meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

FÖRETAGSAM LEDNING GER FRAMGÅNG
av Lars Larsson
Publicerad 18 Mar 2024 - 10:46 

Det gläder mig att läsa om den positiva stämning som verkar ha infunnit sig bland deltagarna på ÖFK:s båda årsstämmor. Dels hos Elitbolaget, dels hos föreningen. Sannolikt har det sitt ursprung från det ekonomiska utfallet. Äntligen verkar det som om föreningen och elitbolaget, (som är ett aktiebolag) har fått kontroll på tillvaron. Men kom ihåg att mycket av resultatet räddades på grund av extraordinära bidrag och affärer. Fortfarande finns det alltså stora framtida utmaningar att bemästra och nu krävs det en proaktiv styrelse och ledning för att klara av detta. Verksamheten måste helt enkelt försörja sig själv.

En styrelse ska leda verksamheten på ett så bra sätt som möjligt och den viktigaste uppgiften är att ha fokus framåt. Detta gäller både föreningen och elitbolaget . Det finns dock en väsentlig skillnad mellan en ideell förening och ett aktiebolag. Det senare skall eftersträva vinst. Något som inte gäller den ideella föreningen. Däremot bör ekonomin vara i balans. Idrottsaktiebolag likt elitbolaget styrs dessutom av ett speciellt regelverk.

Alla aktiebolag, liksom elitbolaget, måste dessutom ha en styrelse. Styrelsen fattar beslut om företagets förvaltning, ekonomi och strategi. Detsamma gäller även för föreningen. Styrelsen tillsätter och avsätter VD, ger instruktioner till VD, om VD är aktuellt. Det är dock inget krav att ha en VD, men innebär att styrelsen då delegerar det operativa arbetet. Har styrelsen väl beslutat om att ha en VD för att leda det operativa arbetet, så styrs det av regler enligt Aktiebolagslagen.

Styrelsens uppdrag är att bereda olika frågor, förvalta de beslut som årsmötet fattat, leda föreningens arbete samt representera bolaget, alternativt föreningen, i olika sammanhang. Styrelsen ser också till att bolagets organisation och förvaltning sker på rätt sätt och att bolaget/föreningen fungerar som det ska.

Med detta sagt så skall nu ÖFK:s nya styrelser alltså se till att den ekonomiska ökenvandringen är över, och att medlemmar och aktieägare kan se framtiden an med förhoppning om ekonomisk och sportslig framgång. Det gör sig dock inte självt utan nu måste det tas krafttag och uppkavlade skjortärmar

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:19  
   
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -  
  av Haldo Jonsson | 4 Maj 2026 - 18:55  
 

Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

Höga poäng för ÖFK:s spelare

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | 3 Maj 2026 - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | 3 Maj 2026 - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Feb 2023 - 23:26 Vi gillar att höra...
10 Feb 2023 - 21:50 Nu blåser det nya vindar över GIF Sundsvall
10 Feb 2023 - 19:33 Ny Ukrainsk spelare klar för ÖFK
9 Feb 2023 - 22:09 Magnus Powell sätter press
9 Feb 2023 - 18:19 Korta nyheter
9 Feb 2023 - 18:07 Kvalificerad fystränare till ÖFK - Thomas Näsholm
9 Feb 2023 - 18:06 Så här slutar Superettan - Trelleborgs FF storsatsar
9 Feb 2023 - 18:01 Mardrömsbesked för GIF Sundsvall - vänsterbacken Dennis Olss
8 Feb 2023 - 23:18 Nu är ÖFK hemma i sin egen lya igen, på både gott och ont.
8 Feb 2023 - 23:08 Det är ingen hejd på Henrik Bellman framgångar i Belgien - n
8 Feb 2023 - 16:29 Korta nyheter
6 Feb 2023 - 23:26 WECALL SPORTS VÄXLAR UPP SITT PARTNERSKAP - BLIR OFFICIELL
6 Feb 2023 - 14:03 Tidigare ÖFK-stjärna attraktiv för Allsvenskan
6 Feb 2023 - 13:27 ÖFK har offentliggjort träningstiderna för kommande vecka
5 Feb 2023 - 16:19 Det kan lösa sig med provspelaren Albin Sporrong
4 Feb 2023 - 22:52 VSK kan knipa någon av de två toppplatserna i SE i år.
4 Feb 2023 - 19:16 Resultat från c:a 40 träningsmatcher
2 Feb 2023 - 16:12 Matchreferat Förlust i första träningsmatchen men ändå godkänt
2 Feb 2023 - 10:10 Träningsmatch mot danska HB Køge i dag kl.13.00 svensk tid
1 Feb 2023 - 22:27 ÖFK kan sitta lungt i båten, men måste förstärka