meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NU VÄNTAR ÅTERIGEN EN MATCH PÅ LIV OCH DÖD
av Martin Nylander
Publicerad 21 Sep 2025 - 11:39 

Efter en skön och efterlängtad seger mot Umeå FC väntar nu återigen en match på liv och död mot Utsiktens BK, ett lag som just nu ligger två poäng bakom ÖFK på kvalplats.

Skönt för laget och supportrarna med en stabil insats och vinst mot Umeå FC (UFC). På förhand skrev jag att UFC inte har kvaliteerna att vara i superettan och den insikten tycker jag förstärktes med hur matchen såg ut. Enda plumpen denna helg var att Utsiktens BK tvålade till Landskrona med hela 4-0 och därmed återställde avståndet till två poäng upp till ÖFK.

På torsdag väntar en ny måstematch på "liv och död" hemma mot just Utsiktens BK. Här möter ÖFK ett lag med betydligt bättre kvalitet än UFC. Med det sagt behöver ÖFK snäppa upp sitt spel jämfört med matchen mot UFC. Det står väldigt mycket på spel för båda lagen. Med endast sju matcher kvar av serien har ÖFK möjlighet att rycka ifrån Utsikten. En vinst mot Utsikten hävdar jag är nödvändig för att eventuellt undvika kval då ÖFK har en i mina ögon svårare säsongsavslutning än Utsiktensom just nu ligger på kvalplats.

Vad har då ÖFK att vänta av Bosko Orovic Utsikten? På hemmaplan spelar Utsikten nästan alltid enligt en 3-4-3 formation medan man borta har börjat skruva en del på hur man formerar sig. Mot slutet, på bortaplan, spelar man med en fyrbackslinje och 4-4-2 formation. Sedan har ju Bosko Orovic en tydlig grundsyn, stort bollinnehav och hårt jobb i försvarsspelet. Här kommer det inte att bli några överraskningar mot ÖFK, med det sagt krävs att ÖFK är disciplinerade i försvarsspelet. Förutom en hårt jobbande motståndare kommer ÖFK ställas inför snabba omställningar mot sig, vidare en motståndare som är snabba på att komma till avslut.

I matcher där Utsikten presterat sämre har motståndarna lyckats med sin höga press, främst offensivt, vilket Utsikten haft svårt att hantera. Det är därmed viktigt för ÖFK att sätta presspelet, offensivt som defensivt, samtidigt som det kommer att krävas ett hårt jobb under hela matchen.

Inför matchen mot Umeå skrev jag att vi ville se ett ÖFK som var bäst när det gällde, det gäller också i högsta grad mot Utsikten. Hoppas nu också att vi får se ett ÖFK som kan göra flera bra insatser på raken.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Don Flatte skrev | 23 Sep 2025 - 13:07
Kör med samma presspel som första 69 minuterna i förra matchen.\r\nAnvänd båda kanterna med mycket löpning så kommer kiken dra på sig många varningar .\r\nVi syns på arenan .
2
Gäst: Funderaren skrev | 21 Sep 2025 - 22:52
Det gäller att glömma vad som händer vid seger eller förlust.
Fokus är att alla gör jobbet .
0
Gäst: Jens Jämte skrev | 21 Sep 2025 - 15:09
"På liv och död". Inte undra på att det krigas här i världen. 👇👇👇 Två "konkurs"hotade lag, som möts i en fotbollsmatch, inte värre än så.
6
 
Sök på fotbollz.se
   
  Det var ÖFK- folk överallt - ja överallt  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:57  
 

ÖFK-folket på NP3 Arena. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:23  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards matchens spelare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 22:21  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bråk på läkaren på NP3 Arena  
  av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 12:04  
 

-Jag fick ett hårt slag på näsan så blodet rann, det säger ÖFK- supportern Stig Magnusson t.v till fotbollz.se. Han såg matchen tillsammans med sin kompis och arbetskamrat Nicke Bergman. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Mar 2023 - 09:16 Intervju med Cecar Weilid strax efter matchen
6 Mar 2023 - 23:19 Matchreferat Straffmål räddade ÖFK-poäng mot Västerås i cupavslutning
6 Mar 2023 - 20:55 Blandad kompott
6 Mar 2023 - 18:19 Dagens startelva
6 Mar 2023 - 13:26 Konkurrensen om sponsorer är tuff i Östersund
6 Mar 2023 - 09:15 Nyförvärvet Mykola Musolitin spelklar mot Västerås SK
6 Mar 2023 - 08:35 'Matchvecka ÖFK Akademi'
4 Mar 2023 - 23:34 Västerås SK tränare Kalle Karlsson om ÖFK
4 Mar 2023 - 10:06 Spelarkollen
2 Mar 2023 - 21:25 ÖFK kan spela bort Västerås SK ur Svenska Cupen
2 Mar 2023 - 19:45 Nu öppnar vi upp Hos Andreas-tipset!
2 Mar 2023 - 09:30 Korta nyheter
1 Mar 2023 - 14:24 Förre sportchefen i ÖFK Adil Kizil har varit svårt sjuk.- nu
1 Mar 2023 - 10:31 Träningstider för ÖFK inför Västerås SK i Svenska Cupen
28 Feb 2023 - 22:03 Klara steg framåt
28 Feb 2023 - 11:07 Fotbollsframgångar i England för spelare med rötterna i Stug
27 Feb 2023 - 15:24 'Matchvecka ÖFK Akadedemi'
27 Feb 2023 - 13:11 Gul flagg
27 Feb 2023 - 01:40 Ramen är lagd men ÖFK:s offensiv är väldigt fattig
26 Feb 2023 - 21:45 Intervju med John Gudetti efter matchen ÖFK- AIK