meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NU GÄLLER DET
av Per Lagerbäck
Publicerad 25 Okt 2024 - 13:13 Uppdaterad 25 Okt 2024 - 13:32

Nu väntar säsongens tre sista matcher för ÖFK. Hoppas jag.

ÖFK gjorde en rejäl uppryckning mot Landskrona. Inte för att man dominerade matchen, utan för att man trots visst underläge i spel skapade fler chanser än bortalaget och ändå lyckades vara hyfsat disciplinerade i försvaret. Plötsligt såg man flera snabba vändningar och försök att anfalla innan skyttegravar grävts av motståndarna. Några snabba bolltransporter skedde också, men där kan det fortsatt bli mycket bättre. Men främst var kampandan synlig i nästan alla sammanhang, och man hängde inte med huvudet efter den onödiga kvitteringen heller.

Jag fortsätter att med viss envishet hävda att ÖFK har en trupp för en placering på övre halvan, men av någon anledning har det inte varit harmoniskt i truppen. Därför var det så fantastiskt roligt att se allas engagemang under och efter matchen senast. Det är kanske det som ger mig tillräckligt hopp för att tippa att ÖFK ska slippa att kvala sig kvar. Men engagemanget är absolut nödvändigt. Och risken finns naturligtvis fortfarande för en näst sista plats i serien, och direkt nedflyttning. Och kval mot Falkenberg, Lund, Umeå, Stockholm Inter eller Nordic United är inget jag ser fram emot. Trots, eller beroende på, att det kan bli oerhört spännande.

Vi ser på resultaten att de flesta bottenlag tar oväntade poäng, så ingenting kommer gratis. Det är jobb och mod framåt som gäller. Samt naturligtvis disciplin i det defensiva spelet. Dessutom önskar jag att de snåla passningarna i och strax utanför eget straffområde helt upphör tills kontraktet är säkrat. Det är ok att skicka bollen långt om man inte är helt säker på att man kan slå en säker passning.

För min del skulle jag absolut välja spelare där jag var säker på inställningen och beredskapen för full uppoffring den aktuella dagen för en startplats. Motståndarna ska inte få vara ifred nästan någon gång, och springer man sig alltför trött så finns det ett stort antal spelare som är sugna på att komma in på plan och visa att man är värd chansen att starta nästa match.

Kör hårt ÖFK! Jag tror faktiskt på er!

PS I värsta fall kommer jag alltså att se fram emot fler matcher denna säsong. Alltså inför sista matchen, om det blir högst en poäng i de båda närmast kommande matcherna i Göteborg. DS

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 25 Okt 2024 - 18:43
Inget nytt, Powell har inte varit någon succé någonstans. Tyvärr så har Öfk haft utan undantag mindre bra tränare efter Graham Potter som är i en klass för sig. Efter Potter har det varit dåligt.
0
Gäst: Robert skrev | 25 Okt 2024 - 16:15
Jag har under hösten konstaterat att Powel troligtvis var rätt begränsad som tränare. När han hade rätt spelar funkade det, men han hade ingen plan B. Varför fortsatte han med samma spelare om och om igen trots både dåligt spel och resultat?

Han byggde spelet väldigt mycket på att ha löpvilliga och snabba ytteranfallare och när vi i år inte längre hade det på samma sätt så blev det klart sämre anfallsspel.

När han sedan dessutom verkat ha gett instruktioner till Adjoumani att säkra mera hemmåt i åt så blev det för få löpningar i laget.

Nu när vi spelar med Marklund, Ordonez, Hopcut och Musolitin så har vi mera rörelse utan boll och får bättre spel.
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Matchens prestation  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:25  
 

Trissvinaren Simon Marklund. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  OAVGJORT I HEMMAPREMIÄREN MOT NORRBY IF  
  av Lasse Granbacka | Igår - 20:34  
 

ÖFK - Norrby 1-1 (1-0)

Målvakten är chanslös när Simon Marklund gör 1-0- Foto: Thord -Eric Nilssom

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 19:30  
 

Trisstvåan Amar Begic. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot Norrby  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:03  
 

Startelva: Tyree Griffits, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Curtis Edwards

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Maj 2023 - 22:08 Matchreferat ÖFK - Jönköpings Södra IF 3-3 (2-2)
6 Maj 2023 - 22:07 Matchens prestation
6 Maj 2023 - 21:54 Matchens överraskning
6 Maj 2023 - 21:23 Mittbacken Theodore Rask uttalar sig
6 Maj 2023 - 17:38 Lättad, men inte helt nöjd
6 Maj 2023 - 10:37 Stor publik- och fotbollsfest i dag på Jämt kraft Arena - vi
5 Maj 2023 - 23:10 Inför matchen: ÖFK - Jönköping Södra
5 Maj 2023 - 23:09 Följ ÖFK.- Jönköping Södra via fotbollz.se
5 Maj 2023 - 21:09 ÖFK - pass opp för dessa spelare i Jönköpings Södra
5 Maj 2023 - 21:00 Turblulens i Jönköpings Södra
5 Maj 2023 - 19:12 Andra lilla seriefinalen i rad
5 Maj 2023 - 14:55 Att besöka träningen - det är att bli inspirerad
4 Maj 2023 - 21:36 Göran Bolin: Sportbladet - 'Därför ska Ö FK tas på största m
4 Maj 2023 - 17:05 ÖFK:s tränare Magnus Powell nominerad tlll april månads trän
4 Maj 2023 - 16:36 Fem snabba till Jakob Johnsson
4 Maj 2023 - 15:48 Fotbollz.se träffade ÖFK-aren Lasse Landin idag utanför Jämt
3 Maj 2023 - 23:37 Daryl Smylie- fortfarande med känslomässiga minnen från ÖFK
3 Maj 2023 - 11:27 ÖFK har ett stort och betryggande sparkapital av spelare som
3 Maj 2023 - 10:10 'Akademispelare i seriepremiären.'
2 Maj 2023 - 09:58 Trissvinnaren Aly Keita har ställt till det för sig
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst