meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VARBERGS TRÄNARE JOAKIM PERSSON INFÖR MORGONDAGENS MATCH MOT ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 17 Feb 2023 - 20:05 Uppdaterad 17 Feb 2023 - 20:41

Jocke Persson: - Östersund med coach Powell kommer bli en överraskning i Superettan vågar jag säga redan nu. Powell är en duktig tränare och räddade dem förra året och kommer bygga vidare så det blir en härlig start på cupen.


Under lördagen väntar tävlingspremiären 2023 när Varbergs BoIS kliver in i Svenska Cupens gruppspel där Östersunds FK väntar på Håstens IP, en match med avspark 15:00.

Manager Joakim ”Jocke” Persson:

- Cupen drar igång och vi måste ta minst fyra poäng på två matcher om vi ska få till en gruppfinal mot AIK i sista fighten.

Varbergs BoIS har så här långt under året spelat fem träningsmatcher och första segern kom i veckan när BK Astrio besegrades på bortaplan med 0-2 efter mål av Ömür Pektas och Hampus Zackrisson. För Ömürs del var det första målet i den grönsvarta tröjan.

Jocke summerar träningsmatcherna:

- Vi kommer från ett gäng träningsmatcher där vi fått träna mycket bollinnehav och etablerat anfallsspel. Stundtals riktigt bra även om man givetvis vill vara effektivare i boxen än vad vi varit.

Motståndarna Östersunds FK kommer från säsongen 2022 där fortsatt spel i Superettan säkrades efter att ha besegrat Falkenbergs FF i kvalet. Säsongen 2016 spelade Östersunds FK sin första säsong i Allsvenskan och stannade kvar fram till 2021 då laget åkte ur. Tränaren som tog klubben från Division 2 till Allsvenskan och Europa League, Graham Potter, återfinns idag i Premier League-klubben Chelsea FC. Idag tränas klubben av Magnus Powell som tog över huvudansvaret inför säsongen 2022. Som spelare har Magnus bland annat ett SM-guld med Helsingborgs IF.

Jocke om motståndarna:

- Östersund med coach Powell kommer bli en överraskning i Superettan vågar jag säga redan nu. Powell är en duktig tränare och räddade dem förra året och kommer bygga vidare så det blir en härlig start på cupen.

Svenska Cupen går nu in i gruppspelsfas bestående av åtta grupper med fyra lag i varje. Vinnaren i respektive grupp avancerar till kvartsfinal och avslutas i mitten på maj med final. Vinnaren säkrar kval till UEFA Europa Conference League.

Jocke avslutar:

- Vi vill fortsätta med dominera matchbilden även om det säkert blir ett Östersund som också vill äga boll i perioder så vi kommer säkert få praktisera ett omställningsspel mer i denna match. Men vi är så redo man kan vara i mitten på februari utan att ta några risker med vissa spelare.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ljungskile SK är ett lag. med unga och tekniska spelare som vill mycket  
  av Haldo Jonsson | Igår - 12:04  
 

Trots det dåliga tabelläget så har Ljungskile släppt in färre mål än Falkberg, Brage, Östersund, Helsingborg, Nordic United, Öster, Norby, Värnamo, Sundsvall och Oddevold. Det är imponerande och tyder på att Ljungskile har ett starkt försvar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ Ljungskile - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:53  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Highcon blir ny huvudpartner till ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:38  
 

Partnerskapet ett av det största inom klubbens 30-åriga historia.


 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund trissvinare mot Nordic United  
  av Haldo Jonsson | 12 Jun 2026 - 14:16  
 

Simon Marklund Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, men hotas av Amar Begic

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Aug 2023 - 09:09 Följ Örgryte - ÖFK via fotbollz.se
17 Aug 2023 - 22:55 SvFF driver på terrorpaniken
17 Aug 2023 - 17:22 ÖFK möter ett formsvagt Örgryte på söndag, men varning - Örg
15 Aug 2023 - 18:09 OFK - närmare allsvenskan än många tror - ÖFK ta chansen
15 Aug 2023 - 12:32 En stor fotbollsprofil har avlidit - Erne Svensson
12 Aug 2023 - 23:44 Svit utan förlust förlängd
12 Aug 2023 - 23:43 Matchens lirare
12 Aug 2023 - 20:37 Matchens prestation
12 Aug 2023 - 19:54 Malcolm Stolt uttalar sig
12 Aug 2023 - 19:11 Matchreferat OAVGJORT EFTER MÅLVAKTSTABBE!
12 Aug 2023 - 17:47 Matchens överraskning
12 Aug 2023 - 14:03 Startelvan i dag
11 Aug 2023 - 23:11 Inför matchen: ÖFK - Athletic Eskilstuna
11 Aug 2023 - 21:46 Angenäma, men svåra problem för Powell inför lördagens match
11 Aug 2023 - 20:21 Sam Mensiro har gjort sin sista match i ÖFK
11 Aug 2023 - 10:33 Följ ÖFK - Athletic Eskilstuna via fotbollz.se
10 Aug 2023 - 21:42 På lördag mot Athletic Eskilstuna får vi se ett formstarkt Ö
10 Aug 2023 - 21:11 Köp aktier i Östersunds FK Elitfotboll AB
9 Aug 2023 - 17:44 ÖFK är mycket mera än fotboll
9 Aug 2023 - 14:55 Matchreferat Malcolm Stolt i målform när Friska Viljor klart besegrades