meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK FORTFARANDE OBESEGRADE I SVENSKA CUPEN
av Martin Nylander
Publicerad 28 Feb 2026 - 17:53 Uppdaterad 28 Feb 2026 - 20:10

Degerfors - ÖFK 1-1 (0-0)

Foto: Barbro Fundin Hedlund

Bortamatch i Svenska Cupen mot Degerfors IF (DIF) på Stora Vallas B-plan. Degerfors är ett lag ÖFK historiskt haft svårt mot på bortaplan. Förväntningarna inför matchen var höga, skulle ÖFK återigen kunna upprepa sin fina insats mot IFK Göteborg och hota ett lag från Allsvenskan. Hemmalaget kom från en drömstart i cupen där man hemmabesegrade Trelleborgs FF med 3-0. Ett resultat som var minst något mål för stort sett till Trelleborgs första halvlek där man var minst lika bra som DIF.

ÖFK mönstrade följande startelva; Melker Uppenberg - Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren - Daniel Miljanovic, Simon Marklund, Luka Bozickovic, Amar Begic, Yannick Adjoumani - Abel Stensrud och Edgar Navassardian

Ersättare var; William Tönning, Jonathan Westerberg, Abodi Qasem, Emil Özkan, Molls Donald, Michael Oluwayemi, Curtis Edards, Elliot Caarls och Eseg Yossief

Första halvlek slutar mållös efter att DIF haft mest boll och där ÖFK legat lågt och krympt ytorna för hemmalaget offensivt. Inget av lagen mäktade med ett avslut på mål. ÖFK kändes trygga defensivt och satsade på långa bollar upp mot jagande Stensrud och Navassardian.

Andra halvlek får en helt annan karaktär ur både ÖFK och DIF perspektiv. ÖFK går högre i banan samtidigt som man behåller intensiteten i presspelet. I 50 matchminuten slår Miljanovic ett inlägg från höger mot Navassardian, han möter bollen med huvudet men nicken går över. I 53 matchminuten skapar hemmalaget en chans där Neteabay kan skjuta men Uppenberg tippar bollen till en resultatlös hörna. I 55 matchminuten kan hemmalaget genom Raferty avsluta rakt framifrån men återigen kan Uppenberg rädda. I 56 matchminuten kommer 0-1 till ÖFK. Navassardian driver in från vänster och spelar snett inåt bakåt till Stensrud som via ett skott till vänster om hemmamålvakten kan ge bortalaget ledningen. Målet leder till ett betydligt aktivare hemmalag och det tryck man skapar resulterar i 1-1 i 60 minuten. Raferty skjuter rakt framifrån och Uppenberg räddar men släpper en retur som Sebastian Ohlsson kan placerar in i mål. I 85 matchminuten är vi beredda att notera 2-1 till hemmalaget, dock står Suljic för en brytning av mycket hög klass. I den sista matchminuten får ÖFK till ett rejält tryck på hemmalaget utan att hitta ett avslut på mål. Matchen slutar 1-1. I den 79 matchminuten gjorde en pigg Curtis Edward återkomst i ÖFK tröjan.

Sammanfattning av matchen. ÖFK har hållit nollan i tre raka halvlekar, och dessutom inte förlorat på 4 halvlekar, mot allsvenskt motstånd, det är en styrka som heter duga. Dessutom gör man detta med ett lag som ännu inte kan anses samspelta. Det känns inte rätt att lyfta fram någon enskild spelare denna dag då alla verkligen jobbar hårt för laget. Defensiven vill jag påstå håller väldigt hög klass, inte superettanklass utan högre. ÖFK båda anfallare jobbar kopiöst hårt och det gör man under hela matchen vilket är starkt. Det man saknar idag är en spelare som kan ta emot och hålla i bollen i offensivt läge, men den spelaren kanske kommer. Dagen match är återigen en stark prestation mot allsvenskt motstånd där ÖFK inte ska skämmas för den bärgade poängen.

Martin Nylander

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Flatt skrev | 1 Mar 2026 - 08:25
Imponerade av öfk ser lovande ut.
Vi ses på arenan på söndag.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund - Trissvinnare mot Norrby  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:11  
 

Simon Marklund. Foto: Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Curtis Edwards och Simon Marklund och Hos Andreas Tipset leder Åsa Runsten Swärd och Flatte

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare - spelarna poängsatta ÖFK- Norrby  
  av Haldo Jonsson | 13 Apr 2026 - 13:33  
 

Simon Marklund. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder från matchen ÖFK - Norrby  
  av Thord-Eric Nilsson  | 12 Apr 2026 - 19:41  
 

. Foton: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Varför?  
  av Per Lagerbäck | 12 Apr 2026 - 17:43  
 

Här kommer sent om sider lite funderingar kring varför ÖFK tappade sitt spel under en ganska lång period igår.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
30 Mar 2026 - 22:35 Detta år en mycket viktig del under vårträningen och ÖFK har
29 Mar 2026 - 17:13 Matchreferat IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0) träningsmatch
29 Mar 2026 - 13:22 Om William Tønning och Kalipha Jawla
28 Mar 2026 - 20:13 Matchreferat ÖFK höjde sig i andra halvlek men målen uteblev
28 Mar 2026 - 20:12 Startelvan i eftermiddag
28 Mar 2026 - 17:25 Ranheim IL - ÖFK 0-0 i halvtid
27 Mar 2026 - 19:42 Kort rapport från träningen
27 Mar 2026 - 15:02 Fransk back klar för ÖFK
26 Mar 2026 - 13:58 ÖFK har mistat hela tjugo spelare sedan i fjol men många nya
24 Mar 2026 - 13:17 ÖFK tippas på tolfte plats i Superettan --Sunday -Suljic -Wi
21 Mar 2026 - 16:52 Matchreferat Trist förlust för ÖFK mot Umeå FC
21 Mar 2026 - 15:03 Startelvan i eftermiddag
21 Mar 2026 - 14:40 Glädjens dag för två akademispelare som tar steget upp
20 Mar 2026 - 20:28 Tidigare spelare i ÖFK - Nu tränare i Umeå FC
19 Mar 2026 - 15:59 Vinterfönstret stänger om ett par dagar - Bråda tider för öF
19 Mar 2026 - 11:19 Saman Ghoddos kan än - uttagen till veckans lag
18 Mar 2026 - 20:33 Spanjor klar för ÖFK
18 Mar 2026 - 14:02 Åsikt från f.d.politiker om ÖFK:s elitbolagslagstyrelse
17 Mar 2026 - 12:26 Fågel, fisk eller däremellan?
16 Mar 2026 - 21:55 ÖFK:s nya spelare 2026 betygsatta
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst