meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DEBATTKRÖNIKA
av Tord Andersson
Publicerad 3 Jul 2026 - 10:38 Uppdaterad 3 Jul 2026 - 10:45

Fotbollz.se hämtar ibland inlägg i forumet och presenterar dem som en artikel. Detta är en sådan artikel

Nu när Sverige åkt ur VM kan vi koncentrera oss fullt ut på ÖFK igen.

Jag har undrat över varför så många dissar Daniel Miljanovic och kräver att han bänkas. Ofta verkar huvudargumentet vara irritation över att tränarens son får spela varje match. Någon skrev till och med att han bör vara klart bättre än sina medspelare för att bli uttagen av farsan.

Ett okej resonemang i ett pojklag, men i superettan? Jag tycker inte det.

Om det finns andra som är bättre som wingbacks så ska de naturligtvis spela, men finns det det?

Låt oss titta på statistiken från Sofascore (jag vet, den är inget facit, men den ger en hyfsad bild)

Jag har slagit ihop snittpoängen för varje spelare för hela säsongen och fått följande rankinglista:

  1. Marklund
  2. Adjoumani
  3. Widgren
  4. Edwards
  5. Sunday
  6. Miljanovic
  7. Begic

Samtliga har ett snitt på 7,0 eller mer, vilket anses bra eller till och med mycket bra.

Adjoumanis snitt dras upp av ett fantombetyg från en match i våras. Annars en ganska väntad rankinglista, eller hur?

Efter dessa topp 7 kommer i tur och ordning Bozickovic, Azzi, Özkan, Stensrud, Navassardian, Oluwayemi, Palomino, Molls Donald och Westerberg.

Qasem har inte betygssatts av någon anledning.

Noterbart är att

Miljanovic slår flest nyckelpassningar i laget, med ganska god marginal. Det betyder sista passningen före skott på mål som inte leder till mål. Att skotten inte leder till mål kan bero på skral precision i passningen, men troligare på att avslutet inte är tillräckligt vasst.

Att en spelare skapar många målchanser för sina lagkamrater tyder på att han är kreativ och sätter laget före jaget.

Passningar som leder till mål kallas som bekant assist, och även här ligger Miljanovic bra till med sina 3 assist, näst mest i laget.

För att fortsätta dissa en av lagets mest lojala slitvargar krävs bättre argument än att han har farsan som tränare.

Tord Andersson

 
 
12 Kommentarer:
Gäst: Kalle skrev | Idag - 17:35
Hur är det ställt med Nevanjas kunskaper när han ɓänkade Sunday ?
0
Gäst: @tvivlande skrev | Idag - 11:13
det spelar ingen roll, vad man haft chanser tidigare år eller i tidigare matcher
man plockar inte av en spelare man bytt in i en match för att denne gör ett misstag!! Det är riktigt dåligt ledarskap.


Gällande Daniel, tycker inte jag att han gjort det så särskilt bra, Tränaren byter ofta ut spelare som gjort det minst lika bra som Daniel, men han byter aldrig ut honom, hur dåligt han än spelar... Om man som tränare byter ut de som inte lyckas , så borde även Daniel varit utbytt någon gång...
0
Gäst: Tvivlande skrev | Idag - 08:36
Oense, Navasardian har fått så många chanser förra året och i år, men han räcker inte till på långa vägar, räknar med att han försvinner det gäller.att ta chansen, och den chans han fick gratis mot Norrköping med öppet mål och missar!??? Då gjorde Miljanovic rätt som plockade av honom.
3
Gäst: _MM skrev | Igår - 23:54
Håller fullständigt med. Daniel har gjort ett absolut godkänt jobb på högerkanten. Det verkar sticka i ögonen på folk att han just är ?tränarens son? och att det är nepotism som gör att han får spela. Det påminner om när min yngste son stolt hade på sig en signerad Aiesh tröja på sig och någon sa till honom ?fy fan en sån överskattad spelare tappar bara boll? (7 år gammal vid tillfället). Aiesh vann assistligan i allsvenskan det året men av någon anledning så var synen på honom från denne negativ - och de subjektiva glasögonen styr när man tittar på en match och de negativa delarna förstärks.

Egentligen är det helt otroligt efter en sådan här säsong där jag tycker tränare och lag i stort presterat mycket bra och över förväntan- nej då ska man genast hitta negativa saker. Det enda jag ser som utmanande har varit 9a positionen - och där ser jag framemot att se Jabir komma tillbaka.

Mot en härlig och stark höst!

