meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

IDEELLT ARBETE SOM ORDFÖRANDE I ÖFK ÄR VIKTIGT, MEN KAN VARA EN EKONOMISK SINEKUR
av Haldo Jonsson
Publicerad 11 Dec 2024 - 20:41 Uppdaterad 11 Dec 2024 - 20:49

Anders Cederberg. Foto: Haldo Jonsson

Det finns olika insatser av en ordförande och styrelsemedlemmar i en ideell förening.

Att sitta på möten och besluta tar inte så mycket kraft, men att vara en arbetande ordförande eller styrelsemedlem kan vara mycket jobbigt och vara en ekonomisk sinekur.

Om vi tar ÖFK som exempel, så är det först och främst ett stort ansvar att ta på sig ordförandeposten i bolaget, eftersom ÖFK balanserar på branten till konkurs. Det är inte bara det. Det är även mycket annat att ta ställning till som kan vara svårt och om är arbetskrävande.

Det är bra gjort av nuvarande ordföranden Anders Cederberg.

I detta ansvar ligger även kravet att stärka ÖFK:s trovärdighet, så att sponsorerna finner det meningsfullt att satsa på ÖFK.

Den personliga balansgången kan ibland vara svår. Det finns en risk för att man tar på sig för mycket arbete och inte orkar distansen ut. Jag tror att Cederberg klarar det.

Arbetet som Cederberg och styrelsemedlemmarna i bolaget ska ägna sig åt, är bland mycket annat, att få in pengar från sponsorer. Det är ett tungt arbete som kräver sin man. Det har jag själv erfarenhet av, när jag var med i ÖFK:s föreningsstyrelse.

Jag tror det är viktigt att även styrelsen i föreningen måste ägna sig åt detta arbete, så viktigt är det i nuläget, med tanke på det stora underskottet som redovisats i budgeten

ÖFK har nu en sådan bolagsform, att de inte behöver ha någon vd för bolaget. Det är bra. Det har man haft i många år. Den tjänsten har varit relativt högavlönad och har tärt på ÖFK:s ekonomi.

En del tror att ordförföranden i bolaget Anders Cederberg är högavlönad. Tror man det så har man fel. Det är precis tvärt om.

Det kan i stället vara en ekonomisk sinekur. Arbetet kan inverka negativt på den personliga ekonomin, genom att det ideella arbetet tar tid av det ordinarie i anspråk.

Jag har hört att Cederberg redan nu har förlorat stora summor i arbetsinkomst, och så lär det fortsätta, om man kommer att ha kvar sin lidelse att åstadkomma förbättring för ÖFK.

Vi får hoppas att även andra i ÖFK och i styrelser dras med i hans vilja och entusiasm.

För att förenkla beslutsgången kan det ibland vara berättigat att Cederberg som ordförande, i inte alltför vidlyftiga ärenden fattar besluten själv istället för att dra det i långbänk vid sammanträden. Den erfarenheten har i varje fall jag, men det är en annan fråga.

Nu kör vi vidare!

 
 
8 Kommentarer:
Gäst: Sk skrev | 12 Dec 2024 - 13:15
Tack Cederberg för att du ställer upp för ÖFK
18
Gäst: DK skrev | 12 Dec 2024 - 11:06
Återigen påhopp och lögner om mannen som såg till att vi överhuvudtaget har en arena och ett elitlag. Sorgligt lågt att det får stå kvar.
19
Gäst: Tilo skrev | 12 Dec 2024 - 08:55
Cederberg är våran frälsare
4
Gäst: Tvivlande skrev | 12 Dec 2024 - 08:45
Har inte försäljningen kommit igång??? Har Öfk inget lärt sig? Det var ju det som man skyllde på tidigare. Stämmer det då är det sämre än någonsin.
6
Gäst: Tvivlande skrev | 12 Dec 2024 - 08:40
Att en ordförande ska ta beslut och köra sitt eget race är inget att rekommendera.
6
Gäst: Någon som vet skrev | 12 Dec 2024 - 08:39
Ryktet säger att det är turbulent inom ÖFK i dagsläget och att försäljningen inför nästa år inte ens är nära att kicka igång.
3
Gäst: Barca skrev | 11 Dec 2024 - 23:12
ndevalda. Detta oavsett om det är i idrottsförening (alla IF I Sverige är juridiskt demokratiska allmännyttiga ideella föreningar), idrotts utlägg kostnader i tjänsten.

Gäller att skilja på förtroendevalda och anställda och/eller verkställande organisation. Faktum är att de flesta inom svensk idrott verkar ideellt och betalar ofta även medlemsavgifter och verksamhetsavgifter.
Svensk idrotts rygggrad är de 800 000drn vaav dn stora majoriteten är ideella. Om de skulle avlönas för den tid de lägger ner med en fritidsledarlön skulle det kosta samhället 20 miljarder kronor. Detta är långt ifrån vad stat, landsting/region och kommun stöttar idrottsrörelsen med.
https://www.rf.se/idrott-i-samhallet/vardet-av-ideellt-arbete


En god marknadsgrpp plus nog skickliga penningindrivare (inte bara säljare) behövs. Ideela organisationer kan ha avlönade personer men sällan de förtroendevalda. De ska göra det som de gör av noblare och ädlare orsaker än pengar.

Pengar får de från annat håll som jobba, företagande, investeringar mm. Men inte från det ideella uppdraget.

En god styrelse ska vara bra på att rekryteraoch hitta rätt folk , bygga organisation, delegera mm. De ska inte inte göra annat än det. Det kan man lägga hur mycket tid som helst på.

Bygger man en nog bra organisation så ska man inte behöva göra annat o styrelsen än just bygga organisation rekrytera ledare och experter så.t utform den verkställande organisation så att de gör övrigt jobb med alla sina expertkunskap.

1
Gäst: Sanningen skrev | 11 Dec 2024 - 22:54
Det var samma för Tom Pripp. Han jobbade så mycket för ÖFKs bästa och fick inte ett öre för det. Och han fick mest skit för det, inte minst från han som orsakade det mest eländet för ÖFK, han som dessutom trots att han påstods vara ideell lyckades gynna sig själv både här och där…
16
 
Sök på fotbollz.se
   
  Trissvinnare mot Värnamo - Amar Begic  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:25  
 

iBilden: Amar Begic Foto:Micke Olofsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Väntat beslut om avstängning för Ali Suljic  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:53  
 

Ali Suljic. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | 5 Maj 2026 - 11:19  
   
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -  
  av Haldo Jonsson | 4 Maj 2026 - 18:55  
 

Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

Höga poäng för ÖFK:s spelare

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Nov 2022 - 23:18 ÖFK:s lagkapten Aly Keita
11 Nov 2022 - 21:06 Ett självförtroende in absurdum - hjälper eller stjälper?
11 Nov 2022 - 20:26 Falkenbergs FF vill gå på knock i kvalrysaren: '- Vi ska avg
11 Nov 2022 - 17:55 Över halvmiljonen till ÖFK genom Unibet Hemmaklubben
10 Nov 2022 - 23:54 Krysset i Falkenberg ska ÖFK se som en seger
10 Nov 2022 - 23:04 Matchreferat Gynnsamt läge inför matchen på söndag efter oavgjort på bort
10 Nov 2022 - 23:03 Var glad för oavgjort!
10 Nov 2022 - 22:53 -Vi får bara åka upp och slakta dem däruppe
10 Nov 2022 - 22:49 Intervju med Ludvig Fritzon strax efter matchen
10 Nov 2022 - 21:24 Matchens prestation
10 Nov 2022 - 21:21 Matchens överraskning
10 Nov 2022 - 17:48 Startelvan
10 Nov 2022 - 14:50 Tränaren i Falkenberg Christoffer Anderssons uttalar sig inf
10 Nov 2022 - 14:45 Regnskurar i dag i Falkenberg - Kan göra gräset halt och svå
10 Nov 2022 - 13:34 Regina Reif beundransvärd ÖFK- supporter - åker buss från Mü
9 Nov 2022 - 23:15 Har ÖFK ett Ess i rockärmen på torsdag?
9 Nov 2022 - 19:47 Stig-Åke Eklund avgår som ordförande i Östersunds FK Elitfot
9 Nov 2022 - 19:45 Tobias Karlsson, lagkapten i Falkenbergs FF
9 Nov 2022 - 15:04 Folk har fått smak på fotboll - mot publikrekord för i år på
8 Nov 2022 - 22:14 En vid kval sedelärande anekdot med en viss humor i