meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

FINA ORD AV SEBASTIAN KARLSSON GRACH
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Dec 2024 - 16:12 Uppdaterad 21 Dec 2024 - 17:23

Sebastian Karlsson Grach gratuleras före kvalmatchen mot Lund efter sina 100 matcher i ÖFK. Foto: Thord-Eric Nilsson

-"Jag vill rikta ett stort tack till alla i klubben och ni fantastiska supportrar för mina 4 år här. Ert stöd har betytt mycket och har motiverat mig varje steg på vägen. Det har varit en fantastisk resa tillsammans, och jag är tacksam för varje stund vi har delat," säger Sebastian som nu är klar för nästa kliv i den Holländska fotbollen.

Grach fick göra sin Allsvenska premiär på bortaplan under 2021 när ÖFK ställdes mot Malmö FF i en match som slutade 1-1. Under samma år fick han även göra sitt första Allsvenska mål när ÖFK ställdes mot IFK Norrköping på Jämtkraft Arena.

Sebastian Karlsson Grach lämnar ett tomrum efter sig I ÖFK både som person och spelare.

Nu måste tomrummet fyllas av någon annan spelare, som ska prova lyckan i ÖFK.

ÖFK har nu på kort tid tappat tre forwards. Det är Malcolm Stolt, Sebastian Karlsson Grach och Arquímides ”Quimi” Ordoñez. Även offensive Simon Kroon har lämnat.

ÖFK kan kolla på ldessa spelare från länet:

Sami Talsi i IFK Östersund, Lukas Jonsson, Frösön, John- Henrik Eriksson, Henrik Dillner, Dvärsätt, Niclas Schwarz, Berg, förre bergspelaren William Nordell, nu i IFK Luleå.

I fjol fanns det flera unga talangfulla spelare i Ytterhogdal som skulle kunna platsa i ÖFK. Det kommer det säkert att finnas även nästa år.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 21 Dec 2024 - 19:02
Ja det är dags nu att nån eller några från länet får chansen i Öfk.
2
Gäst: Curva Middle skrev | 21 Dec 2024 - 17:27
Lycka till I Holland !
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0)  
  av Hasse Thor | Idag - 17:58  
 

Östersunds Fotbollklubb lyckades inte följa upp med en ny trepoängare hemma på Jämtkraft Arena när serieledarna och hittills obesegrade Falkenbegs FF kom på besök. 2-2 (0-0) efter mycken dramatik i slutminuterna.

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark. Foto Thortd-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 17:47  
 

Adjoumani, Marklund och Stensrud måljublar efter Marklunds mål inför ÖFK:s fotograf Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:36  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Tre poäng hade varit härligare  
  av Per Lagerbäck | Idag - 15:34  
 

En match där ÖFK dominerade största delen av tiden, och kanske borde ha kunnat ta alla tre poängen.

Den ödesdigra straffen. Foto. Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv