meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ANDERS CEDERBERG NY ORDFÖRANDE I ÖSTERSUNDS FK ELITFOTBOLL AB.
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Sep 2024 - 21:47 

Ordföranden i ÖFK Bengt Olofsson, avgående Tom Pripp och längst till höger nye ordföranden i elitbolaget Anders Cederberg. Foto Thord-Eric Nilsson

I dag hade ÖFK Elitfotboll siin extrainsatta bolagsstämma.

På stämman valdes Anders Cederberg till ordförande för Östersunds FK Elitfotboll AB. Nya styrelseledamöter för aktiebolaget valdes Rolf Ödmark och Johan Fridlund.

Avgående ordföranden Tom Pripp avtackades med blommor.

Det känns riktigt bra att advokaten Cederberg blev vald till ordförande.

Han kan bli den nye frontfigur som ÖFK är i stort behov av.

Han gör ett starkt intryck och hanär kunnig, har stor arbetskapacitet och har ambitionerna att göra något bra för ÖFK som han tror har en bra framtid.

Han är heller inte okunning om fotboll. Han har varit spelare i IFK Ötersund, men nu är det ÖFK som gäller.

Cederberg säger till ÖFK, att det blir en stor utmaning som jag tar mig an med tillförsikt och framtidstro. Jag vill bidra till att det även framöver ska spelas elitfotboll i Jämtland och att ÖFK ska bli en trovärdig klubb som staden kan känna stor stolthet över. Nu blir största fokuset på onsdagens derbymatch, men redan imorgon startar det hårda arbetet, säger Anders Cederberg, ny ordförande i Östersunds FK Elitfotboll AB.

Johan Fridlund representerar från och med nu de båda styrelserna i Östersunds FK. Rolf Ödmark är född och uppvuxen i Östersund och blir ett nytt ansikte i Östersunds FK. Ödmark har förflutet på SEB, Vattenfall och Scania. Han jobbar idag med lön och ersättningsfrågor i eget bolag och dessutom 26 år i föreningslivet genom styrelsearbete.


Ordföranden i ÖFK Bengt Olofsson, avgående Tom Pripp och längst till höger nye ordföranden i elitbolaget Anders Cederberg. Foto Thord-Eric Nilsson

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: Jens Jämte skrev | 18 Sep 2024 - 21:17
En IFK:are i ÖFK, just när man trodde att det inte kunde bli värre...😵‍💫🏐😁
3
Gäst: Curva Middle skrev | 17 Sep 2024 - 16:54
Tack vare Cederberg börjar jag faktiskt tro på Öfk igen. Den andra styrelsen verkar sova. Väck dem!
3
Gäst: Ulf W skrev | 17 Sep 2024 - 15:54
Ett stort Lycka till Anders och ett stort Tack till Tom
2
Gäst: Besserwisser skrev | 17 Sep 2024 - 10:43
Vad är cederberg kunnig om ??
2
Gäst: Tvivlande skrev | 17 Sep 2024 - 08:53
Vi får vara glada att någon tar på sig den tunga och arbetskrävande uppgiften. Men har ni några goda råd till honom så är det ju bra.
5
Gäst: Kunnig skrev | 16 Sep 2024 - 22:40
Vad är Cederberg kunnig om?
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ett avslut på mål gav vinst för Öster trots kämpamatch av ÖFK  
  av Martin Nylander | Idag - 16:06  
 

Öster- ÖFK 1-0 (0-0)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 15:48  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:20  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Hjälteinsats trots förlust  
  av Per Lagerbäck | Idag - 14:45  
 

Om ÖFK kan bevara inställningen efter utvisningen så tror jag på en rolig säsong. Samtidigt hoppas jag på mod i laguttagningarna

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst