meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NYTT TRÄNARUPPDRAG FÖR MAGNUS POWELL
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Okt 2024 - 17:47 Uppdaterad 1 Okt 2024 - 19:41

Ledigheten från fotbollen varade inte länge för ÖFK:s tidigare tränare Magnus Powell.

Nu ska han,enligt fotbollskanalen, till Färöarna och träna Klaksvik som är ett mycket framstående lag på Färöarna.

Powell har tidigare tränat lag från Färöarna.

De senaste åren har KI Klaksvik dominerat färöisk klubblagsfotboll. I fjol gjorde man braksuccé i Europa-spelet och slog bland annat ut BK Häcken i Champions League-kvalet. Till slut nådde man en gruppspelsplats i Europa Conference League.

Till nästa säsong får man en svensk tränare. Magnus Powell, som nyligen lämnade Östersunds FK i superettan, har presenterats av KI.

- KI är en toppklubb som jag vet har höga ambitioner, säger Powell.

KI ligger just nu tvåa i den inhemska ligan och har fortsatt en liten chans att vinna titeln igen, skriver FK


 
 
4 Kommentarer:
Gäst: @Olov skrev | 2 Okt 2024 - 19:21
att skylla på andra....Det gäller likväl för Herr K
Han har ingen insikt om att det som hände påverkade DÅ och under lång tid framåt..., Han skyller också på alla andra som kom efter och skulle kliva in i det som blev..

Alla skulle nog behöva se sig spegeln om sitt bidrag till klubben
1
Gäst: Olov skrev | 2 Okt 2024 - 14:15
Ja efter sex år så har man väl insett att det är inte trovärdigt att skylla allt på Kindberg längre. Det var lätt och bekvämt att göra det men det håller inte hur länge som helst så nu måste hitta en ny syndabock. För det är alltid någon annans fel...
5
Gäst: HUR ? skrev | 2 Okt 2024 - 13:00
varför skyller Cederberg på Peja i dagens ÖP ? Cederberg var väl i styrelsen när Peja var VD , Dålig koll eller ?
4
Gäst: HJälp skrev | 1 Okt 2024 - 19:55
Kom tillbaka ! Både du och Pripp måste komma tillbaka
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sportbladet har granskat Superettan och bedömt alla lag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:58  
 

IFK Värnamo och Falkenbergs FF tippas gå upp till allsvenskan och Norrby IF och GIF Sundsvall åker ur enligt Sportbladett

 
  Läs mer...  
 


 
  Åtta år sedan ÖFK gjorde fyra mål på bortaplan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:23  
 

ÖFK gjorde i senste matchen fyra mål på bortaplan. Det har varit ganska unikt. Fotbollz.se har kollat

 
  Läs mer...  
 


 
  Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:16  
 

Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson

Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.

Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv