meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DEN SOM VILL KAN TA LÄRDOM AV PROFESSOR TORBJÖRN STOCKFELT
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Apr 2025 - 11:09 Uppdaterad 8 Apr 2025 - 22:24

Torbjörn Stockfelt. En av USA:s mest ansedda idrottspsykologer. Foto: Privat

Fotbollz.se presenterar för andra gången den amerikanske universitetsprofessorn nyligen avlidne Torbjörn Stockfelt. Han har varit en av de allra bästa och mest respekterade idrottspsykologerna i U.S.A. Han har anlitats av många elitlag i Amerika, men gjorde även någon tur till Sverige för att hjälpa elitklubbar här. Jag har nedtecknat vissa delar av hans budskap.

Här är budskapet:

UTVALDA DELAR AV IDROTTSPSYKOLOGEN OCH USA-PROFESSORN TORBJÖRN STOCKFELDTS TANKEGÅNGAR OM FOTBOLL

-"VAR I NUET. Tänk inte under matchen på att vinna matchen. Då tänker du när matchen är slut. Tänk istället på att du ska vara bättre än din motståndare i varje kamp om bollen, i varje löpning, i varje nickduell, i varje duell. Då vinner ni matchen.

Det är viktigt att man har en känsla av stolthet att tillhöra en bra klubb, ett bra fotbollsgäng med ett fint kamratskap. Kom ihåg att vara stolt är inte samma sak som att vara stöddig. Är man stolt är man också ödmjuk. Bearbeta ditt självförtroende! Det är inget som man får gratis. Tro på Dig själv.

Kamratskap inom laget är viktigt. Dra nytta av detta genom att växa som människa och som spelare.

Skäll inte på varandra! Skall Du skälla på någon måste Du vara mycket duktig på det och det är det endast ett fåtal människor som är. Får Du skäll blir Du räddhågad och det begränsar Dina anlag. Du vågar inte.

Uppmuntra istället. Ingen gör något medvetet dåligt. VÅGA göra något. VÅGA misslyckas. Nästa gång lyckas det. Prata med varandra under matchen. Stötta. Dirigera. Det gör inget om Du misslyckas. Kom bara igen. Ansträng Dig inte maximalt under hela matchen. Ingen klarar av att gå på max i 90 minuter. Försöker Du det når Du bara upp till 70 % kapacitet. Du blir loj.

Ansträng Dig inte maximalt under hela matchen. Ingen klarar av att gå på max i 90 minuter. Försöker Du det når Du bara upp till 70 % kapacitet. Du blir utumpad. Ansträng Dig istället till 150% när det ankommer på dig att göra något ingripande under matchen. En rusch, dribbling, förflyttning utan boll etc. Under övrig tid: Slappna av, känn fötterna och gunga på dem och rör på tårna, rör på tungan. Ofta blir tungan spänd om man blir lättare törstig.

Fotboll är konstnärligt, ett gröna fältets schack. Försök att göra något bra under matchen. Överträffa Dig själv, våga. Då uppskattar Du Dig själv och publiken uppskattar Dig och laget.

HA ROLIGT. Var positiv. Krångla inte till det. Det gäller att på enklast möjliga sätt få bollen över mållinjen

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Roy från FC Rovers skrev | 9 Apr 2025 - 16:55
Torbjörn Stockfelt med rötterna i Lit so,m många andra storheter. Jag tror att Sven ”Plex” Pettersson till och med växte upp i en av familjen Stockfelts fastigheter i Lit. Andra storheter från Lit.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Idag - 15:45  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:18  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK Norrköping - ÖFK 3-0 (1-0)  
  av Johan Dillner  | Idag - 13:30  
 

Referat och krönika kommer under dagen

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan mot IFK Norrköping  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:48  
 

Startelvan: Rasmus Forsell, Jonathan Westerberg, Dennis Widgren, Sunday Anyanwu, Hugo Azzi, Yannick Adjoumani, Curtis Edwards, Amar Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Jabir Abdihakim Ali

Bilder från uppvärmningen. Foto Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Okt 2026 - 20:54 Satsa på Jonathan Westerberg - en blivande storspelare - rap
21 Okt 2026 - 10:17 Poängsättningen mot Sandviken klar - den här matchen borde Ö
20 Okt 2026 - 10:35 Rasmus Forsell Trissvinnare mot Sandviken
19 Okt 2026 - 16:57 Före detta backen i ÖFK Petter Jacobsson ny ledare i ÖFK
19 Okt 2026 - 14:39 Träningstider inför Nordic United
18 Okt 2026 - 12:47 ÖFK:s back Elliot Caarls räddade Fränsta IK i 97:e minuten f
17 Okt 2026 - 19:29 Matchreferat Stabilt ÖFK spelade oavgjort
17 Okt 2026 - 19:23 Per Lagerbäck har meddelat - Ingen krönika denna gång
17 Okt 2026 - 17:34 Matchens överraskning
17 Okt 2026 - 17:25 Matchens prestation
17 Okt 2026 - 13:40 Startelvan i eftermiddag mot Sandvikens IF
17 Okt 2026 - 11:50 Tränaren i Sandviken Thomas Lagerlöfs tankar inför matchen
16 Okt 2026 - 13:18 Detta är förutsättningen inför matchen
16 Okt 2026 - 09:27 Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se
14 Okt 2026 - 20:13 Rapport från träningen - Alla tränade idag bortsett från Jab
14 Okt 2026 - 10:49 Spännande avslut på säsongen
13 Okt 2026 - 15:36 Träning inför Sandvikens IF
13 Okt 2026 - 11:01 Yannic Adjoumani trissvinnare mot Varberg
11 Okt 2026 - 19:27 Bildspel och statistik från ÖFK - Varberg 1-1
11 Okt 2026 - 15:45 ÖFK- spelarens son räddade poängen för Varberg