meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

UTGÅENDE KONTRAKT VID ÅRSSKIFTET FÖR SJU SPELARE I ÖFK- ÄVEN NYCKELSPELARE
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Jun 2025 - 22:14 Uppdaterad 18 Jun 2025 - 10:50

Simon Marklund. Foto: Thord-Eric Nilsson


Erick Brendon, 31 december 2025. Efter att ha varit en given startspelare så är Brendon inte riktigt med längre. Han vill nog ha mera speltid, så om någon annan förening är intresserad så går han kanske vidare i sommar. Jag vet att Örebro är intresserad. Brendon är fortfarande en god superettanspelare.

Albin Sporrong, 31 december 2025 Albin Sporrong är en spelare som jobbar hårt på mittfältet och som Livani säker vill ha kvar. Sporrong vill mycket på plan om hans konstruktivitet i vissa situationer skulle öka, så skulle han vara ännu bättre. Han tillhör de spelare som utvecklats under Livani.

Simon Marklund, 31 december 2025. Simon Marklund är även han en hårdjobbare som i sina bästa stunder även är målskytt. Det finns även konstruktivitet i Marklund. Livani ger antagligen Marklund ett nytt kontrakt.


Theodor Johansson, 31 december 2025. Theodor Johannsson har fått Livanis förtroende. Han har fått mycket speltid. Han är lugn och överilar sig inte på plan, men i en del matcher har han inte skapat så mycket framåt. Inläggen från kanten framför mål har ofta saknats. Publikfavoriten Adjoumani är att föredra på kanten, men det skadar inte ha två.


Jamie Hopcutt, 31 december 2025- Jamie Hopcutt har inte fått spela så mycket. Han ligger nog på gränsen för ett nytt kontrakt. Han är en rutinerad och smart spelare som borde få ett år till i ÖFK om han inte är för dyr.


Nebiyou Perry, 31 december 2025. Här kommer vi till det stora problemet. Jag har följt Nebiyou Perry sedan han kom till ÖFK första gången 2019.

Jag har aldrig, vad jag kan minnas, under alla dessa år med ÖFK, sett en spelare som utvecklats så mycket som Perry gjort under Livanis ledning. Jag njuter av att se Perry på plan och som han spelade i matchen mot Oddevold så var han magnifik.

Vid årsskiftet går hans kontrakt ut. Jag har svårt att tänka mig ÖFK utan Perry och Livani vill säkert ha kvar honom. Han kommer att bli kontaktad av andra klubbar. ÖFK kan knappast konkurrera med pengar. Frågan är då, kommer trivsel och känslan för ÖFK att räcka för att få honom at stanna. Hoppas på det!

Chrisnovic N’sa, 31 december 2025. Jag gillar N´sa:s frejdighet, oräddhet och vilja. Han stannar knappast upp för någonting. Det är klart att jag vill se honom i ÖFK något år till.

Christian Enemark. Hans kontrakt går visst ut i juni. Troligen återvänder han tillbaka till sin klubb i Danmark.


Källa fotbollDirekt

.

 
 
7 Kommentarer:
Gäst: AIJ skrev | 17 Jun 2025 - 20:48
Jag har inte nämnt något om tidigare ordförande eller liknande.
Däremot ser jag hur fotbollen i dagsläget fungerar och att svenskfotboll i stora drag handlar om att skapa truppvärde och spelarförsäljningar och där är vi nog överens om att ÖFK har att jobba på.

Vad jag vet kan du inte sälja lånade spelare och spelare med halvår kvar på kontraktet får du inte mycket betalt för heller.
0
Gäst: AIJ skrev | 17 Jun 2025 - 20:48
Jag har inte nämnt något om tidigare ordförande eller liknande.
Däremot ser jag hur fotbollen i dagsläget fungerar och att svenskfotboll i stora drag handlar om att skapa truppvärde och spelarförsäljningar och där är vi nog överens om att ÖFK har att jobba på.

Vad jag vet kan du inte sälja lånade spelare och spelare med halvår kvar på kontraktet får du inte mycket betalt för heller.
0
Gäst: Soccer skrev | 17 Jun 2025 - 19:18
Oluywayemi har väl redan förlängt??
Tror nog flera förlänger under sommaruppehållet! De verkar trivas och varför ska en som Perry dra när han äntligen hittat rätt, och dessutom får hit en gammal polare i Albin?!
3
Gäst: Nej skrev | 17 Jun 2025 - 18:23
Nej!
Kritisera inte kompetensen i ÖFK, de jobbar SÅÅÅ hårt och alla jobbar och sliter. Inte kan de rå för att de har världens otur och de spelare som är bäst sitter på utgående kontrakt och därmed inte har något värde f r o m 1 juli.

Och nej skiten ÖFK sitter i är deras egen, ingen annans.
3
Gäst: Curva Middle skrev | 17 Jun 2025 - 16:24
Marklund är viktig att ha kvar och så Perry
5
Gäst: Tuffa Val skrev | 17 Jun 2025 - 14:53
Kompetensen saknas nog inte alls i ÖFK, däremot så kan de inte strössla pengar omkring sig

Jag är ganska övertygad om ALLA som arbetar med ÖFK har full koll på vilka avtal som går ut, vad får dig att tro att de INTE vet om det?

Vad vet du om tänkta försäljningar i sommarfönstret? Vad vet du om nytillskott under sommarfönstret? Vad vet du om hur de tänker?

@AIJ det verkar som om du egentligen vill säga något annat, men jag hoppas på allvar att ingen funderar över att ta tillbaka en gamma ordförande som var den bidrog till att sätta ÖFK i skiten ... eller vill du helt enkelt bara kritisera ÖFK, det är lite "modigt" att göra det bakom tangenterna..
8
Gäst: AIJ skrev | 17 Jun 2025 - 08:35
Ajdå, vi som har någorlunda koll märker att det är tufft och att kompetensen saknas i ÖFK.
ÖFK verkar ha missat den utveckling som många andra klubbar anammat de senaste åren – att aktivt bygga truppvärde. Man skapar inget långsiktigt värde genom att enbart låna in spelare eller ha flera med utgående kontrakt. Spelare vars kontrakt går ut kan redan i sommar skriva på för en ny klubb till nästa säsong, vilket innebär att klubben riskerar att tappa dem utan någon ersättning.

Ska ÖFK komma åter till allsvenskan behövs kompetens inom nyckelrollerna.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Mina lite sena nyårskonstateranden  
  av Lars Larsson | Igår - 17:37  
   
  Läs mer...  
 


 
  Många spelare provtränar i SEP- Arena - fotbollz.se har koll  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:35  
 

Löpstark och målfarlig forward provtänar med ÖFK. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Uppgift - ÖFK värvar målvakt från Elfsborg  
  av Martin Nylander | Igår - 13:24  
 

Enligt Borås tidning säljer Elfsborg en av sina fyra målvakter. Melker Uppenberg lämnar för ett längre kontrakt med ÖFK.

 
  Läs mer...  
 


 
  Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:56  
 

Emil Özkan Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Aug 2025 - 09:42 Följ ÖFK - Kalmar FF via fotbollz.se
28 Aug 2025 - 11:10 Efter förra vinsten mot Umeå har Kalmar inte vunnit någon ma
27 Aug 2025 - 15:10 Förre mittbacken i ÖFK Tom Pettersson om tiden i ÖFK och lik
26 Aug 2025 - 09:29 Simon Marklund kan och vill mycket - blev Trissvinnare mot V
25 Aug 2025 - 11:34 Jabir Abdihakim Ali fick högsta poängen mot Varberg
24 Aug 2025 - 18:31 Matchreferat Varberg - ÖFK 1-1 (0-0)
24 Aug 2025 - 16:04 Orättvis och onödig poängmiss
24 Aug 2025 - 15:34 Matchens prestation
24 Aug 2025 - 15:31 Matchens överraskning
24 Aug 2025 - 12:09 Startelvan mot Varberg
23 Aug 2025 - 13:26 Två spelare som kan hjälpa ÖFK att vinna
22 Aug 2025 - 14:54 Följ Varbergs BoIS - ÖFK via fotbollz.se
21 Aug 2025 - 21:54 Vad kan vi förvänta oss i matchen mot Varberg ? - två lag i
20 Aug 2025 - 20:39 Betraktelse efter ÖFK:s cupmatch mot Täby FK.
20 Aug 2025 - 14:48 Segt för ÖFK men två andra Superettanlag hade det värre
20 Aug 2025 - 11:12 Täbys målvakt Marcus Cornejo kan flyga
20 Aug 2025 - 10:57 Oväntat och trevligt besök på ÖFK:s gåfotboll i går
19 Aug 2025 - 23:33 Bilder från Täby - ÖFK i Svenska Cupen
19 Aug 2025 - 19:21 Matchreferat Täby FK - ÖFK 0-0 efter full tid - 3-5 efter straffavgörande
19 Aug 2025 - 17:43 Startelvan mot Täby
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst