meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NYTT ÖFK, MEN ÄNDÅ SOM FÖRUT.
av
Publicerad 22 Jan 2025 - 23:14 

Under säsongen 2024 blev det för mig uppenbart att ÖFK saknade målskyttar. I seriens början saknades till och med ett effektivt anfallsspel, men detta blev faktiskt avsevärt bättre ju längre säsongen led. Däremot hade laget svårt att förvalta de chanser som senare uppstod.

En bra målskytt har både spelsinne och målsinne. Inget ont om Karlsson Grach, men tillräckligt bra spelsinne saknar han. Ursäkta att jag tar han som exempel, men allt blir mer påtagligt med ett namn. Vad är då spelsinne? Jo, det är förmågan att läsa spelet. Det är ju inte för inte för inte som fotboll kallas” det gröna fältets schack”. Att läsa spelet innebär att du kan se in i framtiden. Låter kanske ambitiöst men är relativt simpelt. Det är dock en talang. Endera så har du det eller så inte. Visserligen kan insikt om hur spelsinne fungerar ge viss positiv tränings effekt, men utan talang på området blir det aldrig fulländat.

Spelsinne är förmåga att inse vad som händer i nästa moment. Låt mig ta ett exempel. Wingbacken eller högermittfältaren avser slå ett inlägg in i straffområdet. När den spelarens fot träffar bollen förstår anfallare med spelsinne vart han skall bege sig, för att vara där när bollen anländer. Off side är då också överspelat, eftersom rörelse sker tiondelar efter tillslag på inlägget.

Forwards har större utrymme att chansa i sitt spel. Att dessutom agera i förväg ger offensiva fördelar, relativt motståndarförsvaret, genom att vara på plats när det händer. Den skillnad som utmärkes av att invänta vart bollen tar vägen och sedan agera ger däremot försvaret större möjlighet att avvärja eventuella målchanser. Tyvärr kännetecknade det senare Karlsson Grach. Ändå gjorde han flest mål. Målsinne ör dock lite annorlunda jämfört med spelsinne.Det är förmåga att hantera sina målchanser och här var han hyfsat bra. Med ett bättre spelsinne hade han dock kunnat få många fler målchanser.

Nu är Karlsson Grach såld och Ordonez återgått till sin moderklubb. Stolt försvann ju redan tidigt under säsongen. ÖFK stod alltså ett tag helt utan anfallsspelare. Nu ser det däremot betydligt bättre ut vad avser forwards. Jag tror personligen mycket på de två senaste nyförvärven. Kirby och Edgar Sarkis Navassardian. Jag anser dock att det skall in en till forward plus en dominant mittfältare, som kompletterar Brendon och Sporrong. Försvarsmässigt ser det redan bra ut.

Med en tränare som vill spela offensiv teknisk fotboll och nya unga (förutom Kirby) känns det nästan som förr. En ny resa kan börja.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Glenn@makenzius.se skrev | 23 Jan 2025 - 17:06
Insiktsfullt och bra beskrivning!
1
Gäst: Robert skrev | 23 Jan 2025 - 15:49
Ja det ska bli spännande att se om de har träffat rätt i nyförvärven.

Jag är också intresserad av att se hur nya tränaren ställer upp laget och hur han vill spela fotboll. Jag hoppas på en tydlig idé för anfallsspelet och en plan-b när det inte fungerar. Det är framförallt plan-b som enligt mig verkade saknas helt ifjol.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Träningsmatch innan seriestarten  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:09  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK gor träningsuppstart på måndag -Vi ser fram emot en bra höstomgång  
  av Haldo Jonsson | 5 Jul 2026 - 21:47  
   
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | 3 Jul 2026 - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Debattkrönika  
  av Tord Andersson | 3 Jul 2026 - 10:38  
 

Fotbollz.se hämtar ibland inlägg i forumet och presenterar dem som en artikel. Detta är en sådan artikel

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Maj 2023 - 16:36 Fem snabba till Jakob Johnsson
4 Maj 2023 - 15:48 Fotbollz.se träffade ÖFK-aren Lasse Landin idag utanför Jämt
3 Maj 2023 - 23:37 Daryl Smylie- fortfarande med känslomässiga minnen från ÖFK
3 Maj 2023 - 11:27 ÖFK har ett stort och betryggande sparkapital av spelare som
3 Maj 2023 - 10:10 'Akademispelare i seriepremiären.'
2 Maj 2023 - 09:58 Trissvinnaren Aly Keita har ställt till det för sig
1 Maj 2023 - 21:43 En fin och uppskattad gåva till fotbollz.se
1 Maj 2023 - 11:22 'Matchvecka Akademin'
1 Maj 2023 - 11:17 ÖFK-PLACERING JUST NU ALLSVENSK
1 Maj 2023 - 11:09 Träningstider denna vecka
30 Apr 2023 - 22:07 Partisk kommentator från discovery i matchen Öster -ÖFK
30 Apr 2023 - 22:02 Utmärkt insats av Aly Keita mot Öster - blev trissvinnare
29 Apr 2023 - 22:55 Fyra detaljer som gav ÖFK tre poäng i Växjö
29 Apr 2023 - 22:36 Notiser om ÖFK:s framgångar
29 Apr 2023 - 20:10 Matchreferat Urstarka ÖFK kämpade ner serieledarna
29 Apr 2023 - 18:43 Sagda och skrivna ord före och efter matchen
29 Apr 2023 - 16:51 Matchens överraskning
29 Apr 2023 - 16:10 Matchens prestation
29 Apr 2023 - 15:48 Härlig orättvis seger
29 Apr 2023 - 12:04 Startelvan