meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

LITE FUNDERINGAR
av Per Lagerbäck
Publicerad 30 Mar 2025 - 13:23 

Några stilla funderingar innan seriestart

Jag hade tänkt skriva några rader redan i fredags, men kom av mig lite då det visade sig att min käre "krönikekollega" Agne Svärd skrivit en tämligen skarp krönika. Jag hade förberett lite ifrågasättande, dock inte riktigt på samma nivå. Nu vill jag dock skriva några rader ändå FÖRE första matchen, så att jag inte efteråt utan synlig täckning skulle skriva att det var så jag tänkte mig att det skulle bli.


Jag vill verkligen att det ska fungera som nye tränare Livani önskar, men av det jag sett hittills har det inte sett så lovande ut som jag hoppats. Det jag dock är mest orolig för är att det, om möjligt, kommer att bli ännu enklare att läsa ÖFK denna säsong, men hoppas att jag har ordentligt fel. Man lyckades ju totalt överraska allsvenska Degerfors i den tidiga träningsmatchen, med det för dem helt nya spelet, och det var väl antagligen ÖFK:s bästa match under försäsongen. Men överraskningseffekten avtog sedan relativt snabbt, och det finns tecken på att det mycket tydliga spelsystem Livani önskar sjösätta kräver såväl ork som kraft och spelsinne på en rejält hög nivå. Jag må erkänna att jag nog bara sett runt en tredjedel av speltiden i år, så jag har inte så mycket på fötterna när jag säger att det defensiva spelet hittills ofta sett osynkroniserat ut och blicken för att hitta längre bollar inte verkar att prioriteras, samt att det kan kännas så att spelsystemet blir viktigare än vilket lag man möter. En riktigt bra matchledare ska kunna vrida på sin spelidé så att den funkar i just den aktuella matchen.


Jag köper helt att resultaten i träningsmatcher inte är särskilt viktiga, men definitivt inte heller oviktiga. Bra resultat skapar alltid ett visst självförtroende och det är lättare att ha positiva saker med sig att utgå ifrån. Därför blir seriestarten ännu viktigare, och det gäller att få med sig både väntade och oväntade poäng i början. Kan vara positivt att starta väldigt otippat borta mot Trelleborg, och jag lovar att jag inte finns på plats detta år. Beroende på att ÖFK:s båda senaste matcher i södra Skåne sammanfallit med andra privata planer har jag sett två nesliga och onödiga 0- 1-förluster på Vångavallen. Nu är det fritt fram att utan mig på plats överraska med minst en poäng. Jag har tippat 1- 1 på Hos Andreas-tipset.


Jo, för att återgå till ÖFK:s spelsystem önskar jag som tidigare att det ska finnas inbyggt en variation i uppspelsfasen och hur man tar sig vidare över mittfältet. Följer man en alltför utstakad väg kommer nog tyvärr inte ÖFK att räcka särskilt långt denna säsong. Sedan måste de ibland direkt taffliga besluten längst bak försvinna, när ÖFK vunnit bollen eller fått inspark resp inkast nära eget mål. Jag vill också se fler bolltransporter med fart ut från egen planhalva, så att inte motståndarna endera i lugn och ro hinner omgruppera sig defensivt, eller sätta en intensiv press mot duttandet runt eget straffområde.


Men, det finns dock en hel del positiva tecken också, som snabbare passningsspel, mer tiggande av boll och mer intensivt löpande, både offensivt och defensivt. Många av spelarna visar också en rejäl inställning, men det glappar över tid och mellan individer. En ökad träningsdos är bra på sikt, men kan skapa problem i början, vilket tydligen bl a redan visat sig med ett antal skadekänningar.


Utifrån det jag sett och hört hittills är jag lite rädd att ÖFK får jobba för att hålla undan för de nedre strecken, men med en bra start kan det bli helt andra förutsättningar. Det ska vara möjligt att kunna se mer uppåt om Livani och spelarna hittar sätt att visa stort mod och samhörighet, men absolut inte vara dumdristiga.


Sedan må jag avsluta med att djupt tacka Transferintressenterna för deras ihärdiga jobb att stötta ÖFK, och det är verkligen rimligt att de därmed också får större insyn i och påverkan på verksamheten. Vad jag förstår finns det absolut inte heller någon risk för att pengarnas härkomst ska behövas ifrågasättas, vilket är oerhört viktigt för ÖFK:s framtid, som förhoppningsvis successivt ska bli allt bättre.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - Värnamo 3-0 i halvtid  
  Idag - 13:19  
 

Matchen pågår

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan mot IFK Värnamo på söndag  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:07  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Sunday Anyanwu, Hugo Azzi, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Curtis Edwards

 
  Läs mer...  
 


 
  Rapport från träningen - inre mittfältet kan man förändra  
  av Haldo Jonsson | 1 Maj 2026 - 22:55  
 

Arkivbild

 
  Läs mer...  
 


 
  Vi vet att IFK Värnamo är ett dåligt bortalag - det kan få följder  
  av Haldo Jonsson | 1 Maj 2026 - 10:23  
 

Några iakttagelser inför matchen mot Värnamo på söndag

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Okt 2022 - 07:50 Inför matchen: ÖFK - AFC Eskilstuna
8 Okt 2022 - 21:06 Sparkapitalet
8 Okt 2022 - 15:59 Följ ÖFK - AFC Eskilstuna via fotbollz.se
7 Okt 2022 - 22:21 'Vi är väl medvetna om att vi har fem finaler kvar att spela
7 Okt 2022 - 21:07 En anekdot med kuriositet om när kravallutrustad polis mötte
7 Okt 2022 - 16:44 Detta anade vi - nu är det bekräftat - fotbollen och allsven
7 Okt 2022 - 16:11 Hörnsparken på arenan stängd - Andreas på Frösön vet råd
7 Okt 2022 - 09:45 Fem Akademispelare till landslagssamling!
6 Okt 2022 - 16:19 AFC Eskilstuna har inför hösten tappat sin bästa spelare och
5 Okt 2022 - 11:27 ÖFK har kvar att möta de tre formsvagaste lagen i Superettan
5 Okt 2022 - 10:40 Enorm reklam för för ÖFK och Östersund
4 Okt 2022 - 10:11 Cesar Weilid en viktig kugge i ÖFK - blev trissvinnare mot H
3 Okt 2022 - 14:22 Alla gjorde vi mål i helgen.
2 Okt 2022 - 21:46 Fruktansvärt händelse i Indonesiens liga där Brwa Nouri spel
2 Okt 2022 - 13:57 Bilder från ÖFK - halmstad 0-0
2 Okt 2022 - 13:56 Östersund FK Elitfotboll AB upprättar kontrollbalansräkning
1 Okt 2022 - 21:51 - Vi borde haft straff, säger Cesar Weilid i intervju
1 Okt 2022 - 20:38 Matchreferat ÖFK-Halmstad BK 0-0
1 Okt 2022 - 20:37 Matchens prestation
1 Okt 2022 - 17:22 Återigen en riktigt bra försvarsinsats
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst