meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖSTER SYN PÅ ÖFK INFÖR MATCHEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Jun 2024 - 11:28 

Om Östersund...

"Det är ett lag som försöker spela utefter sin identitet och går aldrig ifrån den, även i matcher där man "måste" vinna, så är det ett lag som alltid utgår från hur de vill spela fotboll. Såklart lite annorlunda för dem att komma ner hit till vår miljö och spela på vårt gräs. Vi har som lag och med den publiken vi har här visat att vi är starka här på Visma Arena, så de förstår nog vad som väntar. De har i princip samma spelartrupp som förra året så de förväntar sig nog att sluta högre upp än var de ligger i tabellen nu, så det kommer bli en tuff match."


Från Östers hemsida

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | Igår - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Igår - 16:37  
 

.Trisstvåan Simon Marklund. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 15:34  
 

. Douglas Bergqvist tiittar efter bollen och konstaterar att Simon Marklund gjorde 3-0. Då trodde många i publiken att segern redan var vunnen, men riktigt så blev det inte Värnano kom igen och det blev riktigt spännande. Viljestarke Abel Stensrud på bilden, gjorde en bra match, och igger i läge för att möta en retur. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst