
19 Aug 2023 - 09:09 Följ Örgryte - ÖFK via fotbollz.se
17 Aug 2023 - 22:55 SvFF driver på terrorpaniken
17 Aug 2023 - 17:22 ÖFK möter ett formsvagt Örgryte på söndag, men varning - Örg
15 Aug 2023 - 18:09 OFK - närmare allsvenskan än många tror - ÖFK ta chansen
15 Aug 2023 - 12:32 En stor fotbollsprofil har avlidit - Erne Svensson
12 Aug 2023 - 23:44 Svit utan förlust förlängd
12 Aug 2023 - 23:43 Matchens lirare
12 Aug 2023 - 20:37 Matchens prestation
12 Aug 2023 - 19:54 Malcolm Stolt uttalar sig
12 Aug 2023 - 19:11 Matchreferat OAVGJORT EFTER MÅLVAKTSTABBE!
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst