meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VISST FÅR ÖFK NYTTA AV SINA SENASTE NYFÖRVÄRV
av Haldo Jonsson
Publicerad 4 Apr 2023 - 17:05 Uppdaterad 4 Apr 2023 - 18:32

Två av dem imponerade mot GAIS

Foto: Thord-Eric Nilsson

Det finns fortfarande ÖFK spelare som vi inte sett tidigare spela på Jämtkraft Arena. Det gäller främst de senast tillkomna. Det fanns därför intresse för att titta lite speciellt på dem i matchen mot GAIS.

Fotbollz.se vill påstå att vi har mycket att vänta oss av dem. Det kunde vi lägga märke till i deras första match i ÖFK.

Här är några positiva noteringar:


Mykola Musolitin är en spelare som vi inte sett så mycket av tidigare. Mot GAIS fick han starta. Det var ett bra beslut av Magnus Powell.

Fotbollz.se blev imponerad av hans framfart på plan. Det är tillskott av sådana spelare ÖFK behöver. Det är en bra värvning.

Mykola är aggressiv på plan och han har hög ambitionsnivå. Han är orädd, löpstark och söker sig alltid framåt i banan. Med sin snabbhet är han inte rädd att utmana. Dessutom är han är skottvillig.

Han kan bli en av attraktionerna denna säsong. Det var många superlativ, men det är, enligt min mening, inga överdrifter.


André Nader har jag inte sett så mycket av tidigare, eftersom han mest suttit på bänken. Nu fick jag se honom på nära håll och granska honom. Även vad gäller honom, blev jag imponerad.

Nader visade upp ett moget spel och har ett tryggt uppträdande på plan och han har bra blick för spelet. Han spelar vårdat, är följsam i sina rörelser med boll och han är bra passningsspelare.

Calvin Kabuye kom in som avbytare. Fotbollz.se var nöjd med vad vi såg.

Han kan bli en tillgång för ÖFK när han blir lite mera varm i kläderna. Det finns faktiskt mycket fotboll i Calvin.

I matchen mot GAIS blev han lite för ivrig – ”het på gröten" - i vissa situationer i sina självuppställda krav för att göra ett gott intryck. När han spelat någon match till kommer det att försvinna, då blir han mera hemmastadd och har lärt känna alla spelarna. I vissa stunder påminner han om Simon Kroon.

Fotbollz.se tror på honom. Han vill mycket, han är löpstark, snabb och har offensivt tänk.

Teodore Rask ersatte Novak som mittback och han gjorde det bra i sin första match i ÖFK. Han sattes inte på några svåra prov, men vi kunde se genom hans uppträdande, att han var fotbollsutbildad för sin roll. Han spelade lugnt och visade att han har blick för spelet och han är en bra passningsspelare.

Jag kan inte avsluta förrän jag nämnt Amatkarijos frispark av världsklass och Sinyans driv i steget när han för bollen framåt.




 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Martin Nylander skrev | 4 Apr 2023 - 20:40
Inför Örebro hoppas jag Powell har en idé hur man ska hantera motståndarnas yrväder framåt. Tidigare år har Örebro varit fysiskt starka och storväxta, det är man inte längre. Istället är man ett lag med flera speedkulor, det kommer ÖFK få erfara, det kommer att gå undan i omställningarna. Inget drällande från Keita. Ghanoum bör starta i mitten för att få in snabbhet i mittförsvaret.
7
Gäst: Andre Nader skrev | 4 Apr 2023 - 17:33
Bra inhopp av Nader. Borde kanske starta på högerbacken ?
13
 
Sök på fotbollz.se
   
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
 


 
  Trissvinnare mot Brage - Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | 14 Maj 2026 - 15:11  
 

Dennis Widgren Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Nu är ÖFK med i matchen  
  av Agne Svärd | 14 Maj 2026 - 00:14  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Maj 2023 - 15:17 Matchens överraskning
21 Maj 2023 - 12:10 Startelvan
21 Maj 2023 - 10:38 Boo FF vs ÖFK i pojkallsvenskan 16 år 3-1 (3-0 i halvtid)
20 Maj 2023 - 22:26 Andrew Mills kan vara aktuell för spel redan på söndag
20 Maj 2023 - 22:21 Alla frågar sig - Kommer den store målskytten att ösa in mål
20 Maj 2023 - 10:09 Följ Athletic Eskilstuna via fotbollz.se
19 Maj 2023 - 20:00 Athletic Eskilstuna ingen lätt motståndare - varningsflagg?
18 Maj 2023 - 19:35 Stor revanschlusta inför nästa match mot AFC Eskilstuna - fl
17 Maj 2023 - 18:45 Formtabell Superettan
17 Maj 2023 - 09:53 Visade stark vilja och aggressivitet - Yannick Adjoumani ble
16 Maj 2023 - 22:36 Matchreferat Tamt ÖFK förlorade årets första seriematch mot Trelleborgs F
16 Maj 2023 - 16:41 Kravet på 3.8 miljoner återstår - Överklagan gick inte igeno
16 Maj 2023 - 13:02 Magnus Powell i bussen hem
16 Maj 2023 - 02:58 ÖFK:s bredd är inte den som Powell påstår, det såg vi nu
15 Maj 2023 - 22:37 Där sprack ballongen.
15 Maj 2023 - 21:36 Matchens prestation
15 Maj 2023 - 21:04 Matchens överraskning
15 Maj 2023 - 18:46 Nu på plats på Vångavallen.
15 Maj 2023 - 18:21 Startelvan
15 Maj 2023 - 16:59 'Matchvecka Akademin'