meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MOD ELLER DUMDRISTIGHET?
av Lars Larsson
Publicerad 29 Jun 2025 - 08:50 

Kiarash Livani som är ÖFK:s huvudtränare talar ofta om hur viktigt det är att vara modig i sitt agerande på plan. Både som individ och som lag. Personligen tycker jag det är en tilltalande tanke. Jag delar den ide’n.

Däremot finns det en osynlig gräns mellan mod och det som kallas dumdristighet, alternativt övermod. Det är när modet har passerat förnuftets gräns som konsekvenserna kan bli ödesdigra. Bristande förnuft definierar jag här som att erfarenhet inte ger lärdom. Något som också är viktigt att känna till i sammanhanget är att vetenskapliga rön menar att den mänskliga konsekvensanalysen är fullt utvecklad först i 27-årsåldern. Ledare som uppmuntrar till mod bör ha detta i åtanke.

För att kunna vara modig med förnuft krävs i grunden trygghet för varje individ/spelare. Som spelare skall du kunna få denna trygghetskänsla förmedlad av lagledning och medspelare. Ett sådant sätt att skapa trygghet är paradoxalt nog att ha en uttalad anda av att tillåta misstag. Det är också viktigt att gjorda misstag, i så fall, blir en lärdom efter att de skett. Det vill säga att inte alls upprepa samma gjorda misstag. Enklaste lösningen är att göra annorlunda nästa gång. Einstein sa en gång att definitionen på idioti är att göra samma sak en gång till och förvänta sig ett annat resultat.

Bara kunskapen om att få göra misstag brukar skapa färre misstag, eftersom rädslan att göra fel inte längre finns där. Det är det psykologiskt paradoxala. Att få göra fel gör även att du vågar och vågar du , så händer det saker framåt. Ju mer som händer av positiv karaktär ju starkare självförtroende får du som individ/spelare. Nebiyou Perry är i år (2025) ett väldigt tydligt exempel på den utvecklingen jämfört med fjolåret.

Det krävs dock mer än den psykologiska upplevelsen av trygghet för att nå framgång i det långa loppet. Stöttas inte modet med ett spelsystem där misstag skyddas av medspelarnas aktioner riskerar den psykologiska känslan av trygghet att successivt erodera.

Här kommer utövande av mod och vetskapen om den mänskliga hjärnans förmåga till konsekvensanalys in i bilden. Det i kombination med medspelarnas förmåga att täcka upp vid misstag, bör påverka ledarnas spelinstruktioner till individuella spelare beroende på vilka spelpositioner de troligtvis kommer att uppträda i under matchen.

En logisk konsekvens av detta ör följande: Ju närmare egen mållinje och ju mindre möjlighet till uppbackning vid misstag från medspelare, ju försiktigare bör spelare agera. Om tidigare misstag dessutom skett, att upprepa samma misstag är dumdristighet eller idioti som Einstein sa. Det är då inte längre mod.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Träna inlägg avslut skrev | 29 Jun 2025 - 14:37
Det behövs tränas inlägg och avslut.

Blir även tokig när dom tror dom kan dribbla/spela sig fram i ett samlat försvar i straffområdet. Slå inlägg eller testa skjut. Saknar man skjutförmåga eller inlägg förmåga har man inget och göra på denna nivå.

Vill se mer rotation i 11an och tidigare byten under matcherna.
Granström, Adjoumani, Navassardian, Oluwayemi borde få mer minuter framöver.
Odenlind skadad?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte  
  av Agne Svärd | 6 Apr 2026 - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde  
  av Haldo Jonsson | 6 Apr 2026 - 18:54  
 

ÖFK vinner premiären i Varberg!

Varberg - ÖFK 1-2 (1-1)

ÖFK:s spelare tackar sina supporters

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | 6 Apr 2026 - 17:36  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | 6 Apr 2026 - 17:25  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Jan 2023 - 22:54 Sista träningen före avresan till Turkiet - diverse händelse
21 Jan 2023 - 22:40 Före detta ÖFK-backen Ronald Mukiibi går till ÖFK- konkurren
20 Jan 2023 - 18:51 Att skicka två unga endast fransktalande ÖFK-are till Turkis
20 Jan 2023 - 17:50 Fem snabba till Kevin Jablinski om skadan - 'jag vet inte om
20 Jan 2023 - 11:20 Två döda när Revan Amin blev cupmästare i Irak
19 Jan 2023 - 21:38 Brwa Nouri en ersättare?
19 Jan 2023 - 20:14 Ny träningsmatch klar - Starkt motstånd
19 Jan 2023 - 08:34 Har ÖFK kunskap om marknadsföring och sälj?
18 Jan 2023 - 23:18 Temperaturen inför säsongen har börjar höjas och suget finns
17 Jan 2023 - 10:13 ÖFK får konkurrens om en godbit - Oliver Stojanovic Fredin
16 Jan 2023 - 22:46 Oscar Ljungblom har slutat - ÖFK söker ny fystränare och ass
15 Jan 2023 - 17:48 Sam Mensiro mot ny karriär? - har varit på kurs
14 Jan 2023 - 10:39 Stor chans för Henrik Bellman att visa upp sig - går till l
13 Jan 2023 - 14:36 I förbifarten med Stefan Lundin - har ni klart med någon ass
13 Jan 2023 - 10:19 I förbifarten med Magnus Powell - vilka nya spelare ska med
12 Jan 2023 - 23:28 Vid samma tidpunkt i fjol ett förvirrat lag - i dag ett samm
12 Jan 2023 - 18:13 Henrik Bellman har varit i ÖFK sedan 2018 men nu är det slut
11 Jan 2023 - 17:58 En vinnarskalle från en seriekonkurrent ansluter till ÖFK -
10 Jan 2023 - 16:50 André Österholm intervjuas efter första träningen
10 Jan 2023 - 16:16 TRÄNINGSTIDER I ÖP-HALLEN
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst