meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NU VÄNTAR ÅTERIGEN EN MATCH PÅ LIV OCH DÖD
av Martin Nylander
Publicerad 21 Sep 2025 - 11:39 

Efter en skön och efterlängtad seger mot Umeå FC väntar nu återigen en match på liv och död mot Utsiktens BK, ett lag som just nu ligger två poäng bakom ÖFK på kvalplats.

Skönt för laget och supportrarna med en stabil insats och vinst mot Umeå FC (UFC). På förhand skrev jag att UFC inte har kvaliteerna att vara i superettan och den insikten tycker jag förstärktes med hur matchen såg ut. Enda plumpen denna helg var att Utsiktens BK tvålade till Landskrona med hela 4-0 och därmed återställde avståndet till två poäng upp till ÖFK.

På torsdag väntar en ny måstematch på "liv och död" hemma mot just Utsiktens BK. Här möter ÖFK ett lag med betydligt bättre kvalitet än UFC. Med det sagt behöver ÖFK snäppa upp sitt spel jämfört med matchen mot UFC. Det står väldigt mycket på spel för båda lagen. Med endast sju matcher kvar av serien har ÖFK möjlighet att rycka ifrån Utsikten. En vinst mot Utsikten hävdar jag är nödvändig för att eventuellt undvika kval då ÖFK har en i mina ögon svårare säsongsavslutning än Utsiktensom just nu ligger på kvalplats.

Vad har då ÖFK att vänta av Bosko Orovic Utsikten? På hemmaplan spelar Utsikten nästan alltid enligt en 3-4-3 formation medan man borta har börjat skruva en del på hur man formerar sig. Mot slutet, på bortaplan, spelar man med en fyrbackslinje och 4-4-2 formation. Sedan har ju Bosko Orovic en tydlig grundsyn, stort bollinnehav och hårt jobb i försvarsspelet. Här kommer det inte att bli några överraskningar mot ÖFK, med det sagt krävs att ÖFK är disciplinerade i försvarsspelet. Förutom en hårt jobbande motståndare kommer ÖFK ställas inför snabba omställningar mot sig, vidare en motståndare som är snabba på att komma till avslut.

I matcher där Utsikten presterat sämre har motståndarna lyckats med sin höga press, främst offensivt, vilket Utsikten haft svårt att hantera. Det är därmed viktigt för ÖFK att sätta presspelet, offensivt som defensivt, samtidigt som det kommer att krävas ett hårt jobb under hela matchen.

Inför matchen mot Umeå skrev jag att vi ville se ett ÖFK som var bäst när det gällde, det gäller också i högsta grad mot Utsikten. Hoppas nu också att vi får se ett ÖFK som kan göra flera bra insatser på raken.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Don Flatte skrev | 23 Sep 2025 - 13:07
Kör med samma presspel som första 69 minuterna i förra matchen.\r\nAnvänd båda kanterna med mycket löpning så kommer kiken dra på sig många varningar .\r\nVi syns på arenan .
2
Gäst: Funderaren skrev | 21 Sep 2025 - 22:52
Det gäller att glömma vad som händer vid seger eller förlust.
Fokus är att alla gör jobbet .
0
Gäst: Jens Jämte skrev | 21 Sep 2025 - 15:09
"På liv och död". Inte undra på att det krigas här i världen. 👇👇👇 Två "konkurs"hotade lag, som möts i en fotbollsmatch, inte värre än så.
6
 
Sök på fotbollz.se
   
  Det var ÖFK- folk överallt - ja överallt  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:57  
 

ÖFK-folket på NP3 Arena. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:23  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards matchens spelare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 22:21  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Bråk på läkaren på NP3 Arena  
  av Haldo Jonsson | 28 Jun 2026 - 12:04  
 

-Jag fick ett hårt slag på näsan så blodet rann, det säger ÖFK- supportern Stig Magnusson t.v till fotbollz.se. Han såg matchen tillsammans med sin kompis och arbetskamrat Nicke Bergman. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Jan 2023 - 22:06 Vägen fram till bildandet av Östersunds Fotbollsklubb (ÖFK)
27 Jan 2023 - 14:54 Detta var början till ett elitlag i fotboll i Östersund - Fo
27 Jan 2023 - 14:07 Mittfältaren Albin Sporrong till ÖFK?
26 Jan 2023 - 10:42 Det verkar som det inte blir ÖFK för provspelande Oliver Sto
26 Jan 2023 - 10:18 Tråkiga nyheter om ÖFK- vännen och gentlemannen Ian Burchnal
25 Jan 2023 - 11:04 ÖFK om fem år?
25 Jan 2023 - 10:07 BUSSRESA TILL SUNDSVALL MED FALKARNA
23 Jan 2023 - 21:48 Ny samarbetspartner för fotbollz.se - det blir Hos Andreas
21 Jan 2023 - 22:54 Sista träningen före avresan till Turkiet - diverse händelse
21 Jan 2023 - 22:40 Före detta ÖFK-backen Ronald Mukiibi går till ÖFK- konkurren
20 Jan 2023 - 18:51 Att skicka två unga endast fransktalande ÖFK-are till Turkis
20 Jan 2023 - 17:50 Fem snabba till Kevin Jablinski om skadan - 'jag vet inte om
20 Jan 2023 - 11:20 Två döda när Revan Amin blev cupmästare i Irak
19 Jan 2023 - 21:38 Brwa Nouri en ersättare?
19 Jan 2023 - 20:14 Ny träningsmatch klar - Starkt motstånd
19 Jan 2023 - 08:34 Har ÖFK kunskap om marknadsföring och sälj?
18 Jan 2023 - 23:18 Temperaturen inför säsongen har börjar höjas och suget finns
17 Jan 2023 - 10:13 ÖFK får konkurrens om en godbit - Oliver Stojanovic Fredin
16 Jan 2023 - 22:46 Oscar Ljungblom har slutat - ÖFK söker ny fystränare och ass
15 Jan 2023 - 17:48 Sam Mensiro mot ny karriär? - har varit på kurs