meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

LITE POSITIVT
av Per Lagerbäck
Publicerad 23 Apr 2023 - 22:03 

Matchen mot Sundsvall skapade en tro på framtiden som är mer positiv än på många år.

Plötsligt skulle ÖFK kunna segla upp som en kandidat till att slåss om de tre översta platserna i tabellen, om det blir seger mot Skövde, men jag ska skynda långsamt. Dock var spelet i Sundsvall på en nivå, som om den hålls skulle kunna ge det resultatet. Hur stora är då chanserna till det. Jag är nästan folycksbådande hoppfull. Det hänger nog till en ganska stor del på resultatet imorron (om nu matchen kan spelas). Det viktigaste att ta med sig från Sundsvall är nog självförtroendet, modet och inställningen. ÖFK-spelarna visade att kvalitén finns där. Och dessutom långt bredare än på de tidigare så viktiga fem-sex bästa spelarna.

När jag tittar på tabellen före dagens matcher så kan vi notera en del intressanta saker. T ex har GAIS vunnit tre av fyra matcher och spelat oavgjort i en. Mot ÖFK. Sundsvall har vunnit två av tre matcher, och förlorat en. Mot ÖFK. ÖFK har släppt in minst antal mål, tillsammans med Västerås. Endast fyra lag har gjort fler mål än ÖFK, och då har ändå sex lag spelat fyra matcher mot ÖFK:s tre. ÖFK har tredje bästa målskillnad. ÖFK tippades sist av media och nu finns alla chanser att bevisa att åtminstone det var helt fel.

ÖFK har nu ett gäng spelare under rejäl utveckling, och jag tycker att insatserna både mot GAIS och Örebro var mer än godkända, uppföljda av den väldigt bra matchen mot Sundsvall. Visst finns det skönhetsfläckar fortfarande, men det gör ju insatsen egentligen ännu mer spännande, då det finns klart utrymme att förbättra ytterligare. Och jag noterar igen att det finns minst en handfull spelare som hittills inte startat som kliver in utan att sänka standarden i någon nämnvärd utsträckning. T ex var Karlsson Grach någon cm ifrån att leda den interna skytteligan, då hans nick i ribban mot Örebro var värd ett bättre öde. Med Ghanoum, Outtara, Hedenquist, Novak, Musolitin m fl känns det helt lugnt när de beträder planen. Naturligtvis kommer det att komma bakslag, men jag är övertygad om att ÖFK inte kommer att komma i någon längre svacka, såsom vi nu har blivit vana vid att de gjort under några år.

Fortfarande nöjer jag mig med att tippa ÖFK på den övre halvan, och det bör vara den rimligaste målsättningen. Men naturligtvis så ska målet hela tiden vara att vinna varje match, och lyckas det till två tredjedelar, så finns laget riktigt högt upp i tabellen. Nu trotsar vi snön imorron och beträder läktarna välklädda för att stötta laget fullt ut!

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Visa alla tvivlare skrev | 23 Apr 2023 - 19:44
Bra analys och entusiasmerande skrivet! Stämningen är också mycket bättre än förra året och även Falkarna börjar sjuda av kraft igen! Kan rekommendera att titta på Staketvetarnas nya musikvideo! Nu är det väl bara snön på JK som kan hindra imorgon.
22
 
Sök på fotbollz.se
   
  Detta är åtta unga spelare som vi kommer att få se mycket av och glädjas åt nu och i framtiden.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:33  
 

Abodi Quasem. Foto Thord-Erik Nilsson

ÖFK har gjort det rätta. De satsar på unga spelare som utbildas, tränas och spelar tillsammans med mera rutinerade.

 
  Läs mer...  
 


 
  Debattartikel om VAR  
  av Tord Andersson | 26 Maj 2026 - 16:34  
 

Fotbollz.se gör ibland en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är ett sådand inlägg. Det var et par veckor sedan inlägget skrevs i forumet, men det finns anledning att lägga ut det nu.

 
  Läs mer...  
 


 
  Abodi Quasem Trissvinnare mot Oddevold  
  av Haldo Jonsson | 25 Maj 2026 - 12:35  
 

Abodi Quasem Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

v

 
  Läs mer...  
 


 
  Sunday anyanwu fick högsta poängen för öfk mot oddevold  
  av Haldo Jonsson | 24 Maj 2026 - 18:09  
 

Sunday Anyanwu Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Jan 2023 - 22:43 I morgon måndag ska ÖFK, enligt tidigare uppgjord tidsplan,
7 Jan 2023 - 23:13 De alltid stora och feta rubrikerna
6 Jan 2023 - 08:53 ÖFK:s alla tränare genom åren
3 Jan 2023 - 22:44 Säsongen är väl igång
2 Jan 2023 - 18:16 ÖFK:s trupp utökas med två spelare - Kalpi och Grach
1 Jan 2023 - 21:29 ÖFK befinner sig några trappor högre upp i år - en titt in i
29 Dec 2022 - 11:47 Före detta ÖFK-mittbacken Tom Pettersson till allsvenska Mjä
28 Dec 2022 - 21:49 Om du läser det här ser du att ÖFK inte är ensamma om att ha
28 Dec 2022 - 17:28 Så här förbereder sig ÖFK inför seriestarten
27 Dec 2022 - 16:37 - Då kommer ÖFK att vara i allsvenskan
26 Dec 2022 - 17:11 Nitton spelare är klara i ÖFK:s lagbygge men det räcker inte
23 Dec 2022 - 17:55 Inför julhelgen påminner vi oss om Frösökillen Björn Hamberg
22 Dec 2022 - 11:35 De för ÖFK- känslan vidare - en lägesrapport
21 Dec 2022 - 15:27 Nu är det klart - Ludvig Fritzson till Brommapojkarna
20 Dec 2022 - 19:32 Ludvig Fritzson åter allsvensk?
19 Dec 2022 - 23:26 Korta nyheter
19 Dec 2022 - 11:34 Kjell Andersson tackar för sin tid i ÖFK och önskar God Jul
17 Dec 2022 - 14:26 ÖFK på rätt väg - rätt man på rätt plats
16 Dec 2022 - 13:24 Ny Glad nyhet - 19-årige Yannick Adjoumani klar för nästa sä
15 Dec 2022 - 21:10 När förre vd Kjell Andersson drabbades av glädjefnatt