meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ATHLETIC ESKILSTUNA INGEN LÄTT MOTSTÅNDARE - VARNINGSFLAGG?
av Haldo Jonsson
Publicerad 19 Maj 2023 - 20:00 Uppdaterad 20 Maj 2023 - 10:27

Eskilstuna har skapat ett spelsystem som verkar hålla och de är ganska vassa i avslutningarna. De är på väg ur och den låga nivå som man hade de första matcherna av serien.


ÖFK möter Athletic Eskilstuna på söndag och därtill på bortaplan.

Vad kan vi då ha för synpunkter på den matchen?

Ja, inte är det så mycket, men en sak är säker. Eskilstuna är i dag ett avsevärt bättre lag spelmässigt än var de var i de inledande matcherna av serien. Efter tre spelade matcher låg Eskilstuna på nedflyttningsplats. Nu ligger AFC tolva eftre en meriterande vinst över Jönköpings Södra på bortaplan.

Eskilstuna har skapat ett spelsystem som verkar hålla och de är ganska vassa i avslutningarna. De är på väg ur den låga nivå som man hade i de första matcherna av serien.

I dag har AFC återfått självförtroendet när man springer ut på planen. De känner sig inte längre som losers, utan som att lag som har chans mot alla lag i serien. Vinsten borta mot topplaget Jönköpings Södra och oavgjort mot topplaget Utsikten har satt sina positiva spår. Nu siktar man på att klara av topplaget ÖFK.

Det är inte ovanligt att Eskilstunas taktik går ut på, att man stänger ner första halvlek genom att begränsa ytorna för motståndarna, och i andra sätter man in snabba spelare som är målfarliga och svåra att stoppa och som kan öppna ytor.

Tränare i AFC är Jawad Al Jebour som tidigare varit sportchef i klubben. Han är nog Superettans yngste tränare. Han kommit från Djurgården ungdom. Han har höga ambitioner.

Den mest meriterade spelare är mittbacken 30-årige Ezekiel ”Zeki” Fryers som varit proffs i Manchester United och Tottenham. Han bildar ofta mittbackspar tillsammans med lagkaptenen Jesper Modigh som är en stabil och erfaren back samt en riktig vinnarskalle. Han är trygg med fötterna och kommer att kunna vara delaktig i spelet med sina uppspel.

I försvaret finns även an annan profil, nämligen Ali Suijic som är fotbolls uppfostrad i Chelsea. Han har fina fötter, ettrig och snabb och bra speluppfattning och är också en stark duellspelare med rätt karaktär.

Eskilstunas försvar har trots det. ännu inte imponerat. De har släppt in hela 12 mål. Det är ett av de sämsta i serien. Det kan jämföras med ÖFK som har fått vittja nätet sex gånger.


Flest mål, sammanlagt två, har 19-årige Leo Lif gjort. Han flyttades upp från akademin i våras.

Tre mål i ÖFK har Chovanie Amatkarijo och Sebastian Karlsson Grach gjort.

ÖFK brukar genom hävd ha svårt mot Athletic Eskilstuna. I fjol förlorade ÖFK båda matcherna, men nu är det dags att bryta den statistiken. Som ni vet så ger sig aldrig ÖFK. Nu är man dessutom revanschsugna efter den snöpliga förlusten mot Trelleborg.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tidig gräspremiär för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:40  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - GIF Sundvall flyttas på grund av kylan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:22  
   
  Läs mer...  
 


 
  Albin Mörfelt har fått ny klubb  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:37  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningar denna vecka  
  av Haldo Jonsson | 9 Feb 2026 - 23:04  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Apr 2023 - 12:10 Derbydags
18 Apr 2023 - 11:05 Inför matchen: GIF Sundsvall - ÖFK
18 Apr 2023 - 11:04 Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollz.se
17 Apr 2023 - 22:49 Lite smått och gott inför Norrlandsderbyt
17 Apr 2023 - 22:43 Så här mycket publik blir det på Norrlandsderbyt
17 Apr 2023 - 11:48 Så gick det i senaste Norrlandsderbyt - Det är några år seda
17 Apr 2023 - 11:40 'Matchvecka ÖFK Akademi'
15 Apr 2023 - 22:00 Vd Peja Lindholm
15 Apr 2023 - 20:17 En tränares dilemma
15 Apr 2023 - 16:26 Efter förra säsongens bragd har jag fått tillbaka intresset
15 Apr 2023 - 10:23 Ändrade tider för helgens träningspass inför Norrlandsderbyt
14 Apr 2023 - 14:50 - 'Det var flera år sedan jag såg en så tempofylld träning'
13 Apr 2023 - 14:30 GIF:s målkung kan debutera med att starta mot ÖFK på tisdag
13 Apr 2023 - 11:42 Tråkig nyhet - Henrik Bellman långtidsskadad
12 Apr 2023 - 15:06 Har ÖFK:s målskytte förbättrats?
12 Apr 2023 - 13:31 Trissvinnare i sin andra match - Teodore Rask
11 Apr 2023 - 22:13 Kontraktslösa målvakter
11 Apr 2023 - 10:33 En fin och viktig gest av Magnus Powell
11 Apr 2023 - 10:03 Träningstider denna vecka inför GIF Sundsvall
11 Apr 2023 - 10:01 'Matchvecka ÖFK Akademi'