meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK SPONSOR BESÖKTE JÄMTKRAFT ARENA
av Lars Larsson
Publicerad 7 Maj 2024 - 16:25 Uppdaterad 7 Maj 2024 - 16:26

Fr.v Roar Adelsten, Charlotta Larsson, Lars Larsson. Foto: Lars Larsson

AUXESIS PHARMA HOLDING AB (publ), nedan AU, är det företag som tillsammans med Captigenics Capital AB under 2023 stöttade ÖFK med aktier för flera miljoner kronor. ÖFK kunde sedan omsätta dessa aktier i pengar. Aktieaffären var synnerligen viktig för att ÖFK skulle kunna behålla elitlicensen 2024.

AU, med CEO Roar Adelsten, styrelseledamoten Charlotta Larsson och CFO Lars Larsson var på plats på Jämtkraft Arena vid ÖFK:s match den 5:e maj 2024 mot Örebro. AU är ett medicinskt forskningsbolag. Forskningen sker under ledning av professor Moustapha Hassan vid Karolinska institutet i Stockholm. Bolaget har lyckats med något som ingen tidigare gjort, dvs stabilisera acetylsalicylsyra i flytande form. Något som möjliggör helt nya medicinska användningsområden. Lösningen är givetvis patentsökt.

Huvudägare i AU ör Captigenics Capital AB, som i sin tur ägs av Roar Adelsten. Därutöver har AU i dagsläget cirka 600 aktieägare.

AU planerar, att inom ett till två års tid från nu, starta kommersiell produktion av sina medicinska preparat i Östersund. Bolaget har under mer än ett års tid tillbaka haft ett nära samarbete med Östersund kommuns näringslivskontor i syfte att finna en lämplig plats för denna produktion. Exakt var och hur är ännu inte helt klart, men det blir nog beslutat inom kort enligt CEO Roar Adelsten.

Syftet för AU med besöket på Jämtkraft Arena den 5:e maj var att slå två flugor i en smäll. Både bevista en ÖFK match och ge information till ett antal jämtländska aktieägare om vad som komma skall. Arenan har faktiskt möjligheter att avskilt kunna göra sådant.

Väl att notera är att både CEO Roar Adelsten och styrelseledamoten Charlotta Larsson på plats inhandlade ÖFK halsdukar. Östersundsbördige CFO:n Lars Larsson var sedan tidigare givetvis redan försedd med ÖFK halsduk. Med andra ord så har ÖFK inte bara blivit pekuniärt stöttad utan även fått två nya supportrar.


Foto Lars Larsson

Fr.v Roar Adelsten, Charlotta Larsson, Lars Larsson

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Göran skrev | 9 Maj 2024 - 12:45
Tummen upp! Viktig sponsor som dessutom skapar arbetstillfällen i Östersund:-)
6
 
Sök på fotbollz.se
   
  Folkfest på arenan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:15  
   
  Läs mer...  
 


 
  Imorron gäller det  
  av Per Lagerbäck | Igår - 19:28  
 

Imorron avgörs om säsongen blir en rejäl succé, eller bara en tydlig framgång. Ett eventuellt kval blir definitivt bara en bonus, där spelarna ska kunna koppla av, spela ut och satsa på att överraska ytterligare.

 
  Läs mer...  
 


 
  Något om träningen och en sammanfattning om läget inför den superviktiga matchen  
  av Haldo Jonsson | 5 Nov 2026 - 22:04  
 

Bild från onsdagsträningen. Foto Micke Olofsson

Det är en en match som är mycket viktig för båda lagen. Skulle Oddevold vinna mot ÖFK har även de chans att kvala.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Oddevold via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | 5 Nov 2026 - 21:54  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika med spelarbetyg från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher!

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Jul 2026 - 20:42 Landskrona har inte förlorat en match sedan den 18 maj, men
14 Jul 2026 - 10:46 Sammanfattning av vårsäsongen
13 Jul 2026 - 14:57 Träningstider ÖFK denna vecka:
11 Jul 2026 - 14:44 Matchreferat Örebro SK vände och vann
11 Jul 2026 - 13:37 Startelvan mot Örebro
10 Jul 2026 - 21:53 Träningsmatch mot Örebro SK
10 Jul 2026 - 11:08 GIF Sundsvall mister sin storsponsor som går till ÖFK?
9 Jul 2026 - 15:46 Abodi Qasem till norsk elitklubb?
8 Jul 2026 - 21:32 Träningsmatch i höst mot norska elitlaget Rosenborgs BK
6 Jul 2026 - 22:09 Träningsmatch innan seriestarten
5 Jul 2026 - 21:47 ÖFK gor träningsuppstart på måndag -Vi ser fram emot en bra
3 Jul 2026 - 22:36 Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall
3 Jul 2026 - 10:38 Debattkrönika
1 Jul 2026 - 21:43 Simon Marklund bra med i Kampen om Säsongens spelare
1 Jul 2026 - 21:37 Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan
29 Jun 2026 - 21:57 Det var ÖFK- folk överallt - ja överallt
29 Jun 2026 - 13:23 Sagt efter matchen
28 Jun 2026 - 22:21 Curtis Edwards matchens spelare mot GIF Sundsvall
28 Jun 2026 - 12:04 Slagsmål på läkaren på NP3 Arena
27 Jun 2026 - 23:24 Två kanoner som ger ÖFK hopp om en bra höst