meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NÄR FÖRRE VD KJELL ANDERSSON DRABBADES AV GLÄDJEFNATT
av Haldo Jonsson
Publicerad 15 Dec 2022 - 21:10 Uppdaterad 15 Dec 2022 - 21:39

Kjell Andersson. Foto: Fredrik Boije

Kjell Andersson är en stor ÖFK-fan. Det är inte ofta man möter en sådan stor entusiast för ÖFK som Kjell.

Han åkte med laget till alla bortamatcher under den tid han var vd.

Det gjorde han även när ÖFK mötte götebordslaget Utsikten på bortaplan. Det var näst sista matchen i Superettan. Sedan återstod bara Norrby hemma.

Det speciella med den matchen var, att ÖFK var tvungna att ta poäng för att ha chans att vara kvar i Superettan. Det var en måstematch i dubbel bemärkelse. Alla spelare i ÖFK visste om detta. Det var en svårhanterlig press på spelarna.


I den dramatiska matchen spelade Aly Keita, Ziad Ghanoum (78), Kristian Novak, Myroslav Mazur, Yannick Adjoumani, Erick Brendon (78), Ludvig Fritzon, Chovanie Amatkarijo, Cesar Weilid (71), Simon Kroon (71), Malcolm Stolt (81),

Ersättare: Andrew Mills, Sadmir Zekovic (78), Mansour Siiyan (71), Sam Mensiro, Sebastian Karlsson Grach (81), Jacob Johnsson, André Österholm (71), Henrik Bellman (78).

Så till matchen igen: När det återstod bara sekunder av matchen så blev det riktigt deppigt för alla ÖFK-fans och det blev det ännu värre för Kjell Andersson som var på plats. Alla förstod att chansen för ÖFK var borta och ÖFK:s tid för elitfotboll var över. Kan det bli mera dramatiskt? Nej knappast.

- Jag tänkte att det inte skulle gå vägen. Matchen var ju nästan slut Det var mycket jobbigt att uppleva. Jag visste att ÖFK måsta ta poäng för att vara kvar i Superettan. Mitt hopp om det flög iväg och jag började deppa och förberedde mig på att gå ut från arenan. säger Kjell

Jag hade gått en bit och det var någon som skrek till.

Det var då inhopparen Mansour Sinyan ett oroligt mål och det blev 3-3. Det hände i 90:e minuten när matchen i stort sett var slut. Det var ett riktigt konstmål. Jag vrålade till och hoppade glädjeskutt. Jag var så glad att jag inte visste några gränser. Det var fantastiskt att få uppleva detta.


Ingen kan beskriva känslorna som Kjell. I och med Sinyans mål hade ÖFK fortfarande chansen att vara kvar i Superettan. Det krävdes vinst i seriens sista match. Vi vet alla hur det gick.

Mansour Sinyan räddade ÖFK kvar i Superettan med sitt fantastiska och överraskande mål när alla hade gett upp. Det var av typ bicykletas och Kjell Andersson drabbades av glädjefnatt.

Var det någon som skulle få det så är det ÖFK- entusiasten Kjell Andersson.

Se Mansour Sinyans skott gå in i krysset i 90:e minuten till alla ÖFK- fans stora glädje. Matchen slutade 3-3 och ÖFK var fortfarande kvar i Superettan. Nu återstod den avgörande matchen mot Norrby på hemmaplan. Vi minns alla spänningen. Det handlade om ÖFK:s vara eller inte vara inom elitfotbollen. ÖFK vann not Norrby och var klara för kval mot Falkenberg

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Flatte skrev | 18 Dec 2022 - 08:08
Kjelle är en en positiv injektion i öfk
Passar bra som eventansvarig framöver.
God jul alla öfkare.
2
Gäst: ? skrev | 16 Dec 2022 - 18:49
Lämnade VDn arenan???
3
Gäst: Erik skrev | 16 Dec 2022 - 08:03
Sinyan har fått alldeles för lite cred för det målet.
Som du skriver hade ÖFK varit ute ur SE för länge sedan om Sinyan inte gjort det där.

Men det har varken skrivits eller pratats så mycket om det, inte bara att det var sjukt viktigt. Det var ju även sjukt snyggt, och ett mycket svårt nummer som han stod för i samband med målet.

Forza Sinyan!
25
 
Sök på fotbollz.se
   
  Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:54  
 

Jabir foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Snack om konstgräs och gräs  
  av Haldo Jonsson | 17 Jun 2026 - 22:23  
 

- Vi ska vinna matchen oavsett underlag.

 
  Läs mer...  
 


 
  Inte bara jag som noterat  
  av Per Lagerbäck  | 16 Jun 2026 - 21:16  
 

Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson


Jag blev ett tag lite förvånad över...

 
  Läs mer...  
 


 
  Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile  
  av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03  
 

Hugo Azzi

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
5 Okt 2022 - 10:40 Enorm reklam för för ÖFK och Östersund
4 Okt 2022 - 10:11 Cesar Weilid en viktig kugge i ÖFK - blev trissvinnare mot H
3 Okt 2022 - 14:22 Alla gjorde vi mål i helgen.
2 Okt 2022 - 21:46 Fruktansvärt händelse i Indonesiens liga där Brwa Nouri spel
2 Okt 2022 - 13:57 Bilder från ÖFK - halmstad 0-0
2 Okt 2022 - 13:56 Östersund FK Elitfotboll AB upprättar kontrollbalansräkning
1 Okt 2022 - 21:51 - Vi borde haft straff, säger Cesar Weilid i intervju
1 Okt 2022 - 20:38 Matchreferat ÖFK-Halmstad BK 0-0
1 Okt 2022 - 20:37 Matchens prestation
1 Okt 2022 - 17:22 Återigen en riktigt bra försvarsinsats
1 Okt 2022 - 17:18 Matchens överraskning
1 Okt 2022 - 14:13 Startelvan
1 Okt 2022 - 07:35 Inför matchen: ÖFK - Halmstad BK
30 Sep 2022 - 21:53 Låt oss visa uppskattning för spelarna och alla i andra som
30 Sep 2022 - 18:53 Följ ÖFK - Halmstad via fotbollz.se
30 Sep 2022 - 18:41 Thomas Boakye - en spelare som vi minns bara gott om
30 Sep 2022 - 16:24 Dubbla tuffa lägen för ÖFK - Kvalstrecket närmare än det eko
30 Sep 2022 - 16:23 MER ÄN TRE MILJONER HAMNADE I FEL FICKOR
30 Sep 2022 - 11:09 Det ljusnar för Simon Kroon - kan bli tungan på vågen i höst
29 Sep 2022 - 22:29 Medlemsmöte i kväll - 18 miljoner måste in