meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NU GÄLLER DET
av Per Lagerbäck
Publicerad 25 Okt 2024 - 13:13 Uppdaterad 25 Okt 2024 - 13:32

Nu väntar säsongens tre sista matcher för ÖFK. Hoppas jag.

ÖFK gjorde en rejäl uppryckning mot Landskrona. Inte för att man dominerade matchen, utan för att man trots visst underläge i spel skapade fler chanser än bortalaget och ändå lyckades vara hyfsat disciplinerade i försvaret. Plötsligt såg man flera snabba vändningar och försök att anfalla innan skyttegravar grävts av motståndarna. Några snabba bolltransporter skedde också, men där kan det fortsatt bli mycket bättre. Men främst var kampandan synlig i nästan alla sammanhang, och man hängde inte med huvudet efter den onödiga kvitteringen heller.

Jag fortsätter att med viss envishet hävda att ÖFK har en trupp för en placering på övre halvan, men av någon anledning har det inte varit harmoniskt i truppen. Därför var det så fantastiskt roligt att se allas engagemang under och efter matchen senast. Det är kanske det som ger mig tillräckligt hopp för att tippa att ÖFK ska slippa att kvala sig kvar. Men engagemanget är absolut nödvändigt. Och risken finns naturligtvis fortfarande för en näst sista plats i serien, och direkt nedflyttning. Och kval mot Falkenberg, Lund, Umeå, Stockholm Inter eller Nordic United är inget jag ser fram emot. Trots, eller beroende på, att det kan bli oerhört spännande.

Vi ser på resultaten att de flesta bottenlag tar oväntade poäng, så ingenting kommer gratis. Det är jobb och mod framåt som gäller. Samt naturligtvis disciplin i det defensiva spelet. Dessutom önskar jag att de snåla passningarna i och strax utanför eget straffområde helt upphör tills kontraktet är säkrat. Det är ok att skicka bollen långt om man inte är helt säker på att man kan slå en säker passning.

För min del skulle jag absolut välja spelare där jag var säker på inställningen och beredskapen för full uppoffring den aktuella dagen för en startplats. Motståndarna ska inte få vara ifred nästan någon gång, och springer man sig alltför trött så finns det ett stort antal spelare som är sugna på att komma in på plan och visa att man är värd chansen att starta nästa match.

Kör hårt ÖFK! Jag tror faktiskt på er!

PS I värsta fall kommer jag alltså att se fram emot fler matcher denna säsong. Alltså inför sista matchen, om det blir högst en poäng i de båda närmast kommande matcherna i Göteborg. DS

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 25 Okt 2024 - 18:43
Inget nytt, Powell har inte varit någon succé någonstans. Tyvärr så har Öfk haft utan undantag mindre bra tränare efter Graham Potter som är i en klass för sig. Efter Potter har det varit dåligt.
0
Gäst: Robert skrev | 25 Okt 2024 - 16:15
Jag har under hösten konstaterat att Powel troligtvis var rätt begränsad som tränare. När han hade rätt spelar funkade det, men han hade ingen plan B. Varför fortsatte han med samma spelare om och om igen trots både dåligt spel och resultat?

Han byggde spelet väldigt mycket på att ha löpvilliga och snabba ytteranfallare och när vi i år inte längre hade det på samma sätt så blev det klart sämre anfallsspel.

När han sedan dessutom verkat ha gett instruktioner till Adjoumani att säkra mera hemmåt i åt så blev det för få löpningar i laget.

Nu när vi spelar med Marklund, Ordonez, Hopcut och Musolitin så har vi mera rörelse utan boll och får bättre spel.
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:26  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har två medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  Om ÖFK:s startelva  
  av Rutte | Igår - 15:18  
 

Fotbollz.se gör ibland artiklar hämtade från forumet. Detta är en sådan artikel.

 
  Läs mer...  
 


 
  I går kunde vi glädjas åt tre före detta ÖFK:are  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:22  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Räkna med en jämnt och oviss match mot Öster på lördag  
  av Haldo Jonsson | 22 Apr 2026 - 21:13  
 

Bild från matcen 2024 mellan ÖFK och Öster på Jämtkraft Arena. Matchen slutade 0-0. Foto Thord - Eric Nilsson

Vi får fortsättningen inrikta oss att få se mer av att det blir mål fasta situationer som frisparkar, långa inkast och hörnor.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
31 Okt 2022 - 22:59 ÖFK avser inte att anmäla Norrby till Fotbollsförbundet
31 Okt 2022 - 22:37 Mot publikrekord på lördag
31 Okt 2022 - 10:30 Chovanie Amatkarijo vann Trissen denna säsong
30 Okt 2022 - 10:13 Norrby bytte in obehörig spelare - anmält till SvFF:s tävlin
30 Okt 2022 - 10:12 Som sagt - vi ger oss aldrig...
30 Okt 2022 - 10:11 Matchreferat Mansour Sinyan matchhjälte mot Utsikten med akrobatiskt mål
29 Okt 2022 - 21:59 I dag blev det klart - Falkenbergs FF går till kval
29 Okt 2022 - 18:11 Allt lever
29 Okt 2022 - 17:38 Matchens prestation
29 Okt 2022 - 17:34 Matchens överraskning
29 Okt 2022 - 14:04 Startelvan
28 Okt 2022 - 22:10 Inför matchen: Utsikten - ÖFK
28 Okt 2022 - 18:41 Det har knappast kunnat se bättre ut
28 Okt 2022 - 15:37 Följ Utsikten BK - ÖFK genom fotbollz.se
27 Okt 2022 - 21:16 Smått & gott inför slutspurten
26 Okt 2022 - 21:22 Utsikten har svagheter- ÖFK utnyttja dem!
26 Okt 2022 - 21:12 Carola Häggqvists uttalande som sakkunnig i fotboll efter su
24 Okt 2022 - 22:44 Norrbys tränare undvek frågan om mötet med ÖFK
24 Okt 2022 - 10:43 Ludvig Fritzon har hittat storformen - blev trissvinnare för
22 Okt 2022 - 22:47 ÖFK studsade tillbaka när man uppträdde som ett fotbollslag
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst