meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MEDLEMSINFORMATIONEN I GÅR KVÄLL - MÅNGA VIKTIGA FRÅGOR TOGS UPP
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Okt 2024 - 16:41 Uppdaterad 23 Okt 2024 - 16:57

Jag var förhindrad att närvara vid ÖFK:s medlemsmöte i går på Gamla Teatern så blir det ingen lång sammanfattning.

Flera av medarbetarna på fotbolz.se var på plats.

ÖFK:s dåliga ekonomi var högintressant och den fråga som mest diskuterade av ett fyrtiotal medlemmar som infunnit sig.

ÖFK har ställts sig i ett svårt läge, eftersom man ligger på c:a 10 miljoner i underskott.

Nu är det inte längre en fråga om att gå upp i allsvenskan som gäller, åtminstone på något år. Nu gäller det att vända underskottet till plus. Det kan bli svårt nog.

i fjol hade ÖFK ett underskott på 18 miljoner som man mirakulöst vände till ett litet plusresultat. Man visade därmed att det går att lösa även årets underskott, men det blir svårare för varje år.

Den märkliga budgeten i fjol, då man planerade för höga sponsorintäkter som inte höll, svider nu.

För att täppa till underskottet, krävs ett mycket hårt arbete och finurlighet av alla i styrelserna. Det är inga småsummor, det är miljoner det är fråga om. ÖFK har länge bollat med miljoner och kommit igen fast allt sett mörkt ut. Hur länge klarar man det?

Nästa år är det ett krav att ÖFK gör ett nollresultat. Man har inget val. Gör man inte det, då är föreningen illa ute.

Att Anders Cederberg blivit ny ordförande det känns tryggt.

Vi senaste presskonferensen sa han, att han skulle intensifiera kontrollen av inkomster och utgifter. Det är en absolut nödvändighet, så att det inte rusar i väg.

Drivkraften hos investerarna är, att de vill ha ett elitfotbollslag i Östersund. Detta har gjort att de satsat. Det är storartat!

Som alla förstår, måste ÖFK förbättra sitt sponsorarbete. För detta ändamål måste man upprätta en plan och sätta den i verket omedelbart efter när de, som vi hoppas, blir klart med Superettan för nästa år.

ÖFK måste spara. För att nå sparmålet måste man antagligen offra en del heliga kor.

Man måste även gå igen fotbollens villkor.

Det finns många lösningar på sparande, som jag inte gå in på just nu. Det måste vara sådana åtgärder som inte försämrar ÖFK:s förmåga att vinna matcher. Det kan bli en svår balansgång.

Är det tvunget, att sälja någon spelare för att få in pengar? Det kan bli det. ÖFK har åtminstone två som är attraktiva för allsvenskan.

Försäljningen måste ske i rätt läge för att inbringa mest pengar, men krisläget kanske ändrar på det.

Jag har svårt att tänka mig ett ÖFK utan artisten och publikfavoriten Adjoumani, som alltid bjuder på sig själv. Det är han som skapar farligheterna med sina ruscher och inlägg.

Någon på mötet ställde frågan, om inte andra klubbar i stan kunde ta över akademins ungdomssatsning? Svaret uteblev, men ÖFK kanske måste ha en översyn av akademiverksamheten som kostar miljoner om hur mycket man får ut av den.

Om jag inte minns fel upphörde AIK med sin akademi några å,r när föreningen var i ekonomisk kris.

Det får ju inte bli så att akademin stjälper föreningen.

Jag kan för lite om ungdomsverksamheteten för att kunna ha någon riktig uppfattning i frågan.

Det är viktigt att prata ekonomi, men det är i nuläget viktigast att ÖFK klarar sig kvar i Superettan. Det är först då som ÖFK seriöst kan planera sin verksamhet för nästa år.

Vi fortsätter att stötta!

 
 
8 Kommentarer:
Gäst: Kocken Andersson skrev | 25 Okt 2024 - 16:07
Heder åt Bengt Olofsson. Äntligen någon som inte skyller ifrån sig på DK och alla andra som var verksamma i föreningen före 2019.
2
Gäst: Tapas skrev | 24 Okt 2024 - 23:18
Akademin får mycket öronmärkta pengar och är i princip självförsörjande
0
Gäst: @SEF skrev | 24 Okt 2024 - 09:07
Klarar sig Akademin om ÖFK inte är ett SEF-lag?

