meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

.RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN.
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Nov 2024 - 21:43 

ÖFK:s korg av spelare är full som vanligt. Det är ingen självklarhet så lång in i säsongen som vi är nu, men vi har varit vana vid det på sistone. Det är givetvis en klar fördel när man ska spela kval. Arkivbild.

Vintern har gjort sitt intåg. Det har vi kunnat uppleva även på Jämtkraft Arena.

Kallt och bitvis ett tunt lager snö på banan. Det har varit svårt att känna igen spelarna så påpälsade som de varit.

ÖFK kan heller inte räkna med, att de inte ska bli så mycket bättre väder i Lund när matchen startar på torsdag kl. 18.30.

ÖFK har vanan med detta väder, men det kanske inte Lund har i samma utsträckning, men någon större betydelse för matchen utgång har det nog inte. Hemmaplan för Lund är nog viktigare.

ÖFK kan i alla fall skatta sin lyckliga stjärna. att Lunds arena Koppargården är belagd med konstgräs. Nu slipper ÖFK en usel gräsplan som lagen brukar bjuda på denna sena årstid.

ÖFK:s korg av spelare är full som vanligt. Det är ingen självklarhet så lång in i säsongen som vi är nu, men vi harvarit vana vid det på sistone. Det är givetvis en klar fördel när man ska spela kval.

Tränarna kan välja och vraka som det vill, men förändringarna från match till match brukar inte bli stora.

Nu är i alla fall Hopcutt och Brendon tillbaka efter avstängning. Det känns lugnande och höjer ÖFK:s spelkvalité och självförtroende.

Kan det vara så att deras återinträde i truppen till väsentlig del, har bidraget till att Unibet tror mer på ÖFK än på Lund? Odds 3.45 – 2.12

ÖFK ärsom synes, trots bortaplan ganska klara favoriter.

I den andra kvalmatchen mellan Stockholm Internazionale och GIF Sundsvall är det tvärt om. Där är Stockholmslaget klara favoriter.

Nu vill vi se ett ÖFK som orkar även i andra halvlek.

Det har ju ibland varit lite svårt med det. De har diskuterats vad det kan bero på. För mig är det ganska klart. Visst kan det finnas vissa psykologiska känslor som kommer in i bilden, men för mig är det klart vad det kan bero på.

Det gäller att anpassa och i vissa lägen trappa ner på träningen som Lunds tränare Jussi Kontinen har gjort. Det gäller särskilt vid långa resor med få dagar mellan matcherna. Det hoppas jag och tror att även ÖFK:s tränare har gjort.

Man ska inte sänka tempot i träningen. Det är viktigt, att man istället tränar betydligt kortare tid, kanske bara häften av den normala träningstiden.

Den övriga tiden kan man äga sig åt psykologiska samtal och taktiksnack.

Ta det som det är. Det är bara lite tyckande från mig.

Det är ganska lätt att spelarna är spända under en superviktig match som ett kval är. Erol Ates, som är relativt ny tränare i GIF Sundsvall, har sagt till spelarna, att även om det är stort allvar ska man ha roligt på matcherna. Han menar att det är viktigt för att vinna.

En professor och idrottspsykolog sa till mig en gång, att du inte ska tänka på att vinna matchen. Då tänker du när matchen är slut. Du ska istället tänka på, att du i varje situation på plan är bättre än din motståndare. Klarar du det, så vinner ni matchen.


Innan jag slutar upprepar jag, att jag vill se Hopcutt och Ordonez på plan från start. Alla såg ju senast vilken förändring det blev mot Brage när de sent om cider fick hoppa in i slutat av matchen

När jag skriver detta, så är ÖFK:s fotbollskrigare i flyg på väg ner mot Skåne.

Stort lycka till.

Det här klarar ni, ni ger er aldrig och det gör inte vi heller.

Vi tror på der här!

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Vi vet att IFK Värnamo är ett dåligt bortalag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:23  
 

Några iakttagelser inför matchen mot Värnamo på söndag

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - IFK Värnamo via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:14  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fem medarbetare på Jämtkraft Arena

 
  Läs mer...  
 


 
  Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan  
  av Haldo Jonsson | 29 Apr 2026 - 10:59  
 

Det är en snedfördelning av matcher som aldrig tidigare hänt i ÖFK:s historia.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stor framgång för Philip Bonde  
  av Haldo Jonsson | 28 Apr 2026 - 13:50  
 

Philp Bonde. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Jan 2023 - 10:18 Tråkiga nyheter om ÖFK- vännen och gentlemannen Ian Burchnal
25 Jan 2023 - 11:04 ÖFK om fem år?
25 Jan 2023 - 10:07 BUSSRESA TILL SUNDSVALL MED FALKARNA
23 Jan 2023 - 21:48 Ny samarbetspartner för fotbollz.se - det blir Hos Andreas
21 Jan 2023 - 22:54 Sista träningen före avresan till Turkiet - diverse händelse
21 Jan 2023 - 22:40 Före detta ÖFK-backen Ronald Mukiibi går till ÖFK- konkurren
20 Jan 2023 - 18:51 Att skicka två unga endast fransktalande ÖFK-are till Turkis
20 Jan 2023 - 17:50 Fem snabba till Kevin Jablinski om skadan - 'jag vet inte om
20 Jan 2023 - 11:20 Två döda när Revan Amin blev cupmästare i Irak
19 Jan 2023 - 21:38 Brwa Nouri en ersättare?
19 Jan 2023 - 20:14 Ny träningsmatch klar - Starkt motstånd
19 Jan 2023 - 08:34 Har ÖFK kunskap om marknadsföring och sälj?
18 Jan 2023 - 23:18 Temperaturen inför säsongen har börjar höjas och suget finns
17 Jan 2023 - 10:13 ÖFK får konkurrens om en godbit - Oliver Stojanovic Fredin
16 Jan 2023 - 22:46 Oscar Ljungblom har slutat - ÖFK söker ny fystränare och ass
15 Jan 2023 - 17:48 Sam Mensiro mot ny karriär? - har varit på kurs
14 Jan 2023 - 10:39 Stor chans för Henrik Bellman att visa upp sig - går till l
13 Jan 2023 - 14:36 I förbifarten med Stefan Lundin - har ni klart med någon ass
13 Jan 2023 - 10:19 I förbifarten med Magnus Powell - vilka nya spelare ska med
12 Jan 2023 - 23:28 Vid samma tidpunkt i fjol ett förvirrat lag - i dag ett samm
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst