meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ATHLETIC ESKILSTUNA INGEN LÄTT MOTSTÅNDARE - VARNINGSFLAGG?
av Haldo Jonsson
Publicerad 19 Maj 2023 - 20:00 Uppdaterad 20 Maj 2023 - 10:27

Eskilstuna har skapat ett spelsystem som verkar hålla och de är ganska vassa i avslutningarna. De är på väg ur och den låga nivå som man hade de första matcherna av serien.


ÖFK möter Athletic Eskilstuna på söndag och därtill på bortaplan.

Vad kan vi då ha för synpunkter på den matchen?

Ja, inte är det så mycket, men en sak är säker. Eskilstuna är i dag ett avsevärt bättre lag spelmässigt än var de var i de inledande matcherna av serien. Efter tre spelade matcher låg Eskilstuna på nedflyttningsplats. Nu ligger AFC tolva eftre en meriterande vinst över Jönköpings Södra på bortaplan.

Eskilstuna har skapat ett spelsystem som verkar hålla och de är ganska vassa i avslutningarna. De är på väg ur den låga nivå som man hade i de första matcherna av serien.

I dag har AFC återfått självförtroendet när man springer ut på planen. De känner sig inte längre som losers, utan som att lag som har chans mot alla lag i serien. Vinsten borta mot topplaget Jönköpings Södra och oavgjort mot topplaget Utsikten har satt sina positiva spår. Nu siktar man på att klara av topplaget ÖFK.

Det är inte ovanligt att Eskilstunas taktik går ut på, att man stänger ner första halvlek genom att begränsa ytorna för motståndarna, och i andra sätter man in snabba spelare som är målfarliga och svåra att stoppa och som kan öppna ytor.

Tränare i AFC är Jawad Al Jebour som tidigare varit sportchef i klubben. Han är nog Superettans yngste tränare. Han kommit från Djurgården ungdom. Han har höga ambitioner.

Den mest meriterade spelare är mittbacken 30-årige Ezekiel ”Zeki” Fryers som varit proffs i Manchester United och Tottenham. Han bildar ofta mittbackspar tillsammans med lagkaptenen Jesper Modigh som är en stabil och erfaren back samt en riktig vinnarskalle. Han är trygg med fötterna och kommer att kunna vara delaktig i spelet med sina uppspel.

I försvaret finns även an annan profil, nämligen Ali Suijic som är fotbolls uppfostrad i Chelsea. Han har fina fötter, ettrig och snabb och bra speluppfattning och är också en stark duellspelare med rätt karaktär.

Eskilstunas försvar har trots det. ännu inte imponerat. De har släppt in hela 12 mål. Det är ett av de sämsta i serien. Det kan jämföras med ÖFK som har fått vittja nätet sex gånger.


Flest mål, sammanlagt två, har 19-årige Leo Lif gjort. Han flyttades upp från akademin i våras.

Tre mål i ÖFK har Chovanie Amatkarijo och Sebastian Karlsson Grach gjort.

ÖFK brukar genom hävd ha svårt mot Athletic Eskilstuna. I fjol förlorade ÖFK båda matcherna, men nu är det dags att bryta den statistiken. Som ni vet så ger sig aldrig ÖFK. Nu är man dessutom revanschsugna efter den snöpliga förlusten mot Trelleborg.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - kylslaget Göteborg väntar er  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:03  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tidig gräspremiär för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 11 Feb 2026 - 22:40  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - GIF Sundvall flyttas på grund av kylan  
  av Haldo Jonsson | 11 Feb 2026 - 15:22  
   
  Läs mer...  
 


 
  Albin Mörfelt har fått ny klubb  
  av Haldo Jonsson | 11 Feb 2026 - 10:37  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Feb 2023 - 19:16 Resultat från c:a 40 träningsmatcher
2 Feb 2023 - 16:12 Matchreferat Förlust i första träningsmatchen men ändå godkänt
2 Feb 2023 - 10:10 Träningsmatch mot danska HB Køge i dag kl.13.00 svensk tid
1 Feb 2023 - 22:27 ÖFK kan sitta lungt i båten, men måste förstärka
1 Feb 2023 - 22:26 Här föddes ÖFK
31 Jan 2023 - 09:09 ÖFK presenterar ny målvaktstränare - Arnold Origi
30 Jan 2023 - 21:40 Ny yttermittfältare till ÖFK - André Nader
30 Jan 2023 - 17:52 Korta nyheter
29 Jan 2023 - 13:00 Succé för Henrik Bellman i Belgien
28 Jan 2023 - 22:06 Vägen fram till bildandet av Östersunds Fotbollsklubb (ÖFK)
27 Jan 2023 - 14:54 Detta var början till ett elitlag i fotboll i Östersund - Fo
27 Jan 2023 - 14:07 Mittfältaren Albin Sporrong till ÖFK?
26 Jan 2023 - 10:42 Det verkar som det inte blir ÖFK för provspelande Oliver Sto
26 Jan 2023 - 10:18 Tråkiga nyheter om ÖFK- vännen och gentlemannen Ian Burchnal
25 Jan 2023 - 11:04 ÖFK om fem år?
25 Jan 2023 - 10:07 BUSSRESA TILL SUNDSVALL MED FALKARNA
23 Jan 2023 - 21:48 Ny samarbetspartner för fotbollz.se - det blir Hos Andreas
21 Jan 2023 - 22:54 Sista träningen före avresan till Turkiet - diverse händelse
21 Jan 2023 - 22:40 Före detta ÖFK-backen Ronald Mukiibi går till ÖFK- konkurren
20 Jan 2023 - 18:51 Att skicka två unga endast fransktalande ÖFK-are till Turkis