Antar man får en del bidrag ifrån SEF eller SvFF.
0
Gäst: Robert skrev | 24 Okt 2024 - 08:32
Att det är svårt med Sponsorer beror nog mycket på skandaler kring Kindberg och ÖFK från den tiden. Sen var styrelsen långsamma med att säga upp det stora gäng personal som hade anställts under Kindberg, men de senaste årens ekonomi beror ju till största del på att ÖFK inte lyckas få in sponsorer.

Det är många som tävlar om sponsorer i Östersund som är en liten stad. ÖIK, Jämtland basket, skidåkarna är de största. Av dessa har ÖFk sämst rykte och det gör ju naturligtvis att dom har svårare att locka till sig sponsorer.
4
Gäst: Konstaterande skrev | 24 Okt 2024 - 06:46
Det konstaterades tydligt på mötet att styrelser och VD efter 2019 ej klarat av sina uppgifter vilket vore klädsamt med en belysning och ordentlig genomgång
5
Gäst: Viktigaste frågan skrev | 23 Okt 2024 - 19:51
Den kanske viktigaste frågan av alla var när Bengt Olofsson klev upp och sade att inget av det som hänt 2019-2024 är hänförligt till Daniel Kindberg.

Ett viktigt statement och visar att Tom Pripp med flera medvetet ljugit?
7
Gäst: SEF skrev | 23 Okt 2024 - 18:20
Alla SEF lag måste ha akademi.
0
Gäst: Tvivlande skrev | 23 Okt 2024 - 17:52
Är det inte så att lag i Superettan och allsvenskan måste ha en akademi?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund imponerar igen - blev matchens lirare mot Helsingborg  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:34  
 

Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Otäcka scener inför ÖFK:s tidigare målvakt Lennart Sandahl  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:23  
 

Lennart Sandahl. Foto Haldo Jonsson. Arkivbild

 
  Läs mer...  
 


 
  P19 Div.1 2026 - Reg Tion 6  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:45  
   
  Läs mer...  
 


 
  Bra forcering räckte inte  
  av Niclas Sundström | Igår - 18:13  
 

Helsingborg - ÖFK 2-1 (1-0)

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Aug 2023 - 20:11 Friska viljor - ÖFK 2-5 (0-2)
8 Aug 2023 - 09:58 Vänskapsmatch i dag, tisdag - Friska Viljor möter ÖFK
7 Aug 2023 - 19:48 Nya företaget som satsar på ÖFK skall etablera sig i Östersu
7 Aug 2023 - 13:00 ÖSTERSUNDS FOTBOLLSKLUBB ERHÅLLER DONATION FRÅN CAPTIGENICS
6 Aug 2023 - 22:06 Teodore Rask förlängde kontraktet - blev Trissvinnare mot La
5 Aug 2023 - 18:25 Matchens prestation
5 Aug 2023 - 17:29 Matchens överraskning
5 Aug 2023 - 17:22 Kan vi blicka uppåt nu?
5 Aug 2023 - 15:55 Matchreferat Rättvis seger för ÖFK efter väl genomförd match.
5 Aug 2023 - 14:17 Startelvan
4 Aug 2023 - 23:25 Följ Landskrona BoIS - ÖFK via fotbollz.se
4 Aug 2023 - 23:24 ÖFK åker ner till Skåne med ett homogent lag.
4 Aug 2023 - 23:19 Korta nyheter
4 Aug 2023 - 20:25 Simon Marklund från Ranheim klar för ÖFK
3 Aug 2023 - 22:36 Sadmir Zekovic lämmar ÖFK
3 Aug 2023 - 09:49 Kristian Novak borta hela säsongen, men Simon Kroon på väg t
2 Aug 2023 - 22:52 'Slutsatsen blir, att ÖFK inte är något dåligt bortalag, som
2 Aug 2023 - 21:13 Mycket välordnad och trevlig resa med Falkarna till matchen
1 Aug 2023 - 23:12 ÖFK lånar spelare från norska Ranheim?
1 Aug 2023 - 12:31 Före detta mittbacken i ÖFK Noa Sonko Sundberg mot spel i Ch
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst