meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - VAD NYTT HAR TILLKOMMIT OCH VEM BLIR MÅLVAKT?
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Okt 2025 - 21:27 Uppdaterad 16 Okt 2025 - 21:28

Arkivbild. Nu hoppas vi att på att spelarna ser möjligheten och inte på problemen, så kommer det att gå riktigt bra i de återståendefyra matcherna.

Vi är vi alla överens om att det är lite extra spännande när en ny tränare uppenbarar sig och ska sätta sin prägel på laget och välja startelva.

Vad kan vi förvänta oss?

Det blir nog finslipning i första hand.

Jag känner inte Fredheim och har ingen uppfattning om honom som tränare.

Det jag tror, är att Fredheim är en tränare som står med båda fötterna på jorden och som inte ivrar upp sig i onödan, att han har bra rutin och inte är främmande för att ta råd och inte obetänkt rusar iväg och ska ändra på allt.

Förutom han har egna iakttagelser så tror jag att Fredheim kommer att han en konversation med assisterande Eliassen för att få veta vad han själv tycker är oklart, och sedan ändra och finslipa det som han tycker sig behöva göra.

Det kan vara detta:

1. ÖFK har varvat bra matcher med sämre. Det borde inte vara så stor skillnad som det varit. Vi hoppas att nivån ska behållas hög på alla det återstående fyra matcherna.

2. Förvaret har många gånger blivit överraskade av motståndarnas bollerövringar och omställningar, ibland gång på gång, utan något ingripande från tränaren under matchen. Där finns det en del att göra för Fredheim.

3. Det har ibland varit för tamt när ÖFK ska upp i anfall. Det har varit för mycket spel med boll sidledes och man har grötat ihop sig i mitten och de klara målchanserna och inspelen från speciellt från högerkanten har varit för få. Vi önskar att Fredheim kan åtgärda detta.

4. Hörnorna kan bli bättre. Istället för att slå höga hörnor är det bättre att slå lägre, hårdare och rakare bollar. Då hinner motståndarna inte med.

5. Högersidan borde kunna fungera bättre både offensivt och i försvar, men mest i försvar. Även om en viss förbättring skett så har ibland lämnats för stora ytor på kanten som motståndarna har utnyttjat.

Det var lite av en önskelista som Fredheim kan ta tag i.

Antagligen kommer den startelva som Karashi lagt grunden till att accepteras av Fredheim.

Däremot får kan vi hoppas att han inte rädd att satsa även på andra spelare än de som nu varit självskrivna i nästan alla mather.

Mänga önskar att det nu ska bli en renässans för Brendon. Det blir intressant att se, men förvänta är inte för mycket.

Det som är helt klart är att målvakten Rasmus Forsell är avstängd. En inte alltför felaktig gissning är att det blir Max Croon som får hoppa in. Han kommer att klara det bra.

Hur har träningen varit sedan Fredheim tillträdde?

Innan ska ska vi konstatera, att det är en skadefri trupp som finns tillgänglig. Fredheim kan välja och vraka som han vill. Kan man förvänta sig bättre, när man kommer som ny tränare? Nej knappast.

Någon större förändring på träningen har det inte blivit. Det finns ju vissa normer som många tränare använder sig av, sedan beror det hur tränarna utformar dem mera i detalj.

Fredheim och Eliassen har i olika perioder lett träningen.

Man har förutom den sedvanliga träningen övat anfallsfotboll. När man spelat mot två mål har Fredheim ibland suttit på läktaren och dirigerat.

En liten skärpning har man kunnat skönja hos spelarna. Man ser möjligheten att visa upp sig för Fredheim för att kunna ta en plats i startelvan.

Nu hoppas vi att på att spelarna ser möjligheten och inte problemen, så kommer det att gå riktigt bra i de återstående matcherna.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Flatte skrev | 17 Okt 2025 - 08:02
Jag va på torsdagens träning, den såg väldigt bra ut bra tempo och glädjen är tillbaka hos spelarna.
Vi syns på arenan på lördag.
6
 
Sök på fotbollz.se
   
  Om före detta ÖFK- målvakten Max Croon med flera  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Levanger FK 1-2 (1-1)  
  av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 16:58  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Levanger 1-1 i halvtid  
  av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 15:51  
 

Mål av provspelaren och Spanjoren Mario Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan mot Levanger  
  av Haldo Jonsson | 31 Jan 2026 - 14:04  
 

Melker Uppenberg, Daniel Miljanovic, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Jonathan Westerberg, Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Molls Donald Ntchamba, Michael Oluwayemi, Abel Stensrud, Mario Palmino Delgado

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Jan 2023 - 22:54 Sista träningen före avresan till Turkiet - diverse händelse
21 Jan 2023 - 22:40 Före detta ÖFK-backen Ronald Mukiibi går till ÖFK- konkurren
20 Jan 2023 - 18:51 Att skicka två unga endast fransktalande ÖFK-are till Turkis
20 Jan 2023 - 17:50 Fem snabba till Kevin Jablinski om skadan - 'jag vet inte om
20 Jan 2023 - 11:20 Två döda när Revan Amin blev cupmästare i Irak
19 Jan 2023 - 21:38 Brwa Nouri en ersättare?
19 Jan 2023 - 20:14 Ny träningsmatch klar - Starkt motstånd
19 Jan 2023 - 08:34 Har ÖFK kunskap om marknadsföring och sälj?
18 Jan 2023 - 23:18 Temperaturen inför säsongen har börjar höjas och suget finns
17 Jan 2023 - 10:13 ÖFK får konkurrens om en godbit - Oliver Stojanovic Fredin
16 Jan 2023 - 22:46 Oscar Ljungblom har slutat - ÖFK söker ny fystränare och ass
15 Jan 2023 - 17:48 Sam Mensiro mot ny karriär? - har varit på kurs
14 Jan 2023 - 10:39 Stor chans för Henrik Bellman att visa upp sig - går till l
13 Jan 2023 - 14:36 I förbifarten med Stefan Lundin - har ni klart med någon ass
13 Jan 2023 - 10:19 I förbifarten med Magnus Powell - vilka nya spelare ska med
12 Jan 2023 - 23:28 Vid samma tidpunkt i fjol ett förvirrat lag - i dag ett samm
12 Jan 2023 - 18:13 Henrik Bellman har varit i ÖFK sedan 2018 men nu är det slut
11 Jan 2023 - 17:58 En vinnarskalle från en seriekonkurrent ansluter till ÖFK -
10 Jan 2023 - 16:50 André Österholm intervjuas efter första träningen
10 Jan 2023 - 16:16 TRÄNINGSTIDER I ÖP-HALLEN