meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NU GÄLLER DET
av Per Lagerbäck
Publicerad 25 Okt 2024 - 13:13 Uppdaterad 25 Okt 2024 - 13:32

Nu väntar säsongens tre sista matcher för ÖFK. Hoppas jag.

ÖFK gjorde en rejäl uppryckning mot Landskrona. Inte för att man dominerade matchen, utan för att man trots visst underläge i spel skapade fler chanser än bortalaget och ändå lyckades vara hyfsat disciplinerade i försvaret. Plötsligt såg man flera snabba vändningar och försök att anfalla innan skyttegravar grävts av motståndarna. Några snabba bolltransporter skedde också, men där kan det fortsatt bli mycket bättre. Men främst var kampandan synlig i nästan alla sammanhang, och man hängde inte med huvudet efter den onödiga kvitteringen heller.

Jag fortsätter att med viss envishet hävda att ÖFK har en trupp för en placering på övre halvan, men av någon anledning har det inte varit harmoniskt i truppen. Därför var det så fantastiskt roligt att se allas engagemang under och efter matchen senast. Det är kanske det som ger mig tillräckligt hopp för att tippa att ÖFK ska slippa att kvala sig kvar. Men engagemanget är absolut nödvändigt. Och risken finns naturligtvis fortfarande för en näst sista plats i serien, och direkt nedflyttning. Och kval mot Falkenberg, Lund, Umeå, Stockholm Inter eller Nordic United är inget jag ser fram emot. Trots, eller beroende på, att det kan bli oerhört spännande.

Vi ser på resultaten att de flesta bottenlag tar oväntade poäng, så ingenting kommer gratis. Det är jobb och mod framåt som gäller. Samt naturligtvis disciplin i det defensiva spelet. Dessutom önskar jag att de snåla passningarna i och strax utanför eget straffområde helt upphör tills kontraktet är säkrat. Det är ok att skicka bollen långt om man inte är helt säker på att man kan slå en säker passning.

För min del skulle jag absolut välja spelare där jag var säker på inställningen och beredskapen för full uppoffring den aktuella dagen för en startplats. Motståndarna ska inte få vara ifred nästan någon gång, och springer man sig alltför trött så finns det ett stort antal spelare som är sugna på att komma in på plan och visa att man är värd chansen att starta nästa match.

Kör hårt ÖFK! Jag tror faktiskt på er!

PS I värsta fall kommer jag alltså att se fram emot fler matcher denna säsong. Alltså inför sista matchen, om det blir högst en poäng i de båda närmast kommande matcherna i Göteborg. DS

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 25 Okt 2024 - 18:43
Inget nytt, Powell har inte varit någon succé någonstans. Tyvärr så har Öfk haft utan undantag mindre bra tränare efter Graham Potter som är i en klass för sig. Efter Potter har det varit dåligt.
0
Gäst: Robert skrev | 25 Okt 2024 - 16:15
Jag har under hösten konstaterat att Powel troligtvis var rätt begränsad som tränare. När han hade rätt spelar funkade det, men han hade ingen plan B. Varför fortsatte han med samma spelare om och om igen trots både dåligt spel och resultat?

Han byggde spelet väldigt mycket på att ha löpvilliga och snabba ytteranfallare och när vi i år inte längre hade det på samma sätt så blev det klart sämre anfallsspel.

När han sedan dessutom verkat ha gett instruktioner till Adjoumani att säkra mera hemmåt i åt så blev det för få löpningar i laget.

Nu när vi spelar med Marklund, Ordonez, Hopcut och Musolitin så har vi mera rörelse utan boll och får bättre spel.
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Melker Uppenberg från Elfsborgs IF - ny målvakt i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:46  
   
  Läs mer...  
 


 
  Anfallare från Norge ny forward i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 15 Jan 2026 - 21:38  
 

Abel Stensrud. Foto. Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget  
  av Martin Nylander | 15 Jan 2026 - 15:28  
 

ÖFK spelare Osman Haroum Abdelrahman är uttagen till P16/10-landslagets januariläger på Bosön den 27-29 Januari, Grattis!

 
  Läs mer...  
 


 
  Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första trängningen  
  av Haldo Jonsson | 15 Jan 2026 - 13:28  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Aug 2025 - 19:21 Följ Norrlandsderbyt mellan ÖFK och GIF Sundsvall via fotbol
15 Aug 2025 - 18:56 ÖFK lånar målvakt från Degerfors
15 Aug 2025 - 15:49 Intervju med f.d. ÖFK- spelaren Bobo Sollander om sin tid i
15 Aug 2025 - 11:56 Hett Norrlandsderby - Det är nu ÖFK ska visa klassen och vin
11 Aug 2025 - 19:32 Finns det anledning att vara orolig?
11 Aug 2025 - 11:05 Två gamla mittbackar från ÖFK hjälpte AIK att hålla nollan i
10 Aug 2025 - 20:40 Jabir Abdihakim Ali - Triisvinnare i sin andra start
10 Aug 2025 - 19:43 Chovanie Amatkarijo - poängbäst av ÖFK:s spelare mot Landskr
10 Aug 2025 - 13:01 Tankar om ÖFK
9 Aug 2025 - 18:11 Matchreferat ÖFK ett nummer för lite idag
9 Aug 2025 - 17:45 Matchens prestation
9 Aug 2025 - 17:17 Matchens överraskning
9 Aug 2025 - 17:00 Kan ÖFK inte bättre?
9 Aug 2025 - 14:08 Startelvan i eftermiddag
8 Aug 2025 - 17:37 Allt känns bra -men några frågetecken - rapport från träning
8 Aug 2025 - 17:32 Jamie Hopcutt uttagen i veckans lag i Superettan
7 Aug 2025 - 22:35 Lång skadelista i Landskrona
7 Aug 2025 - 21:12 Följ Landskrona - ÖFK via fotbollz.se
7 Aug 2025 - 14:57 Björn Hamberg juniortränare i Brighton
7 Aug 2025 - 13:43 Ny mittback klar för ÖFK
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst