Torsdag är det match i Svenska Cupen för ÖFK.
ÖFK möter FC Arlanda som för närvarande ligger på tredje plats i di1 i Norra med chans att nå en kvalplats. Leder serien gör Hammarby TFF. Tvåa är IF Karlstad fotboll och trea FC Stockholm Internazionale.
Arlanda har i förra seriematchen förlorat stort mot FC Stockholm Internazionale på bortaplan.
Före detta ÖFK-spelaren Ziad Ghanoum var då startspelare i FC Stockholm Internazionale
Man har matcherna efter spelat oavgjort mot Piteå hemma och förlorat mot Hammarby TFF med 5-1 på bortaplan.
Formmässigt ligger Arlanda på nionde plats i Formtabellen. Det är inte bra, men så måste man ta i betraktande att de i tät föld mött två av seriens aboluta topplag.
Matchen kommer att spelas på Midgårdvallens naturgräsmatta.
Flest mål, sammanlagt fem och ena ss har Libanesen och vänsteryttern Anton Charbachi och forwarden Samuel David Rydz gjort.
Domare är Tom Ghorbani Han har mest dömt div 1-matcher.
Två lag från Superettan är inte längre kvar i Svenska Cupen. Det är Falkenberg och Brage.
Brage förlorade med 2-0 mot ett annat tag i div norra, nämligen Karlberg som ligger på elfte plats
I en annan intressant match möter FBK Karlstad GIF Sundsvall. I Karlstad spelar de två av ÖFK utlånade spelarna Michael Oluwayemi och Edgar Navasardian.
Fotbollz.se kommer att göra en sammanfattning av matchen. |