meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK SKA VARA NÖJDA MED POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 9 Jun 2026 - 21:04 Uppdaterad 9 Jun 2026 - 21:39

I första halvlek hade ÖFK en hel del intentioner framåt, även om det bara ledde till ett par chanser. I andra blev det till 80% Nordic, som var snabbare och rappare i fötter och huvud.

Från början kände jag mig ganska säker på att detta ska kunna bli en seger. ÖFK kändes lite gedignare och Nordic hade mest Jawla, men efter ÖFK:s ledningsmål, som inte då var helt motiverat utifrån spelet, så skedde, som jag ser det, en scenförändring. Nordic utvecklade mer ett snabbt lagspel, och litade inte bara på Jawlas snabbhet, som i sig var imponerande. En spelare vi hade behövt i ÖFK:s rödsvarta tröja istället.

ÖFK såg sega ut i de flesta löpdueller och Nordics spelare hjälpte varandra med rörelse klart bättre än vad ÖFK:arna gjorde. Detta accentuerades än mer i andra halvlek, då det kändes som att detta skulle kunna bära iväg mot en flermålsseger för Nordic. Laget som kändes lite haltande i delar av första halvlek blev nu hyperfarliga. Delvis beroende på en ganska osynkad defensiv hos ÖFK.

Det ska dock inte falla någon skugga på ÖFK:s arbetsinsats, och jag tror att det mer var Nordics snabbhet som gjorde ÖFK mindre bra. Men tyvärr visar det på brister som eventuellt inte är så lätta att reparera. Viljan att få boll genom att snabbare röra sig mot ytor som ger bättre möjligheter att faktiskt få en boll som leder vidare framåt kan definitivt bli bättre. Mot ett lag som Nordic är det t o m helt nödvändigt.

Betygen:

Uppenberg 2 - Kändes åter osäker och kanske borde han ha kunnat styra bollen på ett annat sätt innan målet.

Qasem 2 - Egentligen ett steg framåt i den rent defensiva delen, men orutinen blir tydligare när det går snabbt. Fortfarande dock en spelare som kan bli väldigt betydelsefull, men jag tjurar på med att vilja se honom högre upp i banan.

Vidgren 3 - Gör ett ok jobb och slår riktigt bra bollar framåt när det behövs andningspaus.

Azzi 3 - Gjorde inte någon riktigt bra match, men klarar trean med sin bestämdhet och laglojalitet.

Adjoumani 3 - Skulle ha gjort mål i första, och hade nästan därmed kunna bli en av matchhjältarna. Jobbar och sliter och finns med bra framåt.

Miljanovic 3 - Fanns mer med framåt hela vägen. Syns inte annars så mycket, vilket innebär att han inte heller gjorde allvarligare missar.

Edwards 3 - En av hans minst bra matcher i år, men jobbet för laget finns definitivt där.

Begic 3 - Ovanligt anonym, men gör inte bort sig.

Marklund 3 - Tog idag en del felbeslut, men kommer att vara bättre i nästa match.

Özkan 3 - Ett riktigt kämpamål och all credit för det. I övrigt också han slätstruken.

Delgado 2 - Nä, tillförde inte mycket.

Ayanwu 4 - Jag tycker att han tillför en tydlig trygghet, men helst än mer centralt i backlinjen.

Stensrud 3 - Fortsätter äntligen att passa när han så ska göra, men verkar nästan klumpig ibland ikväll.

Vi ska som sagt vara glada för poängen, vilken gör fortsättningen väldigt spännande. Det finns en uppryckning att göra i flera avseenden, och i allt utom möjligen snabbheten vet jag att kapaciteten finns för det. Jag tjatar om rörelsen utan boll, initiativ att snabbt föra bollen framåt och bättre utnyttjande av inkast och frisparkar på avstånd från motståndarmålet. Jag skulle vilja se Navassardian starta en match, jag skulle vilja se Qasem högre upp och Ayanwu är en självklar startspelare för mig. Kanske är det dags för Griffiths att få spela en match igen. Marklund och Edwards kommer att höja sig ett snäpp i nästa match och bidra till att Ljungskile får det hett om öronen.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Erik skrev | 10 Jun 2026 - 09:30
Navassardian har väl fått starta någon match, men både han och Delgado alldeles för dålig. Hur kunde man skriva kontrakt med Delgado efter haft han på provspel under en sån lång period är ett under, visar absolut ingenting.
Stensrud är väl den som varit minst dålig av alla forwards.
5
Gäst: Ante skrev | 9 Jun 2026 - 22:17
Tycker du är för snäll mot Miljanovic.Han håller inte defensivt och framåt händer inte mycketHur många lag har han spelat i ? Två säsonger har han varit startspelare och det ” råkar” vara då han haft pappa som tränare . Samma med Stensruds betyg Idag kändes han väldigt oteknisk som att bollen var en hal tvål.
15
 
Sök på fotbollz.se
   
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Debattkrönika  
  av Tord Andersson | Igår - 10:38  
 

Fotbollz.se hämtar ibland inlägg i forumet och presenterar dem som en artikel. Detta är en sådan artikel

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund bra med i Kampen om Säsongens spelare  
  av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:43  
 

Simon Marklund Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan  
  av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Nov 2023 - 14:17 ÖFK ställde in dagens träning - men går det att spela på lör
1 Nov 2023 - 10:46 Något att sträva efter ÖFK - en miljard kronor värdet av att
31 Okt 2023 - 17:15 'Kval till P17 Pojkallsvenskan 4 Nov, Jämtkraft Arena!'
30 Okt 2023 - 11:40 Mykola Musolitin fick förtroendet att starta - blev trissvin
29 Okt 2023 - 19:09 Bilder ÖFK - Örebro SK 4-3 (3-2) Se bilder från matchen
29 Okt 2023 - 19:02 'En historisk seger för Akademin mot Hammarby!'
29 Okt 2023 - 13:17 - Jag är glad och stolt över laget och kul att få vara med o
29 Okt 2023 - 13:11 Örebros forward Kalle Holmberg mycket arg efter förlusten
29 Okt 2023 - 12:38 Åsikter om ÖFK - ÖSK
28 Okt 2023 - 21:52 Vilken skön seger !
28 Okt 2023 - 20:38 Matchens prestation
28 Okt 2023 - 20:21 Matchreferat ÖFK - Örebro SK 4-3 (3-2)
28 Okt 2023 - 19:10 Matchens överraskning
28 Okt 2023 - 17:02 Säkrat kontrakt - i Vilda västern-match
28 Okt 2023 - 14:04 Startelvan
28 Okt 2023 - 12:09 - Vi åker upp till Östersund för att spela en final
27 Okt 2023 - 14:56 Inte bara fotboll på lördag på arenan
27 Okt 2023 - 14:28 Följ ÖFK - Örebro SK via fotbollz.se
26 Okt 2023 - 14:33 Jo, det är en viktig match
26 Okt 2023 - 13:46 Formtabellen har ett föga imponerande Örebrofacit, men det ä