meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MOD ELLER DUMDRISTIGHET?
av Lars Larsson
Publicerad 29 Jun 2025 - 08:50 

Kiarash Livani som är ÖFK:s huvudtränare talar ofta om hur viktigt det är att vara modig i sitt agerande på plan. Både som individ och som lag. Personligen tycker jag det är en tilltalande tanke. Jag delar den ide’n.

Däremot finns det en osynlig gräns mellan mod och det som kallas dumdristighet, alternativt övermod. Det är när modet har passerat förnuftets gräns som konsekvenserna kan bli ödesdigra. Bristande förnuft definierar jag här som att erfarenhet inte ger lärdom. Något som också är viktigt att känna till i sammanhanget är att vetenskapliga rön menar att den mänskliga konsekvensanalysen är fullt utvecklad först i 27-årsåldern. Ledare som uppmuntrar till mod bör ha detta i åtanke.

För att kunna vara modig med förnuft krävs i grunden trygghet för varje individ/spelare. Som spelare skall du kunna få denna trygghetskänsla förmedlad av lagledning och medspelare. Ett sådant sätt att skapa trygghet är paradoxalt nog att ha en uttalad anda av att tillåta misstag. Det är också viktigt att gjorda misstag, i så fall, blir en lärdom efter att de skett. Det vill säga att inte alls upprepa samma gjorda misstag. Enklaste lösningen är att göra annorlunda nästa gång. Einstein sa en gång att definitionen på idioti är att göra samma sak en gång till och förvänta sig ett annat resultat.

Bara kunskapen om att få göra misstag brukar skapa färre misstag, eftersom rädslan att göra fel inte längre finns där. Det är det psykologiskt paradoxala. Att få göra fel gör även att du vågar och vågar du , så händer det saker framåt. Ju mer som händer av positiv karaktär ju starkare självförtroende får du som individ/spelare. Nebiyou Perry är i år (2025) ett väldigt tydligt exempel på den utvecklingen jämfört med fjolåret.

Det krävs dock mer än den psykologiska upplevelsen av trygghet för att nå framgång i det långa loppet. Stöttas inte modet med ett spelsystem där misstag skyddas av medspelarnas aktioner riskerar den psykologiska känslan av trygghet att successivt erodera.

Här kommer utövande av mod och vetskapen om den mänskliga hjärnans förmåga till konsekvensanalys in i bilden. Det i kombination med medspelarnas förmåga att täcka upp vid misstag, bör påverka ledarnas spelinstruktioner till individuella spelare beroende på vilka spelpositioner de troligtvis kommer att uppträda i under matchen.

En logisk konsekvens av detta ör följande: Ju närmare egen mållinje och ju mindre möjlighet till uppbackning vid misstag från medspelare, ju försiktigare bör spelare agera. Om tidigare misstag dessutom skett, att upprepa samma misstag är dumdristighet eller idioti som Einstein sa. Det är då inte längre mod.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Träna inlägg avslut skrev | 29 Jun 2025 - 14:37
Det behövs tränas inlägg och avslut.

Blir även tokig när dom tror dom kan dribbla/spela sig fram i ett samlat försvar i straffområdet. Slå inlägg eller testa skjut. Saknar man skjutförmåga eller inlägg förmåga har man inget och göra på denna nivå.

Vill se mer rotation i 11an och tidigare byten under matcherna.
Granström, Adjoumani, Navassardian, Oluwayemi borde få mer minuter framöver.
Odenlind skadad?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte  
  av Agne Svärd | 6 Apr 2026 - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde  
  av Haldo Jonsson | 6 Apr 2026 - 18:54  
 

ÖFK vinner premiären i Varberg!

Varberg - ÖFK 1-2 (1-1)

ÖFK:s spelare tackar sina supporters

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | 6 Apr 2026 - 17:36  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | 6 Apr 2026 - 17:25  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Feb 2023 - 15:40 En träning i dag inför Varberg som alla kan vara nöjda med
13 Feb 2023 - 16:04 Visst fick jag användning av bilden - och det fortare än jag
13 Feb 2023 - 13:27 Sagt efter GIF - ÖFK - 'Det var ingen vanlig träningsmatch '
13 Feb 2023 - 13:24 Träningstider denna vecka på Jämtkraft Arena inför matchen m
12 Feb 2023 - 14:17 Akademi-spelare fick speltid mot Giffarna!
12 Feb 2023 - 14:07 P16 Pojkallsvenskan Norra.
11 Feb 2023 - 18:15 Matchreferat ÖFK - ett steg framåt efter den klara vinsten i dag
10 Feb 2023 - 23:26 Vi gillar att höra...
10 Feb 2023 - 21:50 Nu blåser det nya vindar över GIF Sundsvall
10 Feb 2023 - 19:33 Ny Ukrainsk spelare klar för ÖFK
9 Feb 2023 - 22:09 Magnus Powell sätter press
9 Feb 2023 - 18:19 Korta nyheter
9 Feb 2023 - 18:07 Kvalificerad fystränare till ÖFK - Thomas Näsholm
9 Feb 2023 - 18:06 Så här slutar Superettan - Trelleborgs FF storsatsar
9 Feb 2023 - 18:01 Mardrömsbesked för GIF Sundsvall - vänsterbacken Dennis Olss
8 Feb 2023 - 23:18 Nu är ÖFK hemma i sin egen lya igen, på både gott och ont.
8 Feb 2023 - 23:08 Det är ingen hejd på Henrik Bellman framgångar i Belgien - n
8 Feb 2023 - 16:29 Korta nyheter
6 Feb 2023 - 23:26 WECALL SPORTS VÄXLAR UPP SITT PARTNERSKAP - BLIR OFFICIELL
6 Feb 2023 - 14:03 Tidigare ÖFK-stjärna attraktiv för Allsvenskan
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst