meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ORÄTTVIS OCH ONÖDIG POÄNGMISS
av Per Lagerbäck
Publicerad 24 Aug 2025 - 16:04 

På många sätt stora steg framåt för ÖFK. En defensiv som satt bättre än nästan någon gång tidigare denna säsong, och bra fart framåt.

Först måste jag framhålla att jag saknade det tråkiga tydligen beiga bortastället i denna match. Detta då jag är röd-grön färgblind, och lagen dessutom inte kunde skiljas på byxorna. Detta gjorde att jag ofta inte var säker på vilket lags spelare som gjorde vad, och jag tappade därför även koncentrationen på vilken spelare som gjorde vad. Jag ber därför om ursäkt om jag har missat en del när vi kommer till betygen.

Men, ÖFK startade bättre än på länge. Mer fart framåt, snabbare beslut och snabbare igång vid t ex inkast. Adjoumani såg nästan ut som när han var som bäst. Dock var man inte dominerande, då Varberg höll upp spelet ganska bra, och kanske skapade de något fler möjligheter.

I andra halvlek blev det ännu bättre till en början, nästan bara ÖFK, och Varberg hade svårigheter att närma sig ÖFK-målet förutom på fasta situationer. Flera fina kombinationer och definitivt snabbare spel framåt än vi sett tidigare i år. Och då kom även ett skolexempel på hur ÖFK bör spela, då man kliver fram och bryter en boll från Varbergs målvakt, och Amatkarijo för fram den, använder Adjoumani som finkalibrerat bollplank, tar med sig den en bit till och slår inlägg till frispringande Edqvist, som i sin tur langade in bollen på Ali, som stabilt tofflade in den. Alltså tuff kamp på mitten och bollen så snabbt som möjligt tillbaka mot motståndarens mål, och spelare framåt på rätt plats. Inget spel bakåt när man vunnit boll.

Det som tyvärr hände sedan var att ÖFK blev lite onödigt försiktiga och dessutom gjorde tre byten på samma gång, varvid man tappade det absoluta tryck framåt man hade haft, och även lite av organisationen. Dock kämpade alla spelare väldigt bra, och det var ju otroligt nära att det höll hela vägen ändå. Åter en inte alldeles självklar straff emot, och tyvärr oavgjort.

Men nu gäller det för tränarna att ta till sig av det som fungerade bättre än tidigare och våga satsa på liknande sätt i kommande matcher. ÖFK ska ju bara inte behöva hamna på någon av de fyra sista platserna med den trupp man har. Jag anser fortfarande att det finns potential för att hamna på övre halvan, men i år blir det nog svårt.

Betyg:

Forsell 3 - Risktagandet vid straffen plockade ner fyran till en trea. Men stabilaste målvakten denna säsong ändå.

Adjoumani 4 - Riktigt härlig att se, särskilt framåt. Kanske värd något ännu bättre.

Suljic 4 - Mer stabil och bestämd än på länge.

Anyanwu 5 - Visst missar han fortfarande ett par uppspel, men kolla hans brytningar och placeringsförmåga.

Enemark 3 - Hans bästa match på länge.

Granström 3 – Vill sig inte riktigt, men klart godkänd.

Sporrong 3 – Kanske värd en fyra, för han ger en stabilitet åt mittfältet.

Marklund 4 – Riktigt bra igen. Dock kanske utan den riktiga spetsen när tillfälle gavs.

Edqvist 3 – Bitvis väldigt bra, men lite ojämn.

Amatkarijo 4 – Oftast fantastiskt jobb och många läckra saker. Lovar gott. Även han dock lite ojämn.

Ali 3 - Passar inte riktigt in i ÖFK:s presspel, men gör det han är bra på bra. Inklusive målet.

Bonnah 3 – Jobbar plötsligt betydligt bättre nu när han inte startade.

Kirby 2 – Egentligen inte hans fel, men var kanske fel person in i det läget.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Tilo skrev | 25 Aug 2025 - 14:58
ÖFK gör en riktigt bra match ! Otroligt dålig kommentator på tv , gnällde på allt och " målvakten kör över en spelare " Var det någon släkting till Agne Svärd som satt i studion ? Agne är väl utomlands eller på kalas , Nu spelade ÖFK stabilt så nu blir det väl inget från A. S
7
Gäst: Flatte skrev | 25 Aug 2025 - 07:21
Öfk gör en bra match glöden är tillbaka, med dom nya i startelvan så såg det väldigt bra ut.
Som jag har tyckt så ska Adjou och Gio vara tillsammans på vänster kanten dom känner varandra till 100%
Adjou va bäst på plan enligt mig.
Nu tar vi Kalmar hemma.

4
Gäst: Snoddas skrev | 24 Aug 2025 - 20:25
Kändes som att vårens ÖFK hittat tillbaka.
Att ha fått bytt målvakt flera gånger och att Bonde försvann har gjort backlinjen orolig.
Men dagens delar av andra halvlek fick vi se kämpaglöden och orken tillbaka. Känner optimism nu igen
Tack för en bra arbetsinsats
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Det var ÖFK- folk överallt - ja överallt  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:57  
 

ÖFK-folket på NP3 Arena. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:23  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards matchens spelare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 22:21  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bråk på läkaren på NP3 Arena  
  av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 12:04  
 

-Jag fick ett hårt slag på näsan så blodet rann, det säger ÖFK- supportern Stig Magnusson t.v till fotbollz.se. Han såg matchen tillsammans med sin kompis och arbetskamrat Nicke Bergman. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Okt 2023 - 19:20 Sagt efter matchen
21 Okt 2023 - 16:07 Matchens prestation
21 Okt 2023 - 15:39 Matchreferat Oturligt självmål knäckte ÖFK
21 Okt 2023 - 15:25 Matchens överraskning
21 Okt 2023 - 15:01 En otrolig kämpamatch
21 Okt 2023 - 12:03 Startelvan i dag
20 Okt 2023 - 22:39 Osäkert om största stjärnan i GAIS Jonas Lindberg och f.d ÖF
20 Okt 2023 - 15:23 Följ GAIS - ÖFK via fotbollz.se
20 Okt 2023 - 10:29 Kämpen Simon Kroon tränade för fullt i går - det gläder oss
19 Okt 2023 - 15:13 Yannick Adjoumanis kontrakt går ut i höst - vad händer sedan
18 Okt 2023 - 22:40 ÖFK håller god form - bara en förlust på 13 matcher.
18 Okt 2023 - 16:30 Mittfältaren Nebiyou Perry åter i träning med ÖFK
18 Okt 2023 - 10:22 Erick Brendon har fått ett bud
17 Okt 2023 - 22:46 Före detta ÖFK- spelaren Henrik Bellman fick uppleva terrorn
17 Okt 2023 - 11:02 Mängder av före detta ÖFK-spelare finns i utländska klubbar
15 Okt 2023 - 19:47 Åk med på bussresan till Västerås den 11 november!
13 Okt 2023 - 22:41 Om Calvin Kabuye
12 Okt 2023 - 22:35 - Vi har ett lag som vi tror starkt på och som vi tror kan
11 Okt 2023 - 18:16 Barn och ungdomsidrotten börjar likna ett stort dagis
10 Okt 2023 - 13:26 Före detta ÖFK- spelare nu nyhetsuppläsare i svt - började s