meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SÅ SKA ÖFK TA TRE POÄNG MOT VÄSTERÅS SK
av Martin Nylander
Publicerad 1 Jun 2023 - 17:54 

Redan innan säsongen tippade jag VSK som ett topplag och som mycket väl kan ta en av direktplatserna till Allsvenskan. Jag står fast vid mitt tips.

ÖFK behöver tre poäng i matchen mot VSK. För att det ska bli en realitet måste såväl försvarsspelet som målvaktsspelet bli betydligt bättre än mot Brage.

Vad kan då sägas om VSK. Det är ett lag som spelar 3-4-3 och gör det oavsett motstånd alltså även mot ÖFK.

Det är ett lag som tar löpningar för varandra på ett rätt njutbart sätt för en fotbollsälskare och åskådare. Effektivt sätt att hota motståndarna blir resultatet vilket man visat håller mot kvalificerat allsvenskt motstånd.

Man är direkta i sitt spel och där yttermittfältarna löper mycket och gärna. Man spelar ofta på ett tillslag. Sammantaget innebär det snabba omställningar. En väl inövad spelidé i kombination med att spelarna känner varandra väl gör att man ofta får den för extra metern på motståndarna.

Man vill gärna spela sig upp i banan via mittfältet men kan även variera med längre bollar, inte minst som man har superettans fysiskt största (?) spelare i Ali på topp och som kan jobba fast bollen offensivt.

Yttern Burk måste ÖFK ha koll på, teknisk och snabb men lättläst. Jag har aldrig sett honom dra åt annat håll än höger in i banan för att skapa förutsättningar att avsluta med högern.

På mittfältet finns Simon Johansson VSK mittfältsmotor. Ett framgångskoncept är att spela tajt på honom så att han inte involveras i VSK anfallsspel. Detta är kanske den viktigaste nyckeln till framgång.

Hur ska då ÖFK spela? VSK får inte komma runt på kanterna och slå sina hårda inspel. På fasta gäller det att ta hand om Ali och Nsabiyumva även han fysiskt stor och duktig i luftrummet.

VSK yttrar står högt i banan och med trebackslinjen skapas (enorma) ytor bakom yttermittfältarna. Det är näst viktigaste nyckeln till framgång.

Detta innebär att ÖFK ska spela ett 4-5-1 för att därmed ha ett övertag defensivt och på mittfältet. När ÖFK vinner boll ska man lägga bollen på djupet och där yttrarna tar direkta löpningar. Det kommer innebära många löpmeter men krävs för att bärja tre poäng. Nämnas kan att VSK tremannamittfält inte tillhör seriens snabbaste precis, spelare som Johnsson och Amatkarijo borde kunna ha en rolig och framgångsrik dag på jobbet.

Så här ska ÖFK ställa upp!

Keita är reaktionssnabb men på tok för svag i luftrummet. Det innebär att Mills startar.

Backlinjen från vänster, Weilid - Rask - Mazur - Adjoumani.

Mittfältet från höger, Johnsson - Sinyan - Brendon - Sporrong - Amatkarijo. Innermittfältet ska ligga tajt på VSK centrala mittfältare

På topp Stolt.

Som sagt hårt arbete gäller och viljan att ta många direkta löpmeter måste finnas.


/Martin Nylander

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Tommy Lundberg skrev | 3 Jun 2023 - 07:28
I ditt förslag till startelva saknar jag Hedenqvist.. Nu såg jag inte matchen senast men jag såg matchen mot Utsikten och då var han riktigt bra. Det är möjligt att han var mindre bra senast men jag tror på honom o han bör ha en plats i laget o då kanske på mittfältet.

Det är tydligt att alla motståndare har scoutat ÖFK o sett att ÖFK är usla på att försvara sig på hörnor. Där måste man snarast göra en förändring vilket jag har föreslagit i en tidigare skrivning. Det är tråkigt att min favorit Keita kommer till korta där. Han skulle få mera hjälp om det inte är så grötigt med spelare i straffområdet. Flytta upp ett antal egna spelare mot mittlinjen som då drar med sig ett motsvarande antal av motståndare. Jag skulle inte vilja vara målvakt som det ser ut nu.

Jag hoppas på bättre utdelning i morgon o tänker inte kasta någon yxa i sjön även om det kändes så precis efter matchen mot Brage.
0
Gäst: Professorn skrev | 1 Jun 2023 - 22:55
Japp, enligt svenskfotboll.se. Kort mot Brage i slutminuten (frisparken som var upprinnelsen till målet). Kort mot Utsikten pga protest mot domslut. Och ytterligare något kort för protest, har jag för mig. Onödigt, men kanske bra tillfälle att testa någon annan på den positionen. Tyvärr är väl Ouattara fortfarande skadad. Weilid kanske? Och Hedenqvist på högersidan?
2
Gäst: avstängd skrev | 1 Jun 2023 - 21:17
Är ha? har inte Adjoumani bara 2 gula kort?
1
Gäst: Professorn skrev | 1 Jun 2023 - 19:29
Adjoumani är avstängd.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ett avslut på mål gav vinst för Öster trots kämpamatch av ÖFK  
  av Martin Nylander | Igår - 16:06  
 

Öster- ÖFK 1-0 (0-0)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 15:48  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 15:20  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Hjälteinsats trots förlust  
  av Per Lagerbäck | Igår - 14:45  
 

Om ÖFK kan bevara inställningen efter utvisningen så tror jag på en rolig säsong. Samtidigt hoppas jag på mod i laguttagningarna

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Jul 2023 - 21:52 Pass upp för att Landskrona har många löpvilliga, starka och
11 Jul 2023 - 18:14 Andrew Mills debuterade för i år i Superettan som målvakt -
10 Jul 2023 - 21:46 Matchreferat Tung förlust genom oturligt självmål
10 Jul 2023 - 21:33 Grym förlust
10 Jul 2023 - 21:33 Matchens prestation
10 Jul 2023 - 21:25 Matchens överraskning
10 Jul 2023 - 18:10 Startelvan
10 Jul 2023 - 17:22 Senaste inför matchen i kväll på Olympia
9 Jul 2023 - 22:49 Intervju med Stuart Baxter inför matchen mot ÖFK
8 Jul 2023 - 22:29 Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se
7 Jul 2023 - 18:35 Nu är det bara att köra - Finns inte något att skylla på - a
7 Jul 2023 - 09:53 Korta nyheter om Douglas Bergqvist och Dino Islamovic
6 Jul 2023 - 21:45 Håller måndagen motståndare Helsingborg på att ta sig upp ur
6 Jul 2023 - 21:30 ÖFK fick kämpa för att få oavgjort
6 Jul 2023 - 15:04 Björn Hamberg lämnar Chelsea
5 Jul 2023 - 17:58 Oturligt för provspelaren Ahmad Abed Al Rahman och för ÖFK
4 Jul 2023 - 17:08 ÖFK möter IF Karlstad i Svenska Cupen
4 Jul 2023 - 13:48 Två spelare från ÖFK Akademi - P08 kallade till Riksläger i
3 Jul 2023 - 21:56 Nu är det snart dags för lottning i andra omgånen i Svenska
3 Jul 2023 - 18:19 ÖFK:s träningstider inför Helsingborg
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst