meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

GRYM FÖRLUST
av Per Lagerbäck
Publicerad 10 Jul 2023 - 21:33 

ÖFK gör en riktigt stark första halvlek, åtminstone defensivt. I andra tacklar man av lite, och varför Kabuye togs ut är för mig en gåta, trots varningen, då han är den enda som skapar osäkerhet hos hemmalaget.

Jag känner mig väldigt nöjd med första halvlek, då ÖFK har en riktigt bra press på Helsingborg och vårdar bollen långa stunder. Jag tycker faktiskt att ÖFK är det klart bättre laget, med undantaget förmågan att skapa riktiga chanser framåt. Kabuye väldigt ensam när det gäller att skapa oreda framåt, nu när Amatkarijo lämnat. Mills gör i princip allt rätt och Rask känns hur säker som helst.

Även andra halvlek startar ganska bra, men det känns som att hela laget tar ett halvt steg bakåt, och även om inte Helsingborg skapar särskilt mycket mer än i första så är det dom som skapar chanserna. Kabuye åker på ÖFK:s första varning, men jag tycker när bytet sker definitivt att han ändå skulle vara kvar på planen. Han hade inte på något sätt spelat riskfyllt för ytterligare varningar.

Att sedan till slut det är Rask som oturligt touchar in baklängesmålet känns väldigt orättvist för honom, då han gjort en kanonmatch så långt. Det går inte att säga att hemmasegern är helt orättvist, sett till chanserna, men i övrigt anser jag att ÖFK visar att man definitivt håller minst samma klass.

Det jag tycker att spelare och ledare ändå ska ta med sig är att det inte varit en enda match i år där laget fallit samman, vilket skedde många gåner förra året. Därmed har man en "extra" poäng i målskillnaden, om det skulle vara så illa att det blir kamp om att slippa de nedre strecken. Dock har laget sådana kvalitéer så att det inte ska behöva bli aktuellt.

Nu kommer jag dock att tjata mer om offensiven än defensiven ett tag, då förlusten av Amatkarijo kan orsaka ett ganska statiskt anfallsspel. ÖFK ska absolut inte bli för lätta att läsa. Jag tänker att Kabuye kommer att bli en väldigt viktig offensiv spelare, och jag ser även Adjoumani hellre ett steg längre fram. Vad gäller Adjoumani är han just väldigt svårläst, törs ta oväntade beslut och kan därmed vara en joker framåt. Då han dessutom fallit tillbaka i en del ganska huvudlösa aktioner bakåt stärker detta min åsikt. Vilken av Stolt eller Karlsson-Grach som oftast ska starta lämnar jag att ta ställning till.

Betygen ikväll:

Mills 5 - Gör en närmast prickfri insats. Även med fötterna.

Rask 4 - Hade fått en femma även han, om han lyckats hantera en enda boll på ett mer funktionellt sätt.

Ghanoum 4 - Även han alltmer stabil. Dock lite för vågade bollförflyttningar ibland.

Weilid 3 - Enligt mig en stark trea. Väntar fortfarande på säkrare inlägg.

Adjoumani 3 - Här istället en svag trea, då han alltför ofta orsakar möjligheter för motståndarna.

Sinyan 3 - Längtar till att han ska komma tillbaka till formen före sin avstängning, då han var lagets bäste i många matcher. Hamnar i trångmål lite för lätt och verkar lite ha tappat självförtroendet.

Brendon 4 - Gör faktiskt en mindre bra första halvlek, men visar sedan hur viktig han är, men det är i första speluppbyggnaden. Sedan måste han ha mer hjälp av medspelarna i att ge honom spelalternativ.

Kabuye 4 - En stark fyra. Jobbar även riktigt bra defensivt. Jag hoppas innerligt att han får fortsatt förtroende efter Landskronamatchen, då han väl är avstängd.

Zekovic 3 - En svag trea, då jag förväntar mig mer kamp av honom, och att han något lite utnyttjar sin storlek. Men dock ett steg framåt jämfört med vad jag sett tidigare.

