meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

FORTFARANDE LITE SEGT
av Per Lagerbäck
Publicerad 21 Maj 2023 - 15:25 Uppdaterad 21 Maj 2023 - 16:03

Fortfarande lite segt från ÖFK, men dock ett steg framåt sedan Trelleborg. Och ett alldeles sagolikt mål.

Det märks att lugnet och säkerheten inte riktigt finns där just nu för ÖFK, men ändå måste laginsatsen ges godkänt. Brendons återkomst ger en stabilitet, trots att han får vara med och ta ansvar för baklängesmålet, då han tappade bollen lite för lättvindigt. Trots att det inte alls är hans bästa match, så ger hans rörelsemönster, bollsäkerhet och blick för spelet en grundtrygghet.

I första halvlek tycker jag att ÖFK tydligt visade att man är det bättre laget på plan, utan att på något sätt briljera. Andra halvlek var till största delen riktigt svag av båda lagen. ÖFK skapade dock de farligaste chanserna enligt min bedömning, och att Stolt missade sitt oattackerade friläge på Mazurs oerhört snygga passning är bara för dåligt. När han dessutom totalkapar en motståndare på ett vårdslöst sätt ska både han och ÖFK vara glada för att det inte blev rött direkt.

Om vi då lyfter fram Amatakrijo, som gör en hel del bra saker blandat med att han försvinner ur matchbilden, så går det inte att undvika att han gör ett av de vackraste mål jag sett på länge. Var det dessutom meningen, så är det riktigt stort.

De betyg jag sätter idag är åter bedömda via telefonen, så en del har jag nog missat.

Keita 3 - Bara ett aningen tveksamt ingripande på baklängesmålet hindrar en fyra.

Adjoumani 4 - Blir alltmer positivt beräknande i sina beslut, med samma frejdiga inställning som tidigare. Jag tycker att han är ett fynd, trots en del risktagningar.

Ghanoum 3 - Kändes lugn och stabil idag.

Mazur 4 - Tveksam insats vid baklängesmålet, men i övrigt riktigt bra. Ett mycket bra agerande inför och intelligent passning till Stolts friläge.

Mensiro 3 - Gör sitt jobb godkänt.

Brendon 3 - Nyttig, men inte hans bästa match.

Sporrong 3 - Inte en helgjuten insats, men godkänd.

Amatkarijo 4 - Inte en fyra spelmässigt, men målet en läckerhet.

Musolitin 3 - Blir lite irriterad på att han får ondare än han behöver, och lite blandade insatser. Svag trea.

Johnsson 2 - Kom bort lite idag.

Stolt 2 - Känns nästan snällt, utifrån det jag skrivit ovan.

Österholm 3 - Kanske t o m lite lågt, då jag tycker han gör mycket rätt idag.

Karlsson Grach 2 - Kom inte in i spelet.

Kabuye 2 - Kom inte heller in i spelet, men jag ser honom gärna från start på en offensiv plats mot Utsikten.

Totalt sett är dock ÖFK:s start på säsongen riktigt, riktigt bra. Vi måste räkna med en del sämre matcher, och bara en förlust efter åtta omgångar med fem bortamatcher är faktiskt imponerande. Utsikten (h), Brage (b), Västerås (h) och Örgryte (h) är de matcher som återstår innan en månads uppehåll på matchandet. Alltså tre av fyra hemma. Det skulle kunna se fantastiskt bra ut i tabellen 11/6, men vi ska också vara medvetna om att det bara är fyra poäng ner till negativ kvalplats. Jag ser dock inget som pekar mot att ÖFK ska tappa sin nivå ytterligare, och absolut inte sämre än de två senaste. Jag tror att dessa två matcher mot Trelleborg och AFC kommer att kommas ihåg som de två svagaste under säsongen. Sinyan kommer tillbaka, och matchtrupperna kommer sakta att bli starkare igen. Jag sätter nu mitt mål för ÖFK klart högre än en mittenplacering.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Larsa Jonsson skrev | 21 Maj 2023 - 20:12
Bra betygsättning. Jag irriterar mig på långbollar, som nästan aldrig når målet. Spela genom mittfältet, vilket skulle ge möjlighet till bättre mål chanser. Mazur är en syndabock, men i övrigt är han stabil och bra.
0
Gäst: Larsa Jonsson skrev | 21 Maj 2023 - 20:12
Bra betygsättning. Jag irriterar mig på långbollar, som nästan aldrig når målet. Spela genom mittfältet, vilket skulle ge möjlighet till bättre mål chanser. Mazur är en syndabock, men i övrigt är han stabil och bra.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Så kom svackan  
  av Per Lagerbäck | Idag - 21:17  
 

ÖFK gjorde egentligen en tämligen ok första halvlek, men i andra hände nästan ingenting, trots underläge.

 
  Läs mer...  
 


 
  Bestulna på en straff  
  av Tord Andersson | Idag - 20:24  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Oddevold - ÖFK 1-0 (1-0)  
  av Micke Olofsson  | Idag - 17:57  
 

En händelse i Oddevolds straffområdet alldeles i matchslutet Bedöm själva.

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 17:22  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Mar 2023 - 21:22 Några ord om lördagens motståndare IFK Norrköping
17 Mar 2023 - 10:25 '15 Akademispelare med P17, DUT, JHFF'
17 Mar 2023 - 10:23 ÖSTERSUNDS FK STARTAR SPONTANFOTBOLL NU PÅ LÖRDAG
16 Mar 2023 - 22:43 Rapport från dagens träning
16 Mar 2023 - 14:57 ÖFK lämnar inget åt slumpen
15 Mar 2023 - 23:01 NYA STYRELSEMEDLEMMAR VÄLJS IN I ÖSTERSUNDS FK ELITFOTBOLL A
15 Mar 2023 - 17:12 Positiv anda i Östersunds FK Men orosmolnen finns kvar
15 Mar 2023 - 17:08 Tio års ÖFK-miljoner
15 Mar 2023 - 11:44 Bengt Olofsson ny ordförande i ÖFK
14 Mar 2023 - 10:00 Ny styrelse i Falkarna
13 Mar 2023 - 17:33 Ny träningsmatch för ÖFK - allsvenskt motstånd
13 Mar 2023 - 08:41 Mindre än 3 veckor kvar till premiären!
13 Mar 2023 - 08:39 'Matchvecka Akademin'
12 Mar 2023 - 15:51 Matchreferat ÖFK - Levanger 0-2 (0-1)
11 Mar 2023 - 20:50 ÖFK en förening som levererat både spelare och tränare.till
11 Mar 2023 - 09:19 Spelarkollen
10 Mar 2023 - 22:29 ÖFK möter ett målfarligt lag - Levanger FC, med 12 mål på tr
10 Mar 2023 - 09:09 Det var i den här matchen som ÖFK visade att man har bredd
9 Mar 2023 - 13:55 Ny provspelare i ÖFK
8 Mar 2023 - 14:47 Åter en imponerande insats av Viktor Gyökeres i England