meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

CHOVANIE AMATKARIJO TILL KROATIEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 12 Jun 2023 - 17:38 

Chovanie Amatkarijo. Foto: Thord-Eric Nilsson


Östersunds FK är överens med den kroatiska klubben NK Istra om en övergång för Chovanie Amatkarijo. Den 24-årige yttern som gjort flest mål denna säsongen för ÖFK i Superettan lämnar nu klubben för att ta nya steg i sin fortsatta karriär.

Chovanie Amatkarijo anslöt till ÖFK under förra årets träningsläger i Turkiet och hade dessförinnan representerat klubbar som ADO Den Haag och IF Karlstad. Han har under sin tid i klubben också representerat St. Maartens landslag i fotboll.

Under fjolårets säsong i Superettan noterades den nederländska yttermittfältaren för 28 matcher där han under året tryckte in sju mål och stod för tre assist. I år har Amatkarijo varit en given spelare i startelvan och bidragit att laget går på ett sommaruppehåll med en placering på den övre halvan i tabellen skriver ÖFK:s hemsida.

-Chovanie har under sina ett och ett halvt år i klubben vuxit som fotbollsspelare och haft en fin utveckling hos oss. Det är en spelare som har en hög kapacitet och som har stora möjligheter att fortsätta ta ytterligare steg. Vi tackar honom för tiden i ÖFK och önskar honom ett stort lycka till i hans kommande klubb, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK.

 
 
8 Kommentarer:
Gäst: Striker skrev | 15 Jun 2023 - 09:03
Kul för Amatkarijo men nu behövs det en målgörare i laget! Hoppas\r\nPowell & co jobbar in en spelare på lån resten av säsongen
2
Gäst: Torbjörn Sjödin skrev | 13 Jun 2023 - 13:21
Jag skulle gärna se Adjomani på den positionen. Han har snabbheten,,dribblingar och bra inlägg. Sen verkar han vara en" evighetsmaskin" som också jobbar bakåt.
10
Gäst: Tvivlande skrev | 13 Jun 2023 - 12:27
Vi står inte och faller med Amatkarijo, det finns tretton på dussinet ute på marknaden av den kvaliteten.
9
Gäst: Robert skrev | 13 Jun 2023 - 08:52
Det jag tror vi kommer sakna mest är när vi är under press och får en kontring. Han ordnade ofta fram en bra frispark tack vare sin snabbhet och vi kunde flytta upp spelet. Det syntes att motståndarna hade respekt för hans snabbhet, visst var han den som uppmättes som snabbast i superettan under förra säsongen?

Sen jobbade han bra hemmåt och hjälpte laget när det behövdes, det är inte så vanligt att snabba spelare också orkar hjälpa till så mycket i försvarsarbetet.
6
Gäst: Ope skrev | 13 Jun 2023 - 08:26
Amatkarijo besitter spetskompetenser men får sällan ut så mycket i spelet. Mot Örgryte var han i konstant underläge mot ÖISaren Tagesson och lyckades inte med en enda dribbling. Det är dessutom längesedan han på riktigt bröt in i boxen för att avsluta med sin högerfot som han så ofta gjorde ifjol. Spelmässigt tror jag inte detta blir en stor förlust för ÖFK men vi kommer att sakna hans frisparksfot.
8
Gäst: Robert skrev | 12 Jun 2023 - 20:36
Med tanke på att han hade gått gratis om sex månader är alla pengar bra pengar. Jag gissar på max 500 000, mer än så är inte vanligt i superettan.
5
Gäst: Leif skrev | 12 Jun 2023 - 18:51
Vad vart övergångs summan, någon som vet?
2
Gäst: Markus skrev | 12 Jun 2023 - 17:30
Tråkigt men förståeligt utifrån pengasituationen (det är dock adjoumani på bilden)
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:16  
 

Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson

Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.

Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Dec 2022 - 15:09 Stefan Lundin i förbifarten
7 Dec 2022 - 22:23 Tack för julklappen - men vi har sett problemen i tre år...
7 Dec 2022 - 20:46 Klubbar i Norge intresserade av Malcolm Stolt
7 Dec 2022 - 20:45 Ge 19- årige talangen Yannick Adjoumani ett långt kontrakt
7 Dec 2022 - 18:30 Kristian Novak kan bli en riktigt pålitlig och viktig pjäs n
6 Dec 2022 - 06:54 Sandviken IF:s ordförande verkar ha hybris
5 Dec 2022 - 22:57 Det var vintern då tiden stod stilla
5 Dec 2022 - 21:16 Ett nytt och stabilare fotbollsår 2023.
5 Dec 2022 - 18:55 Spelordningen för Superettan klar - ÖFK möter GAIS hemma i f
5 Dec 2022 - 18:26 - Besvikelse för Svensk fotboll
5 Dec 2022 - 18:12 Licensnämndens ordförande, Richard Johnson om beslutet att b
5 Dec 2022 - 18:01 Ekonomiskt meriterade Tommy Holmgren ersätter Kjell Andersso
5 Dec 2022 - 16:34 Tom Pripps ord efter beslutet om att ÖFK är kvar i Supefrett
5 Dec 2022 - 14:06 Glädjejubel - ÖFK kvar i Superettan
3 Dec 2022 - 14:10 Vårens godbit - ÖFK möter allsvenska AIK på Jämtkraft Arena
3 Dec 2022 - 11:07 Mycket trist om ÖFK:s korta liv abrupt skulle avslutas, geno
2 Dec 2022 - 16:32 Maratontabell Superettan 2000-2022
1 Dec 2022 - 10:25 Arton spelare har spelat över hundra seriematcher för ÖFK -
30 Nov 2022 - 11:24 En summering av säsong 2022
29 Nov 2022 - 23:11 Före detta ÖFK- mittfältaren Isak Ssewankambo till IFK Norrk