meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK PRESTATION PÅ BORTAPLAN BEHÖVER FÖRBÄTTRAS TILL 2026
av Martin Nylander
Publicerad 9 Nov 2025 - 20:43 

Martin Nylander. Foto Privat

ÖFK har under flera år tillhört de sämsta lagen på bortaplan, i superettan, såväl ur ett poäng- som målproduktionsperspektiv. Varför det är såhär behöver analyseras och rättas till inför nästa säsong.

Inför nästa säsong behöver ÖFK analysera varför laget presterar så ojämt mellan hemma- och bortaplan. Ser man till prestationen hemma i år är ÖFK på plats 6 i serien (25 p) medan man på bortaplan är på plats 13 (11 p). På bortaplan är det endast lagen som ska kvala (Örebro och Utsikten) samt nedflyttningslaget (Trelleborgs FF) som är sämre.

En bidragande faktor är att man hemma gjort 26 mål medan man på bortaplan endast mäktat med 7 mål, det är överlägset sämst i serien. Trelleborg är närmast och dom har gjort 11 mål på bortaplan.

Under flera säsonger har det varit likadant och det behöver ÖFK inför säsongen 2026 analysera varför det är så. Analysen är viktig för inget lag överlever i längden på att leva på resultaten hemma. Vill ÖFK uppnå en högre placering i tabellen krävs att poängutfallet på bortaplan blir högre, likaså målproduktionen.

Personligen har jag inget bra svar på var problemet ligger då andra lag tycks klara prestationerna på bortaplan bättre. Helst skulle jag inte vilja nämna detta, men den enda rimliga förklaringen är att det brister i inställningen. Långa resor som sitter i kroppen håller inte som argument då laget oftast reser dagen innan match. Slutligen är klubben skyldig deras supportrar, inte minst de som sluter upp på bortamatcherna, en analys med åtgärder.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Dåså skrev | 10 Nov 2025 - 17:58
Kan någon ge anledningen varför inte ÖFK hade full bänk av avbytare mot Sandviken. Att två var avstängda vet vi men var fanns övriga icke skadade då?
1
Gäst: Jens skrev | 10 Nov 2025 - 08:40
Pinsamt!! Att man inte ens har full bänk utan måste byta in reservmålvakten som utespelare är så fruktansvärt pinsamt! Vi spelar förfasen inte Div 3
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Fredrik Aasmund Eliassen kan fira seger och hundra matcher i ÖFK på lördag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:17  
 

Fredrik Aasmund Eliassen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Samarbetsföreningen Fränsta IK kvar i div 2 Norrlands Södra  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:41  
 

Nu är det klart. Samarbetsföreningen Fränsta IK blev klar i div 2 med hjälp av ÖFK-lånen Elliot Caarls och Eseg Yossief

 
  Läs mer...  
 


 
  En riktig rysarmatch mot Oddevold på lördag  
  av Haldo Jonsson | 3 Nov 2026 - 22:08  
 

. ÖFK kan gå till kval även vid oavgjort

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningstider ÖFK denna vecka  
  av Haldo Jonsson | 2 Nov 2026 - 13:49  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Jan 2024 - 18:41 Ny mittfältare klar för ÖFK
10 Jan 2024 - 10:56 Tråkigt för Mansour Sinyan
10 Jan 2024 - 10:37 Nyförvärvet som inte kom i går
8 Jan 2024 - 16:23 En fotbolls upptakt i dur- det händer mycket i ÖFK nu
8 Jan 2024 - 15:04 Intervju med Stefan Lundin - flera spelare på väg in och det
7 Jan 2024 - 21:54 Ytterbacken Chrisnovic Nsa klar för ÖFK på två år.
7 Jan 2024 - 17:48 Spännande träningsupptakt måndag kl 11.00 - en av begivenhet
4 Jan 2024 - 21:20 ÖFK:s träningsmatcher på försäsongen spikade
4 Jan 2024 - 15:20 Hur kommer ÖFK att lyckas nästa år? - Fotbollz.se blickar ti
2 Jan 2024 - 22:58 Ny sportleverantör för ÖFK
31 Dec 2023 - 15:05 2023 blir snart 2024. Reflektioner.