meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SÅ SKA GEFLE IF SPELA MOT ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Jul 2023 - 14:01 Uppdaterad 21 Jul 2023 - 19:00

Ligga lägre, vara aggressiva i försvarsspelet och sedan kontra med all kraft. Så vill Mikael Bengtsson att hans Gefle ska spela.

Hör hans tankar inför helgens hemmamatch mot Östersund.

Gefles tränare Mikael Bengtsson: Försvarande lag på träningen var otroligt aggressiva i sitt försvarsspel för att när dom sedan vann boll gå stenhårt i en kontring. Precis den matchplan som Gefle visat upp hela säsongen och specifikt kanske de senaste matcherna.

– Det är en övning som vi kör ungefär varje vecka, sen är det saker i den övningen som vi pratar om och skruvar på. Jag tyckte det blev bra, jag är nöjd med saker vi justerar och hur vi gör det, säger Bengtsson.

Hur mycket påminner den här övningen om hur ni vill spela på lördag?

– Jo men jättemycket, det är ingen hemlighet. Det är så vi ser ut och så vi har bestämt att vi vill jobba. Sen vill vi självklart göra saker bättre i det och det måste vi träna på. Bli ännu bättre i vårat försvarsspel men självklart också i hur vi ska göra när vi väl vinner bollen

Vad finns att säga om tabellen som är så oerhört jämn? Det skiljer enbart tio poäng mellan kval uppåt och kval nedåt till exempel.

– Ja, vi har ändå tagit sju poäng på nio möjliga nu, men är trots det nära negativt kval. Det kan gå hur som helst och det är ju en klyscha att säga det men, det går inte att titta på tabellen. Nästa omgång kommer den att se annorlunda ut och om ytterligare en omgång kommer den att se annorlunda ut igen. Det kommer pendla och lag kommer att åka upp och ner hela tiden. Det är så pass många poäng kvar att spela om att det kommer hinna hända så mycket, det är jag helt övertygad om.

Vad behöver ni tänka på specifikt med Östersund som motståndare?

– Vi har ju valt den vägen att vi först och främst ser till att sätta vårat spel, det är de viktigaste känner vi och det vi ska göra. Sen är det klart att alla lag har olika styrkor och svagheter som vi kommer ta hänsyn till genom att titta på vårt eget spel och reflektera över vad vi ska förstärka eller belysa för att vara mer vaken på dom vi möter. Det är inte så att vi ändrar supermycket för att vi till exempel då möter Östersund, men det är några nycklar och några detaljer som vi kommer att trycka på, avslutar Bengtsson.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:19  
   
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:55  
 

Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

Höga poäng för ÖFK:s spelare

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | 3 Maj 2026 - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | 3 Maj 2026 - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Maj 2023 - 13:21 Kännbart straff - Mansour Sinyan avstängd i två matcher till
8 Maj 2023 - 13:07 'Matchvecka Akademi'
8 Maj 2023 - 10:45 Meddelande till alla tippare och andra intresserade
8 Maj 2023 - 08:37 En poäng var en besvikelse men det här kan vi glädja oss åt
7 Maj 2023 - 11:35 Bilder från ÖFK - Jönköpings Södra
6 Maj 2023 - 22:08 Matchreferat ÖFK - Jönköpings Södra IF 3-3 (2-2)
6 Maj 2023 - 22:07 Matchens prestation
6 Maj 2023 - 21:54 Matchens överraskning
6 Maj 2023 - 21:23 Mittbacken Theodore Rask uttalar sig
6 Maj 2023 - 17:38 Lättad, men inte helt nöjd
6 Maj 2023 - 10:37 Stor publik- och fotbollsfest i dag på Jämt kraft Arena - vi
5 Maj 2023 - 23:10 Inför matchen: ÖFK - Jönköping Södra
5 Maj 2023 - 23:09 Följ ÖFK.- Jönköping Södra via fotbollz.se
5 Maj 2023 - 21:09 ÖFK - pass opp för dessa spelare i Jönköpings Södra
5 Maj 2023 - 21:00 Turblulens i Jönköpings Södra
5 Maj 2023 - 19:12 Andra lilla seriefinalen i rad
5 Maj 2023 - 14:55 Att besöka träningen - det är att bli inspirerad
4 Maj 2023 - 21:36 Göran Bolin: Sportbladet - 'Därför ska Ö FK tas på största m
4 Maj 2023 - 17:05 ÖFK:s tränare Magnus Powell nominerad tlll april månads trän
4 Maj 2023 - 16:36 Fem snabba till Jakob Johnsson