meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

BÅDE POSITIVT OCH NEGATIVT INFÖR SERIESTARTEN
av Per Lagerbäck
Publicerad 23 Mar 2023 - 14:25 

Ytterligare två matcher spelade med blandade insatser och tyvärr några besvärliga skador.

Bara en dryg vecka kvar inför den väldigt spännande seriepremiären mot GAIS. Jag ser fram emot att vara på läktaren och hoppas på en riktigt bra insats. Jag har bara sett sammandrag från matcherna mot Levanger och Norrköping, och visst ska det finnas visst missnöje med den första, men ett oavgjort resultat mot ett allsvenskt lag är naturligtvis väldigt bra. Försvarsspelet verkar sitta betydligt bättre än vid samma tid förra året, trots att skadan på Novak naturligtvis oroar. Jag hoppas på att Ghanoum får chansen att visa vad han går för som ersättare, men till del är det kanske en chansning. Mazur har en riktigt bra högstanivå, och nu när han blir extra viktig så hoppas jag att han också kan hålla den nivån redan från start. Outtaras skada är naturligtvis tråkig, men Adjoumani håller god superettaklass. Mittfältet ser alltmer lovande ut, och jag tror att det kommer att fungera bra mot GAIS, med Brendon lite som ankare. Däremot tycker jag inte att han ska slå 95% av alla frisparkar. ÖFK bör göra sig så svårlästa som möjligt.

Anfallsspelet får en hel del kritik, och visst vill vi se mål, men det är definitivt inte bara anfallarna som ska stå för dem. Våga fyll på med spelare när vi väl når straffområdet, och håll ner skotten. Vi har sett att bollen kan studsa rätt även för ÖFK ibland. Och naturligtvis kommer det att släppa även för våra anfallare, men ingen av dem är självklar startspelare. Låt även t ex Karlsson-Grach starta vid några tillfällen.

Det märks nu att ÖFK med VD Peja i spetsen verkligen satsar på att få publiken till arenan, med bl a öppen restaurang redan första matchen, och jag hoppas verkligen att de lyckas. Fortfarande är väl konkurrensen med fjällen tydlig, men de idrottsintresserade jämtarna ska förhoppningsvis vara tillräckligt nyfikna för att ge årets upplaga en chans. Bra sedan att det blir en hemmamatcher på en vardagskväll.

Jag var för första gången någonsin på ett ÖFK-årsmöte för ett par veckor sedan, och det var på vissa sätt en upplevelse. Rejäl kritik riktades från ett håll mot VD, styrelser och revisorer, och jag noterade att kritiken möttes respektfullt och med seriösa försök till förklaringar. Men det blir något jag får återkomma till vid ett annat tillfälle.

Nu håller vi tummarna för att vi får se en trevlig upptakt på säsongen och en spännande fortsättning som håller intresset på topp för de rödsvarta!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:16  
 

Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson

Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.

Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Feb 2023 - 20:05 Varbergs tränare Joakim Persson inför morgondagens match mot
17 Feb 2023 - 19:45 -' Det var länge sedan jag såg en så bra träning'
17 Feb 2023 - 15:24 ÖFK har allt att vinna och inget att förlora - möter varberg
16 Feb 2023 - 18:39 Svårt läge för Graham Potter i Chelsea.
16 Feb 2023 - 10:28 Känslomässig intervju med ukrainske mittbacken i ÖFK - Maris
15 Feb 2023 - 13:50 Nu närmar sig allvaret
14 Feb 2023 - 15:40 En träning i dag inför Varberg som alla kan vara nöjda med
13 Feb 2023 - 16:04 Visst fick jag användning av bilden - och det fortare än jag
13 Feb 2023 - 13:27 Sagt efter GIF - ÖFK - 'Det var ingen vanlig träningsmatch '
13 Feb 2023 - 13:24 Träningstider denna vecka på Jämtkraft Arena inför matchen m
12 Feb 2023 - 14:17 Akademi-spelare fick speltid mot Giffarna!
12 Feb 2023 - 14:07 P16 Pojkallsvenskan Norra.
11 Feb 2023 - 18:15 Matchreferat ÖFK - ett steg framåt efter den klara vinsten i dag
10 Feb 2023 - 23:26 Vi gillar att höra...
10 Feb 2023 - 21:50 Nu blåser det nya vindar över GIF Sundsvall
10 Feb 2023 - 19:33 Ny Ukrainsk spelare klar för ÖFK
9 Feb 2023 - 22:09 Magnus Powell sätter press
9 Feb 2023 - 18:19 Korta nyheter
9 Feb 2023 - 18:07 Kvalificerad fystränare till ÖFK - Thomas Näsholm
9 Feb 2023 - 18:06 Så här slutar Superettan - Trelleborgs FF storsatsar