meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

HÄRLIGA TRE POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 6 Apr 2026 - 17:05 Uppdaterad 6 Apr 2026 - 17:46

Det var uppenbart ett genidrag att hämta "hem" Curtis Edwards. Även om inte allt var väldigt bra, så stod han för denna härliga trepoängare.

Först vill jag upplysa om att jag har ett handikapp som ställer till det vid t ex lingonplockning och när man via TV ska titta på Varberg och ÖFK med ordinarie dräkter. Jag är nämligen rödgrön färgblind, och det var ett helsike vid varje bildsekvens som inte innehöll närbilder att skilja lagen åt. Därför blev det extra svårt att koncentrera sig på vilka ÖFK-spelare som agerade på planen, så betygsättningen haltar säkert en del.

ÖFK:s första halvlek var knackig, eller innehöll åtminstone blandade insatser. Detta dock till stor del förklarat av stark vind och risig plan. Det som dock fortsatt är befriande är att det tycks vara slut på duttandet med bollen i och runt eget straffområde. Tusen tack tränare Miljanovic! Dessutom agerar gänget verkligen som ett lag, med bra stöttande såväl defensivt som offensivt. Lägg därtill en tydlig ansats att vid möjlighet snabbt hota framåt. Då funkar också en spelare som Curtis Edwards som bäst. Han är ständigt beredd att jobba på bollar, även om dom inte är perfekta, och blir därför väldigt jobbig för motståndarna. Att han sedan gör två mål och borde ha blivit framspelare till ett, då Stensrud i princip blev frispelad av honom.

Försvarsspelet var i stort sett bra, men en del enskilda misstag höll flera gånger på att ställa till det, och vid ett tillfälle blev en misslyckad rensning en bra passning till en motståndare och resulterade i Varbergs kvittering. Det var vid flera andra tillfällen rensningar som inte var helt säkra, och passningsspelet hade emellanåt också brister, men därmed slut på det mindre positiva.

ÖFK:s andra halvlek blev betydligt bättre än den första, delvis med hjälp av medvinden. Men jag tycker att rörelserna utan boll utvecklades positivt och dessutom agerade bollhållarna klokare och klokare.

Betygen:

Griffiths 3 - Gjorde en bra match, utan att riktigt sättas på prov. Visade dock att Uppenberg inte ständigt ska vara säker på uppdraget.

Widgren 3 - En stabil match utan att glänsa.

Suljic 3 - Gör också en bra match, och kanske borde vara värd en fyra.

Ayanwu 4 - Fortsatt bryt- och placeringssäker, även om det blev ett par misstag.

Adjoumani 3 - Syntes inte lika mycket som han brukar, men ett stort plus för att han höll sig mer på benen.

Miljanovic 3 - Jag ser honom inte så mycket, men det är ju delvis ett bevis för att defensiven funkar. Han höll uppenbarligen hyfsat rent på sin kant, och fanns även med framåt.

Özkan 4 - Faller bort ibland, men vilken lirare detta kan bli. Kul att han fick starta.

Begic. 3 - Stabil, men agerandet innan kvitteringar håller kvar betyget på en trea.

Marklund 4 - Skapar en hel del och finns nästan alltid med framåt. Viktigt att han stannade. Lockade nog en och annan spelare till ÖFK.

Edwards 5 - Inte allt funkade, men två mål, en fantastisk genomskärare och väldigt hårt jobb ger högt betyg.

Stensrud 3 - Syntes lite för lite, och borde nog ha gjort ett mål på frispelningen. Men det kommer.

Palomino 3 - Spelade egentligen för lite för att betygsättas, men han gjorde sitt.

Laginsatsen 5 - Killarna jobbade verkligen för varandra och Miljanovic får ytterligare ett positivt omnämnande för att ha skapat detta och hittat ett i grunden säkert defensivt spel och uppmanar till att ta de möjligheter som finns att snabbt ta sig framåt.

Denna seger ger hopp om en spännande fortsättning på serien, men ta inte för givet att det blir en lätt seger mot Norrby. Hoppas dock att det blir rejält med folk på arenan! Jag skäms för att jag inte kommer att vara där p g a sociala åtaganden.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Ante skrev | 9 Apr 2026 - 15:15
Så roligt med en intressant start och bra prestation ! Ser fram mot nästa match. Egentligen gjorde i mitt tycke samtliga spelare insatser som lovar gott. Tyvärr med två undantag, Stensrud håller helt enkelt inte på superettan nivå och jag är mycket tveksam till Miljanovic vilket kan bli en känslig fråga framöver.
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Två lag i bra form möts i tuff på lördag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:53  
 

Det märkliga är att Oddevold aldrig vunnit över ÖFK hemma på Rimnersvallen.

Däremot på Jämtkraft Arena har Oddevold varit framgångsrika. De har där vunnit båda sina matcher med ganska klara siffror

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards matchen lirare mot Sandviken  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:35  
 

Foto Micke Olofsson

ÖFK:s spelare betygsattes mycket högre än Sandvikens

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK möter FC Järfälla alternativt FC Arlanda i Svenska cupen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:15  
   
  Läs mer...  
 


 
  Trissvinnare mot Sandviken - Curtis Edwards  
  av Haldo Jonsson | 18 Maj 2026 - 21:17  
 

Curtis Edwards Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
24 Mar 2023 - 12:32 Genrep för ÖFK mot norska svårspelade Ranheim
23 Mar 2023 - 14:25 Både positivt och negativt inför seriestarten
22 Mar 2023 - 21:44 Skade-och värvnings bekymmer i ÖFK
22 Mar 2023 - 10:33 Feststämning vid seriestarten - Restaurang Hörnsparken öppna
20 Mar 2023 - 15:45 - 'Det skulle låta som ljuv musik i våra öron'
20 Mar 2023 - 15:44 Öppet brev till Tillväxtverket
20 Mar 2023 - 10:14 'Matchvecka ÖFK Akademi'
19 Mar 2023 - 10:55 Ingen hejd på Viktor Gyökeres framgångar i England - nu igen
19 Mar 2023 - 10:25 Sagt efter matchen
18 Mar 2023 - 17:33 Matchreferat Oavgjort rättvist resultat i träningsmatchen mot IFK Norrköp
18 Mar 2023 - 14:57 Startelvan i dag
17 Mar 2023 - 21:22 Några ord om lördagens motståndare IFK Norrköping
17 Mar 2023 - 10:25 '15 Akademispelare med P17, DUT, JHFF'
17 Mar 2023 - 10:23 ÖSTERSUNDS FK STARTAR SPONTANFOTBOLL NU PÅ LÖRDAG
16 Mar 2023 - 22:43 Rapport från dagens träning
16 Mar 2023 - 14:57 ÖFK lämnar inget åt slumpen
15 Mar 2023 - 23:01 NYA STYRELSEMEDLEMMAR VÄLJS IN I ÖSTERSUNDS FK ELITFOTBOLL A
15 Mar 2023 - 17:12 Positiv anda i Östersunds FK Men orosmolnen finns kvar
15 Mar 2023 - 17:08 Tio års ÖFK-miljoner
15 Mar 2023 - 11:44 Bengt Olofsson ny ordförande i ÖFK