meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

STOR REVANSCHLUSTA INFÖR NÄSTA MATCH MOT AFC ESKILSTUNA - FLERA SPELARE PÅ VÄG TILLBAKA
av Haldo Jonsson
Publicerad 18 Maj 2023 - 19:35 Uppdaterad 18 Maj 2023 - 22:54

Radarparet Magnus Powell och Stefan Lundin fångade på samma bild vid träningen i dag, torsdag. Foto: Haldo Jonsson

I dag, torsdag, gjorde fotbollz.se ett kort besök på Jämtkraft Arena.

Träningen var som vanligt, och då vet alla vad jag menar. Jag har skrivit om det många gånger. Ibland har jag haft omdömet: - Bästa träningen jag sett ÖFK göra på Jämtkraft Arena. Det säger en hel del, för jag har sett många träningar sedan starten 1996.

Jag har väntat ett tag på att få ta en gemensam bild på radarparet Magnus och Stefan. I dag slog jag till efter träningen.

På den platsen jag tog bilden på idag, har jag genom åren stått och tagit hundratals bilder på spelare och ledare med läktaren som majestätisk fond.

Jag blir nästan nostalgisk, när jag tänker tillbaka på alla stunder jag tillbringat på Jämtkraft Arena för att dela fram-och motgångar med såväl ledare som spelare.

Hittills i år har det inte blivit så många besök, beroende på att den korta tid som arenan har varit olåst har inte varit så passande för mig. Sedan finns det även andra orsaker, men desto roligare nu när jag gör ett besök.

Tidigare kände jag alla spelare. Det har av förståeliga skäl varit lite brist på den varan i år, men jag hoppas på att det ska bli bättre även i detta avseende.

Jag samtalade en stund med Magnus och Stefan.

Det är två tränare jag ser upp till. Varför jag gör det ska jag inte upprepa en gång till. Alla läsare av fotbollz.se vet det.

Som vanlig stod de med båda fötterna på jorden i dag som de alltid har gjort. Det har varit viktigt för dem i både i fram - och motgång och en av anledningarna till att de kunnat föra ÖFK framåt ur en djup sänka.

Trots att man råkade ut för den bittra första förlusten mot Trelleborg, har man som vanligt analyserat matchen och förberett sig med samma lugn och metodik inför nästa match mot Athletic Eskilstuna. Inga överdrifter eller negativism, utan ett lugnt konstrande att det svider att förlora. Det är ibland oundvikligt, men att man kommer igen med samma krav på sig själv att vinna.

Jag kan garantera, revanschlusten lyser i Magnus och Stefans ögon och med tanke på den fart det var på träningen idag så är det detsamma hos spelarna. Samtidigt vet de att AFC är ett lag som inte är lätta att möta.

Slutsatsen är att ÖFK åker ner med ett bra lag, alltså inga flera skadade spelare utan istället är det spelare på väg tillbaka.

Först åker ÖFK under lördagen till Västerås där man övernattar för vidare färd till Eskilstuna på söndag.

Jacob Jonssons och Erick Brendon förkylningar har blivit bättre. Ganska säkert att de är disponibla på söndag.

Lite osäkrare dock med Teodore Rask, men osvuret är bäst, enligt Stefan.

Albin Sporrong kommer mer och mer och närmar sig start. André Nader ser riktigt bra ut nu, likaså Jakob Hedenquist.

Mills tränade lite med händerna i dag men mest blev det fötterna och närmar sig come back och faktiskt var Novak ute och visade sig på träningen och spelade lite boll, men han har långt kvar.

Det var ett par spelare som inte visade sig träning idag, bland andra en viktig spelare som Kroon, men det är nog bara i förebyggande.

Magnus och Stefan övervakar träningen idag.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Robert skrev | 20 Maj 2023 - 11:53
Rask har sagt i intervju att han står över helgerna match egestion han har haft fyra hjärnskakningar och då är det extra viktigt att ta det lugnt tillbaka. Jag tror han missar nästa också.
0
Gäst: Historia skrev | 18 Maj 2023 - 21:05
Vi kan ju hoppas det var bästa träningen någonsin, men det är knappst troligt.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Startelvan idag mot Sandviken  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:39  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Sunday Anyanwu, Hugo Azzi, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Curtis Edward, Daniel Miljanovic, Edgar Navassardian, Abel Stensrud,

 
  Läs mer...  
 


 
  Sandvikens IF inför matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:26  
 

Sandviken har fem skadade spelare

 
  Läs mer...  
 


 
  Sportbladet har granskat Superettan och bedömt alla lag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:58  
 

IFK Värnamo och Falkenbergs FF tippas gå upp till allsvenskan och Norrby IF och GIF Sundsvall åker ur enligt Sportbladett

 
  Läs mer...  
 


 
  Åtta år sedan ÖFK gjorde fyra mål på bortaplan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:23  
 

ÖFK gjorde i senste matchen fyra mål på bortaplan. Det har varit ganska unikt. Fotbollz.se har kollat

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Apr 2023 - 11:40 'Matchvecka ÖFK Akademi'
15 Apr 2023 - 22:00 Vd Peja Lindholm
15 Apr 2023 - 20:17 En tränares dilemma
15 Apr 2023 - 16:26 Efter förra säsongens bragd har jag fått tillbaka intresset
15 Apr 2023 - 10:23 Ändrade tider för helgens träningspass inför Norrlandsderbyt
14 Apr 2023 - 14:50 - 'Det var flera år sedan jag såg en så tempofylld träning'
13 Apr 2023 - 14:30 GIF:s målkung kan debutera med att starta mot ÖFK på tisdag
13 Apr 2023 - 11:42 Tråkig nyhet - Henrik Bellman långtidsskadad
12 Apr 2023 - 15:06 Har ÖFK:s målskytte förbättrats?
12 Apr 2023 - 13:31 Trissvinnare i sin andra match - Teodore Rask
11 Apr 2023 - 22:13 Kontraktslösa målvakter
11 Apr 2023 - 10:33 En fin och viktig gest av Magnus Powell
11 Apr 2023 - 10:03 Träningstider denna vecka inför GIF Sundsvall
11 Apr 2023 - 10:01 'Matchvecka ÖFK Akademi'
10 Apr 2023 - 20:49 'Startelvan IFK Östersund, Div 2 - tidigare Akademispelare
9 Apr 2023 - 23:25 Tankar efter matchen från örebrohåll
9 Apr 2023 - 22:23 Riktigt bra säsongstart
9 Apr 2023 - 21:25 Matchreferat ÖFK fortfarande obesegrade
9 Apr 2023 - 21:14 Matchens prestation
9 Apr 2023 - 19:31 Matchens överraskning