Österholm 4 - En kanoninstats i första halvlek, men tappar ganska mycket i andra. Möjligen trötthet, då han jobbat oerhört. Den spelare som enligt mig tagit flest kliv framåt sedan förra säsongen. Given startspelare.

Stolt 2 - Visst jobbar och sliter han, men det är ingen spelare som det ännu byggs ett anfall kring. Han behöver för att komma till sin rätt några fyndiga och snabba spelare som kan sätta honom i lägen som avslutare. Två mål hittills under säsongen är för klent med den speltid han haft.

Karlsson-Grach 2 - Inte något succéinhopp ikväll.

Johnsson 2 - Inte heller något bra inhopp. Men vi såg i våras vad som finns där.

Nu är det som sagt viktigt att inte tappa modet, utan istället bygga själförtroende. Inställningen finns där, och defensivt såg det som sagt bra ut länge. ÖFK har fortfarande inte förlorat en enda match med fler än ett mål, och har visat att man kan ta poäng av vilket lag som helst i Superettan.

 
 
11 Kommentarer:
Gäst: TJ73 skrev | 14 Jul 2023 - 10:19
Hej! Matchen mot Helsingborg blev åter en besvikelse. Det finns tre spelare i ÖFK som så fort de får bollen måste dribbla, med många bolltapp som följd. ÖFK borde försöka få till ett spel med en till två touch, mer rörelse och ett snabbare spel. Sedan är det tungt att vara en anfallare på topp, som skall stångas med många gånger ojusta backar, Det blir inte mycket till anfallsspel. Tanken är god att spela på höger ytterkant ofta, men då måste det bli mer kvalitet på inspelen, i boxen. Till sist upp med bollen till motståndarens planhalva vid utsparkar. Det är roligt med ÖFK, jag hoppas att man kan få till en förändring till det bättre.
0
Gäst: Bill Valentine skrev | 12 Jul 2023 - 17:07
Jag har en kompis som säger att @Bossen och @observant är väldigt initierade i ämnet
Han, kompisen, undrar också om de har någon position i idrottslivet här i Jämtland?
Han , kompisen, är i alla fall imponerad av deras kunskap
1
Gäst: Bill Valentine skrev | 12 Jul 2023 - 17:07
Jag har en kompis som säger att @Bossen och @observant är väldigt initierade i ämnet
Han, kompisen, undrar också om de har någon position i idrottslivet här i Jämtland?
Han , kompisen, är i alla fall imponerad av deras kunskap
0
Gäst: Robert skrev | 11 Jul 2023 - 21:42
Jag håller med om de flesta betyg men skulle nog sånt Rask ett steg till pga självmålet.
3
Gäst: Bossen skrev | 11 Jul 2023 - 12:03
Fyfan vad dålig koll ni har. Betygsätter spelare på helt fel sätt. Österholm max en 2. Även brendon borde inte ha högre än en 3a. Sen kan man inte ge Rask en 4a efter det där bedrövliga misstaget. Kolla om matchen….
3
Gäst: Jamt skrev | 11 Jul 2023 - 04:27
Tycker det var en bedrövlig första halvlek där man satt med hjärtat i halsgropen hela tiden, Ghanoum väldigt vårdslös med bollen och gjorde en av sina sämre insatser. Weilid kommer till inlägg men lyckas aldrig träffa rätt med dessa. Ett avslut på mål och det var en misslyckad nick som inte vållar några som helst problem för motståndarmålvakten,
Krävs bättring för att det ska bli några poäng på lördag.
5
Gäst: Jamt skrev | 11 Jul 2023 - 04:27
Tycker det var en bedrövlig första halvlek där man satt med hjärtat i halsgropen hela tiden, Ghanoum väldigt vårdslös med bollen och gjorde en av sina sämre insatser. Weilid kommer till inlägg men lyckas aldrig träffa rätt med dessa. Ett avslut på mål och det var en misslyckad nick som inte vållar några som helst problem för motståndarmålvakten,
Krävs bättring för att det ska bli några poäng på lördag.
9
Gäst: Per Lagerbäck skrev | 10 Jul 2023 - 22:49
Sällan jag kommenterar under egen krönika, men jag blir tydligt nyfiken på om Lars O menar att alla betyg var otroliga, eller bara vissa, och i så fall vilka. Jag är t o m osäker på om det är de högre eller lägre betygen som mest åsyftas. Detta så att jag endera får ta till mig, eller möjligen må utveckla mina tankar. Jag utgår dock från att vi såg samma match.
10
Gäst: Acker P skrev | 10 Jul 2023 - 22:32
Som vanligt bra skrivet av Lagerbäck. Alltid kloka synpunkter och bra poängbedömning
4
Gäst: observant skrev | 10 Jul 2023 - 22:06
Ställer mig följande fråga : Vad är det Powell ser hos Stolt som inte jag ser ?
2
Gäst: Lars O skrev | 10 Jul 2023 - 21:55
Såg vi samma match? Helt otroliga betygsättningar
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Detta är åtta unga spelare som vi kommer att få se mycket av och glädjas åt nu och i framtiden.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:33  
 

Abodi Quasem. Foto Thord-Erik Nilsson

ÖFK har gjort det rätta. De satsar på unga spelare som utbildas, tränas och spelar tillsammans med mera rutinerade.

 
  Läs mer...  
 


 
  Debattartikel om VAR  
  av Tord Andersson | 26 Maj 2026 - 16:34  
 

Fotbollz.se gör ibland en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är ett sådand inlägg. Det var et par veckor sedan inlägget skrevs i forumet, men det finns anledning att lägga ut det nu.

 
  Läs mer...  
 


 
  Abodi Quasem Trissvinnare mot Oddevold  
  av Haldo Jonsson | 25 Maj 2026 - 12:35  
 

Abodi Quasem Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

v

 
  Läs mer...  
 


 
  Sunday anyanwu fick högsta poängen för öfk mot oddevold  
  av Haldo Jonsson | 24 Maj 2026 - 18:09  
 

Sunday Anyanwu Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
3 Nov 2022 - 20:47 Publikintresset som i fornstora dar
3 Nov 2022 - 20:00 Matchtider för kvalet till Superettan klara.- kvalfeber i Fa
3 Nov 2022 - 11:02 Dom i Norrbyfallet - Inget poängavdrag för Norrby
2 Nov 2022 - 13:52 Visst har Norrby svagheter som ÖFK kan utnyttja, men räkna m
1 Nov 2022 - 11:06 Vändning i Norrbyfallet - Dalkurd har anmält
31 Okt 2022 - 22:59 ÖFK avser inte att anmäla Norrby till Fotbollsförbundet
31 Okt 2022 - 22:37 Mot publikrekord på lördag
31 Okt 2022 - 10:30 Chovanie Amatkarijo vann Trissen denna säsong
30 Okt 2022 - 10:13 Norrby bytte in obehörig spelare - anmält till SvFF:s tävlin
30 Okt 2022 - 10:12 Som sagt - vi ger oss aldrig...
30 Okt 2022 - 10:11 Matchreferat Mansour Sinyan matchhjälte mot Utsikten med akrobatiskt mål
29 Okt 2022 - 21:59 I dag blev det klart - Falkenbergs FF går till kval
29 Okt 2022 - 18:11 Allt lever
29 Okt 2022 - 17:38 Matchens prestation
29 Okt 2022 - 17:34 Matchens överraskning
29 Okt 2022 - 14:04 Startelvan
28 Okt 2022 - 22:10 Inför matchen: Utsikten - ÖFK
28 Okt 2022 - 18:41 Det har knappast kunnat se bättre ut
28 Okt 2022 - 15:37 Följ Utsikten BK - ÖFK genom fotbollz.se
27 Okt 2022 - 21:16 Smått & gott inför slutspurten