meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MOD ELLER DUMDRISTIGHET?
av Lars Larsson
Publicerad 29 Jun 2025 - 08:50 

Kiarash Livani som är ÖFK:s huvudtränare talar ofta om hur viktigt det är att vara modig i sitt agerande på plan. Både som individ och som lag. Personligen tycker jag det är en tilltalande tanke. Jag delar den ide’n.

Däremot finns det en osynlig gräns mellan mod och det som kallas dumdristighet, alternativt övermod. Det är när modet har passerat förnuftets gräns som konsekvenserna kan bli ödesdigra. Bristande förnuft definierar jag här som att erfarenhet inte ger lärdom. Något som också är viktigt att känna till i sammanhanget är att vetenskapliga rön menar att den mänskliga konsekvensanalysen är fullt utvecklad först i 27-årsåldern. Ledare som uppmuntrar till mod bör ha detta i åtanke.

För att kunna vara modig med förnuft krävs i grunden trygghet för varje individ/spelare. Som spelare skall du kunna få denna trygghetskänsla förmedlad av lagledning och medspelare. Ett sådant sätt att skapa trygghet är paradoxalt nog att ha en uttalad anda av att tillåta misstag. Det är också viktigt att gjorda misstag, i så fall, blir en lärdom efter att de skett. Det vill säga att inte alls upprepa samma gjorda misstag. Enklaste lösningen är att göra annorlunda nästa gång. Einstein sa en gång att definitionen på idioti är att göra samma sak en gång till och förvänta sig ett annat resultat.

Bara kunskapen om att få göra misstag brukar skapa färre misstag, eftersom rädslan att göra fel inte längre finns där. Det är det psykologiskt paradoxala. Att få göra fel gör även att du vågar och vågar du , så händer det saker framåt. Ju mer som händer av positiv karaktär ju starkare självförtroende får du som individ/spelare. Nebiyou Perry är i år (2025) ett väldigt tydligt exempel på den utvecklingen jämfört med fjolåret.

Det krävs dock mer än den psykologiska upplevelsen av trygghet för att nå framgång i det långa loppet. Stöttas inte modet med ett spelsystem där misstag skyddas av medspelarnas aktioner riskerar den psykologiska känslan av trygghet att successivt erodera.

Här kommer utövande av mod och vetskapen om den mänskliga hjärnans förmåga till konsekvensanalys in i bilden. Det i kombination med medspelarnas förmåga att täcka upp vid misstag, bör påverka ledarnas spelinstruktioner till individuella spelare beroende på vilka spelpositioner de troligtvis kommer att uppträda i under matchen.

En logisk konsekvens av detta ör följande: Ju närmare egen mållinje och ju mindre möjlighet till uppbackning vid misstag från medspelare, ju försiktigare bör spelare agera. Om tidigare misstag dessutom skett, att upprepa samma misstag är dumdristighet eller idioti som Einstein sa. Det är då inte längre mod.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Träna inlägg avslut skrev | 29 Jun 2025 - 14:37
Det behövs tränas inlägg och avslut.

Blir även tokig när dom tror dom kan dribbla/spela sig fram i ett samlat försvar i straffområdet. Slå inlägg eller testa skjut. Saknar man skjutförmåga eller inlägg förmåga har man inget och göra på denna nivå.

Vill se mer rotation i 11an och tidigare byten under matcherna.
Granström, Adjoumani, Navassardian, Oluwayemi borde få mer minuter framöver.
Odenlind skadad?
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Curtis Edwards vann Trissen mot Varberg  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:45  
 

Curtis Edwards. Foto: Micke Olofsson

Curtis Edwards lederTrissen och Åsa Runsten Swärd leder Hos Andreas Tipset.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte  
  av Agne Svärd | 6 Apr 2026 - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde  
  av Haldo Jonsson | 6 Apr 2026 - 18:54  
 

ÖFK vinner premiären i Varberg!

Varberg - ÖFK 1-2 (1-1)

ÖFK:s spelare tackar sina supporters

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | 6 Apr 2026 - 17:36  
 

.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Dec 2022 - 06:54 Sandviken IF:s ordförande verkar ha hybris
5 Dec 2022 - 22:57 Det var vintern då tiden stod stilla
5 Dec 2022 - 21:16 Ett nytt och stabilare fotbollsår 2023.
5 Dec 2022 - 18:55 Spelordningen för Superettan klar - ÖFK möter GAIS hemma i f
5 Dec 2022 - 18:26 - Besvikelse för Svensk fotboll
5 Dec 2022 - 18:12 Licensnämndens ordförande, Richard Johnson om beslutet att b
5 Dec 2022 - 18:01 Ekonomiskt meriterade Tommy Holmgren ersätter Kjell Andersso
5 Dec 2022 - 16:34 Tom Pripps ord efter beslutet om att ÖFK är kvar i Supefrett
5 Dec 2022 - 14:06 Glädjejubel - ÖFK kvar i Superettan
3 Dec 2022 - 14:10 Vårens godbit - ÖFK möter allsvenska AIK på Jämtkraft Arena
3 Dec 2022 - 11:07 Mycket trist om ÖFK:s korta liv abrupt skulle avslutas, geno
2 Dec 2022 - 16:32 Maratontabell Superettan 2000-2022
1 Dec 2022 - 10:25 Arton spelare har spelat över hundra seriematcher för ÖFK -
30 Nov 2022 - 11:24 En summering av säsong 2022
29 Nov 2022 - 23:11 Före detta ÖFK- mittfältaren Isak Ssewankambo till IFK Norrk
29 Nov 2022 - 22:37 Imponerande match av Saman Ghoddos i VM
28 Nov 2022 - 16:16 Upptaktsträff Superettan
28 Nov 2022 - 11:16 Fyra spelare i ÖFK fick förtroendet att medverka i flest ant
27 Nov 2022 - 11:15 Korta nyheter
25 Nov 2022 - 19:59 Om ÖFK faller då faller även ett stort företag - Det får sto
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst