meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MATCHENS ÖVERRASKNING
av Lars Larsson Stockholm
Publicerad 30 Aug 2025 - 17:32 Uppdaterad 30 Aug 2025 - 21:17

Trisstvåan Rasmus Forsell. Foto. Thord- Eric Nilsson

En poäng mot serieledarna är helt ok.

Det positiva idag var framförallt både spelarnas och publikens energi.

Det negativa är den numerära publiksiffran: Jag vet sedan tidigare att det finns publikkapacitet. Var är de när laget så väl behöver dem. Givetvis inget ont om de som kom. Heders till dem.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Pman skrev | 31 Aug 2025 - 21:24
@Mats, du har naturligtvis rätt - det dräller av ihopköpta lag inom elitfotbollen - men oavsett det så skulle lokala förmågor dra mera publik. Men dom talanger som finns lokalt kommer sällan eller aldrig "till skott" här. Man tar hellre in långväga spelare på spekulation att utveckla dom för att senare kunna säljas istället för att utveckla lokala förmågor.

Givetvis önskar jag att dagens P16-lag fortsätter att gå framåt. Prognosen är dock att de spelare som uppmärksammas speciellt kommer ganska snart att välja andra lag söderut eller till och med utomlands - tidigare exempel på sådana finns. De vet att det inte får justa chanser om de blir kvar här. Några kommer spridas till lokala lag i olika serier. Några väljer att sluta helt med fotbollen.

Annars håller jag med. Det är kul att se olika ungdomslags matcher.
1
Gäst: Mats skrev | 31 Aug 2025 - 10:35
Vilka klubbar i allsvenskan eller superettan har lokal förankring?\r\nÖfk har en bra akademi på gång.\r\n3 spelare är på väg till landslags samling tittat på flera p16 matcher dom är jättebra många talanger finns där.\r\nBrukar vara på öfks träning ser aldrig någon tränare eller ledare från andra klubbar där som vill lära sig något nytt tyvärr.\r\nDom vill vara kvar i sin ankdamm.\r\nVill ni se lokal fotboll gå p Ifk 70 åskådare Ope if 25 åskådare.
2
Gäst: Pman skrev | 30 Aug 2025 - 22:33
Det finns ju inte någon lokal anknytning alls förutom föreningens namn. Varför är det då så konstigt med så lite folk på läktarna?

Det finns säkert många anledningar till det. Bland annat verkar det inte finnas intresse eller ork att diskutera sånt. Har man under 29 år inte lyckats få fram några lokala förmågor då och då som kan etablera sig i A-laget då är man beroende av att locka hit folk från all världens hörn. Frivilligt är det säkert bara ett fåtal som kommer.

Inget ont om spelarna som finns här. De flesta är duktiga och sympatiska, men lyckas man inte få dom att fungera som ett stabilt lag en längre tid, då hålls flyttcirkusen igång - ett ständigt kommande och gående ... Hur många bland en tilltänkt publik orkar engagera sig, hålla ut och betala?
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kort rapprt från träningen och några undringar över försvaret  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:50  
 

Arkivbild

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ Nordic United - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | 7 Jun 2026 - 20:29  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbolllz.se har tre medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  Nordic United - En jobbig motståndare som hugger på allt  
  av Haldo Jonsson | 7 Jun 2026 - 15:19  
 



Båda lagen i fin form och är statistiskt så jämna att det inte går att skilja dem åt. Det kan bli dagsformen som blir avgörande och vilket lag som först hittar flytet.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK har återfått Potterandan  
  av Haldo Jonsson | 4 Jun 2026 - 22:04  
 

Graham Potter. Foto Haldo Jonsson

Graham Potter har postiv inverkan på ÖFK även i dag

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
14 Dec 2022 - 15:11 En glad och viktig nyhet - Malcolm Stolt blir kvar i ÖFK i m
13 Dec 2022 - 16:50 Viktigt beslut - mittbacken Kristian Novak kvar i ÖFK
12 Dec 2022 - 16:01 Grattis Nya ÖFK!
11 Dec 2022 - 22:49 Vad händer om Erick Brendon blir skadad?
10 Dec 2022 - 13:28 Idé om försäljning av årskort.
9 Dec 2022 - 11:37 ÖFK flyttar kansliet till Jämtkraft Arena
8 Dec 2022 - 22:06 Ett stort fan om ÖFK
8 Dec 2022 - 15:09 Stefan Lundin i förbifarten
7 Dec 2022 - 22:23 Tack för julklappen - men vi har sett problemen i tre år...
7 Dec 2022 - 20:46 Klubbar i Norge intresserade av Malcolm Stolt
7 Dec 2022 - 20:45 Ge 19- årige talangen Yannick Adjoumani ett långt kontrakt
7 Dec 2022 - 18:30 Kristian Novak kan bli en riktigt pålitlig och viktig pjäs n
6 Dec 2022 - 06:54 Sandviken IF:s ordförande verkar ha hybris
5 Dec 2022 - 22:57 Det var vintern då tiden stod stilla
5 Dec 2022 - 21:16 Ett nytt och stabilare fotbollsår 2023.
5 Dec 2022 - 18:55 Spelordningen för Superettan klar - ÖFK möter GAIS hemma i f
5 Dec 2022 - 18:26 - Besvikelse för Svensk fotboll
5 Dec 2022 - 18:12 Licensnämndens ordförande, Richard Johnson om beslutet att b
5 Dec 2022 - 18:01 Ekonomiskt meriterade Tommy Holmgren ersätter Kjell Andersso
5 Dec 2022 - 16:34 Tom Pripps ord efter beslutet om att ÖFK är kvar i Supefrett