Varma hälsningar en glad supporter
4
Gäst: Snoddas skrev | Igår - 23:39
Suljic är en före detting som gjort sina bästa dagar.
Är en bromskloss i dagens ÖFK.
Hoppas att gåfotbollens dagar är förbi.
Vi ska vända spelet fort och inte kladda på i försvaret
Ända som vi tappar är huvudspelet.
Satsa på framtiden om vi vill framåt
2
Gäst: Brister skrev | Igår - 21:14
Det finns brister hos tränaren, han har redan fått bort Suljic, vem blir nästa?
1
Gäst: Oense skrev | Igår - 19:52
han slår väldigt mycket felpass, tycker jag. Marklund har både flest assist och flest mål... spännande...

@Tvivlande
Att byta in en spelare och sen plocka av han då han gör ett misstag, visar på DÅLIGT omdöme av tränaren, det är ett straff som sänker spelaren, något som Potter ALDRIG skulle gjort, så han är långt efter Potter som tränare
3
Gäst: Tord A skrev | Igår - 19:16
@Oense
Du skriver ?de flesta av Miljanovics passningar går inte fram, att han lyckas med 3 är väldigt lite...?
Det är ju helt fel. Ingen annan i laget slår lika många passningar som leder till skott på mål. Och bara Marklund har fler assist.
1
Gäst: Tvivlande skrev | Igår - 18:25
Vad gäller Sunday så kan det vara saker som vi inte känner till.
1
Gäst: Tvivlande skrev | Igår - 14:27
Tycker Nemanja Miljanovic gjort ett bra jobb med Öfk, en meriterad tränare som varit med mycket, det är den klart bästa tränaren som varit i Öfk sen Graham Potter. Vad gäller Navasardian så är han inte någon spelare för superettan.
5
Gäst: Oense skrev | 3 Jul 2026 - 21:48
det flesta av Miljanovics passningar går inte fram, att han lyckas med 3 är väldigt lite...
kanske stör sig fans på att andra spelare gör mindre misstag och bänkas direkt..
tec.. vad har Sunday gjort för fel för att bli bänkad, han är bättre än de andra backarna...

Tyvärr så sjönk tränaren i kompetens när han valde att straffa Navassardian efter hans misstag, det agerande är något man INTE gör som tränare, framför allt när man inte plockar ut sin gen son när denne gör misstag efter misstag i sina inlägg..
3
Gäst: Tvivlande skrev | 3 Jul 2026 - 12:53
Faktiskt funderat på samma sak, varför så negativ till Miljanovic?
8
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK gor träningsuppstart på måndag -Vi ser fram emot en bra höstomgång  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | 3 Jul 2026 - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund bra med i Kampen om Säsongens spelare  
  av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:43  
 

Simon Marklund Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan  
  av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Mar 2026 - 15:04 Matchreferat Effektivare Västerås SK vann klart
15 Mar 2026 - 13:01 Startelvan i eftermiddag mot Västerås SK
14 Mar 2026 - 18:48 Kort rapport från träningen - VI kan räkna med att det blir
12 Mar 2026 - 16:47 Före detta ÖFK- spelaren Mykola Musolitin uttagen till vecka
12 Mar 2026 - 11:11 Graham Pottter blir kvar i Sveriige
11 Mar 2026 - 22:57 Tommie Vesterlund valdes tiill ny ordförande i Östersinds FK
11 Mar 2026 - 13:21 Simon Mrklund uttagen i veckans lag som mittfältare i Svensk
11 Mar 2026 - 13:08 ÖFK har åsmöte idag
10 Mar 2026 - 12:58 Om före detta ÖFK- spelaren Adrian Edqvist
10 Mar 2026 - 11:21 Höga poäng för ÖFK:s spelare mot Trelleborg
9 Mar 2026 - 22:28 Jag såg en spirande blivande stjärna
9 Mar 2026 - 10:58 Förre ÖFK - spelaren Feix Hörberg till Brage?
8 Mar 2026 - 15:52 Matchreferat Stabil och rättvis seger mot Trelleborg
8 Mar 2026 - 14:00 Startelvan idag mot Trelleborgs FF
7 Mar 2026 - 12:02 Kort rapport från trå träningen - Allt ser bra ut
6 Mar 2026 - 22:21 Insändare : Svårt att stärka ÖFK:s ekonomi utan fungerande u
4 Mar 2026 - 21:34 En glad nyhet - ÖFK går mot ljusare tider
4 Mar 2026 - 21:23 Adrian Edqvist drar utomlands - avslutar i ÖFK
4 Mar 2026 - 16:18 Spänningen stiger i Svenska Cupen - Till helgen ska allt avg
2 Mar 2026 - 22:07 Jabir Abdihakim Ali har hae gått till klubb i utlandet