meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MATCHEN MELLAN IK ODDEVOLD OCH ÖFK BÖR SPELAS OM
av Martin Nylander
Publicerad 24 Maj 2026 - 13:58 Uppdaterad 24 Maj 2026 - 14:07

Gårdagens situation där hemmalagets mittback Erik Hedenquist tog bollen med handen utan åtgärd från domare Fredrik Alknäs bör anmälas av ÖFK med stöd av Svenska Fotbollsförbundets tävlingsbestämmelser med syftet att få till stånd att matchen spelas om.

Den avslutande minuten i gårdagens match mellan IK Oddevold och ÖFK blev dramatisk med en situation där hemmalagets mittback Erik Hedenquist tydligt tog bollen med handen utan åtgärd från domare Fredrik Alknäs.

Att en domare missar en hands i straffområdet är sannolikt ganska vanligt, även det motsatta kan säkert ofta hända och diskuteras, var det straff eller inte. Men förseelsen vid gårdagens match är så uppenbar och grov att jag inte kan dra mig till minnes annat exempel än "Guds hand" syftande på Diego Maradonas kontroversiella mål med handen mot England i VM 1986.

Att Svenska Fotbollsförbundet beslutar om omspel av en fotbollsmatch hör också till ovanligheterna och kräver synnerliga skäl som grund. Själv kan jag inte dra mig till minnes att någon match i Sverige blivit föremål för omspel på grund av brister i domarinsatsen.

Dock framgår av "Svenska Fotbollsförbundets tävlingsbestämmelser 2026, kapitel 7 §6 Prövning av domares beslut" att om det finns synnerliga skäl får tävlingsstyrelsen, på ansökan av berörd förening, i fråga om andra domarbeslut besluta att match ska spelas om i dess helhet.

Frågan är då om gårdagens situation i kombination med domarens beslut är av karaktären synnerligt skäl. Sett till situationens tydlighet, grovhet, att det finns två domare i omedelbar närhet och att situationen med stor sannolikhet fick stor konsekvens för matchens utgång bör detta om något betecknas som synnerligt skäl. I sammanhanget ska såklart sägas att jag är part i "målet" men vad skulle annars vara ett synnerligt skäl?

Prövningen av om ett domarbeslut är uppenbart felaktigt utgör ett tävlingsbestraffningsärende. ÖFK bör lämna in en anmälan, detta ska ha inkommit till berört beslutsorgan senast nästkommande vardag från matchdagen för att kunna prövas, med andra ord i morgon måndag.

En anmälan medför kostnader i resor samt ett tajtare spelschema för ÖFK, men mot detta ska vägas att kunna vinna 1 eller 3 poäng. Själv hoppas jag att ÖFK anmäler och tar gårdagens händelse till prövning med hopp om omspel.

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: Antingen/ Eller skrev | 25 Maj 2026 - 16:24
Man har ju under alla tider sett situationer som man tycker är solklar straff. Trams att tro att man ska få ett omspel. Så länge vi inte har VAR får vi ta skeden i vacker hand och acceptera att en domare missat en solklar straff. Kommer aldrig bli omspel. Skulle en överklagan gå igenom, kommer vi att ha massa protestsiuationer som skulle kunna ge omspel. Så det finns inget mellsnmjölksläge. Antingen har vi var el inte då det gäller matchsitustioner.
11
Gäst: Olov skrev | 25 Maj 2026 - 14:37
När Erik Hedenquist dessutom går ut i media och erkänner det så behöver ju i den biten granskas. Han har redan bekräftat fusket.
3
Gäst: Tord Andersson skrev | 25 Maj 2026 - 10:26
Finns det en möjlighet att domarmissen kan betraktas som ett synnerligt skäl så håller jag med dig, då ska ÖFK göra en anmälan. Men tyvärr tolkar jag det som att paragrafen bara gäller formella ”administrativa” fel som förväxling av spelare eller andra feldomslut som ger disciplinära följder efteråt. Men jag hoppas du har rätt Martin, och jag tycker att ÖFK ska ta chansen om den finns. En poäng kan betyda allt i höst.
1
Gäst: Sixten skrev | 25 Maj 2026 - 06:18
Handen på hjärtat, hur många såg handsen live, precis när den hände? Och inte bara vid alla repriser ur olika vinklar?
Så länge vi inte har VAR får vi leva med att detta händer.
Och VAR vill vi ju inte ha?
5
Gäst: Ope if skrev | 24 Maj 2026 - 15:26
Rätt ska vara rätt, en solklar straff det va bara domaren som inte såg den
8
Gäst: Per Svensson skrev | 24 Maj 2026 - 14:15
Bra jobbat IK Oddevold. 👍
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK - Örebro SK via fotboillz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 22:06  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbolllz.se har sex medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  Detta är åtta unga spelare som vi kommer att få se mycket av och glädjas åt nu och i framtiden.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:33  
 

Abodi Quasem. Foto Thord-Erik Nilsson

ÖFK har gjort det rätta. De satsar på unga spelare som utbildas, tränas och spelar tillsammans med mera rutinerade.

 
  Läs mer...  
 


 
  Debattartikel om VAR  
  av Tord Andersson | 26 Maj 2026 - 16:34  
 

Fotbollz.se gör ibland en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är ett sådand inlägg. Det var et par veckor sedan inlägget skrevs i forumet, men det finns anledning att lägga ut det nu.

 
  Läs mer...  
 


 
  Abodi Quasem Trissvinnare mot Oddevold  
  av Haldo Jonsson | 25 Maj 2026 - 12:35  
 

Abodi Quasem Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

v

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Jan 2026 - 17:16 ÖFK inne på fjortonde året som elitlag -vi har fått uppleva
9 Jan 2026 - 17:58 Många åskådare och mycket som imponerade - det var träningsu
9 Jan 2026 - 15:42 Douglas Bergqvist har ny klubb
9 Jan 2026 - 14:49 Tre provspelare visade upp sig i dag - Fotbollz.se har namne
9 Jan 2026 - 14:35 Douglas Bergqvist klar för konkurrent
8 Jan 2026 - 23:04 Fredag påbörjas fotbollsträningen i SEP Arena
8 Jan 2026 - 18:45 Douglas Bergqvist bryter sitt kontrakt
8 Jan 2026 - 17:54 Fystränare Thomas Näsholm
7 Jan 2026 - 20:55 Maratontabellen för ÖFK klar för 2025 -
7 Jan 2026 - 17:48 Daniel Miljanovic - ung men rutinerad back till ÖFK
6 Jan 2026 - 14:43 Erick Brendon klar för ny klubb i Malaysia
6 Jan 2026 - 12:55 Spännande tider nalkas!
3 Jan 2026 - 18:19 Right to Dream Akademi var tidigare en guldgruva av bra spel
2 Jan 2026 - 21:22 Ziad Ghanoum följer Kiarash Livani till Stockholm?
1 Jan 2026 - 17:48 Nu är det klart att Lucas Lund blir ny fysio för ÖFK säsonge
31 Dec 2025 - 13:13 Ny mittback till ÖFK - en nyårspresent ?
31 Dec 2025 - 09:18 Presenteras någon ny ÖFK spelare idag?
30 Dec 2025 - 15:17 Ny mittback klar för ÖFK - kan även spela back och defensiv
29 Dec 2025 - 21:18 Slutredovisning av Superettan 2025 - vi gjorde det alla till
29 Dec 2025 - 09:46 ÖFK:s förre tränare Kiarash Livani har fått nytt jobb