meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MINA LITE SENA NYÅRSKONSTATERANDEN
av Lars Larsson
Publicerad 14 Jan 2026 - 17:37 

När nya år börjar blickar jag, som många andra, både bakåt och framåt i tiden. Här följer några tankar som i dagarna är aktuella. Jag reflekterar över de möjligheter elitidrotten har i Östersund och hur det har förändrats över tid. Jag fokuserar på den idrottsliga delen och inte sponsring etc.

Jag är född på Östersunds sjukhus för dryga 71 år sedan. Idrott har alltid varit en stor del av mitt liv. Fotboll, basket och ishockey har varit de idrotter jag aktivt engagerat mig i. Även om jag tidigt insåg att min idrottsliga kapacitet inte skulle räcka till för någon uppmärksammad karriär i någon av de sporterna.

Mitt första idrottsminne är att jag som treåring, tillsammans med min pappa, på ståplats, bevistade skridsko-vm på Fyrvalla 1957. Hur många idag boende östersundare vet hur det då gick med den fantastiske skridskoåkaren och östersundaren Sigge Ericsson? Hur många vet ens var Fyrvalla låg? Den numera nedlagda mässan, Expo Norr, hade i begynnelsen sin årliga aktivitet i anslutning till Fyrvalla och Tennishallen.

Idag gläds jag över de idrottsliga framgångar Östersund har genom sina boende elitidrottare. Framförallt inom vintersport, men även en världsmästare i styrkelyft. Östersund har dessutom fyra lag i idrottseliten. Mitt Universitetets specialkurser, gymnasiala idrottslinjer och Östersunds fysiologiska institut, vilket möjliggör en excellent miljö för idrottslig utveckling.

Fyrvalla finns inte sedan länge. Däremot har elitidrotten fått ett helt eget område i den norra delen av staden. Där fanns sedan tidigare i västra delen Hofvallen, som nu fortsatt fungerar som friidrotts- och fotbollsarena, curlinghallen, och lite längre österut
ÖSK-området. Numera finns en internationellt godkänd skidarena för skidskytte, men även för sedvanlig skidåkning. En internationellt godkänd fotbollsarena med kapacitet för upp till 8.466 sittande åskådare. En ishockeyhall i kombination med en stor gymnastikhall plus bandyarena finns även på området. Ett område som gränsar till skidskyttearenan. Samtliga arenor delar på stora parkeringsytor för sin publik.

Utöver detta stora möjligheter för allmänheten och breddidrotten att nyttja alla fritids- och idrottsområden som jag inte går in på här.

Numera bor jag i Stockholm stad sedan senare delen av 90-talet. På grund av arbete hamnade jag i huvudstaden. Det blir då lätt at jämföra förutsättningarna för att bedriva elit och breddidrott. Elitidrotten i Stockholm har goda möjligheter att idrottsligt fungera, emedan situationen för breddidrott är mer tveksam. I alla fall ju närmare Stockholms centrum du kommer.

Jag hoppas att Östersund idrottsligt kommer att fortsätta utvecklas och att vi inom kort får se elitlagen in om fotboll och ishockey, att som båda elitlagen i basket, befinna sig i Sveriges högsta serie inom respektive sport. Utmaningarna blir väl i så fall de ekonomiska, men hinder är till för att övervinnas.

Utöver detta gläds jag med att fotbollz.se har tagit tag i det IT-tekniska och snabbat upp accessen till hemsidan.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Folkfest på arenan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:15  
   
  Läs mer...  
 


 
  Imorron gäller det  
  av Per Lagerbäck | Igår - 19:28  
 

Imorron avgörs om säsongen blir en rejäl succé, eller bara en tydlig framgång. Ett eventuellt kval blir definitivt bara en bonus, där spelarna ska kunna koppla av, spela ut och satsa på att överraska ytterligare.

 
  Läs mer...  
 


 
  Något om träningen och en sammanfattning om läget inför den superviktiga matchen  
  av Haldo Jonsson | 5 Nov 2026 - 22:04  
 

Bild från onsdagsträningen. Foto Micke Olofsson

Det är en en match som är mycket viktig för båda lagen. Skulle Oddevold vinna mot ÖFK har även de chans att kvala.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Oddevold via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | 5 Nov 2026 - 21:54  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika med spelarbetyg från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher!

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Apr 2024 - 20:38 Nebiyou Perry briljerade - vann Trissen i premiären
1 Apr 2024 - 14:24 Bildspel GIF Sundsvall - ÖFK
31 Mar 2024 - 17:20 Korta nyheter - Om före detta ÖFK-spelaren Hosam Aiesh
30 Mar 2024 - 22:25 Grym avslutning
30 Mar 2024 - 21:25 Nu vet vi - sämre kan det faktiskt inte bli
30 Mar 2024 - 17:01 Matchens prestation
30 Mar 2024 - 15:14 Matchens överraskning
30 Mar 2024 - 13:50 Matchreferat ÖFK skänkte bort poängen
30 Mar 2024 - 12:08 Startelvan i dag
30 Mar 2024 - 10:27 Förväntansfulla Falkar på väg till norrlandsderbyt - nu på p
30 Mar 2024 - 00:14 Inför matchen: GIF Sundsvall - ÖFK
29 Mar 2024 - 17:49 ÖFK har inte vunnet en premiär sedan 2016 - ett dåligt omen
29 Mar 2024 - 15:30 Rapport från träningen och synpunkter på laguttagningen
29 Mar 2024 - 09:39 Vänta med att sätta betyg på årets ÖFK
28 Mar 2024 - 10:48 GIF Sundsvall är en förening i förvandling.
27 Mar 2024 - 14:45 Fotbollz.se rustar för ännu en säsong
27 Mar 2024 - 10:44 ÖFK höll vad man lovade - en sistaminutenvärvning - men inge
27 Mar 2024 - 10:34 ÖFK:s tidigare spelare Henrik Bellman aktuell för Helsingbor
25 Mar 2024 - 10:34 Bråda dagar för ÖFK
23 Mar 2024 - 14:17 Var är målsinnet?