meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

FRANSK BACK KLAR FÖR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 27 Mar 2026 - 15:02 

Hugo Azzi blir den andre fransmannen som spelat i ÖFK.

Den förste var Fouad Bachirou som härstammade från Paris.

Azzi blir den sista värvningen till ÖFK under vinteruppehållet.

Azzi gjorde gott intryck i ÖFK:s träningsmatch mot Umeå FC för en tid sedan.

Senaste spelade Azzi i den franska klubben SO Châtellerault. Azzi är fotbollsupppfostrad i Montpellier, Frankrike

ÖFK: Försvararen Hugo Azzi och Östersunds FK är överens om ett avtal som sträcker sig tills slutet av 2028. Efter att ha provtränat med laget den senaste tiden står det nu klart att Azzi kommer tillhöra laget.

Fransmannen Hugo Azzi kommer senast från den franska klubben Onet-le-Château Football – hemmahörande i den franska femtedivisionen. Som 22-åring har han hunnit med att representera klubbar i både Bulgarien och Spanien, innan han de senaste två åren varit hemmahörande i Frankrike.

-Hugo är en vänsterfotad wingback i en bra ålder och som goda egenskaper för positionen. Han är en hårt arbetande, intensiv och aggressiv spelare som är bekväm med bollen och som passar väl in i vårt truppbygge, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sunday anyanwu fick högsta poängen för öfk mot oddevold  
  av Haldo Jonsson | Igår - 18:09  
 

Sunday Anyanwu Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchen mellan IK Oddevold och ÖFK bör spelas om  
  av Martin Nylander | Igår - 13:58  
 

Gårdagens situation där hemmalagets mittback Erik Hedenquist tog bollen med handen utan åtgärd från domare Fredrik Alknäs bör anmälas av ÖFK med stöd av Svenska Fotbollsförbundets tävlingsbestämmelser med syftet att få till stånd att matchen spelas om.

 
  Läs mer...  
 


 
  Kvällens snackis - straffsituationen  
  av Haldo Jonsson | 23 Maj 2026 - 22:51  
 

”Guds hand” räddade poäng i toppmatchen".

 
  Läs mer...  
 


 
  Så kom svackan  
  av Per Lagerbäck | 23 Maj 2026 - 21:17  
 

ÖFK gjorde egentligen en tämligen ok första halvlek, men i andra hände nästan ingenting, trots underläge.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv